Sigarayı Bırakmak İçin 7 Çarpıcı Sebep

By | 27/12/2016

Sigara içmenin akciğer kanseri, amfizem ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını biliyorsunuz fakat bir yenisini yakmaya da devam ediyorsunuz. Sigarayı nasıl bırakabilirim diye düşünenler için bu yolda kararlı olmanızı sağlayacak sigarayı bırakmak için 7 sebebi aşağıda yazdık.

Sigarayı bırakmak için 7 sebep

1. Sigara zihinsel fonksiyonlarda gerilemeyi hızlandırıyor

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içenlerin zihinsel fonksiyonları sigara içmeyenlere göre kat kat daha hızlı gerilemiştir. Sigara içmek yüksek oranda arter hasarına sebep olur, pıhtılaşma ve inme riskini de artırır. Buna ek olarak sigara içmek beyne kalıcı zararlar verir. Sigara beynin küçülmesine sebep olarak hesap yapma ve akıl yürütme gibi temel bilişsel fonksiyonları gerçekleştirme yeteneğini zayıflatır. Sigara içmenin genellikle akciğer kanserine yol açtığı bilinir fakat sigara içenlerde beyin kanseri de ciddi oranda görülen bir hastalıktır. Sigaranın beyne verdiği tüm bu zararlardan sonra ‘sigarayı bırakmak istiyorum‘ demek için hala geç değil.

Sigaranın beyne zararları

2. Sigara bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riskini artırır

Sigara içmek lupus gibi bağışıklık sisteminin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalıkların riskini artırır. Lupus kalp, beyin, akciğerler, böbrekler, cilt ve kan hücreleri gibi vücudun pek çok kısmını birden etkiler. Bağışıklık sistemi bu hastalıkta vücudun kendi doku ve organlarını hedef alarak savaşır. Sigarayı bırakmak için sebepler arasında ilk sırada yer alabilecek bu ciddi hastalık riski sigara bırakıldığı andan itibaren azalmaya başlar. Bağışıklık sistemi vücudun kendi savunma mekanizmasıdır ve her türlü hastalık ve enfeksiyonla savaşır. Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflatır ve bozar.

Sigarayı bırakmak için sebepler

Sigarayı bırakmak için sebepler

3. Annelerin sigara içmesi riski ikiye katlar

Sigara içmek malesef ani bebek ölümü sendromu riskini de artırıyor. Ani bebek ölümü sendromunun sebepleri arasında gebelik döneminde sigara içme, doğum öncesi ya da doğum sonrası dönemde sıklıkla sigara içilen ortamda bulunma, doğum sonrasında ise annenin sigara içmeye devam etmesi ve sigara kullanan annenin bebeğiyle aynı odada kalması yer alıyor. Sigara sadece yetişkinler için değil bebek sağlığı için de büyük bir risk oluşturuyor. Bu yüzden özellikle bebek sahibi olunmadan önce sigara bırakılmalıdır. Aynı zamanda sadece annenin değil tüm aile bireylerinin sigarayı bırakmak için çaba gösterip bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi için başarılı olması gerekmektedir.

4. Sigara iktidarsızlık riskini artırır

Sigara içmek sadece kalp krizi, inme, amfizem ya da çeşitli kanser türleri gibi ciddi hastalıklara yol açmaz aynı zamanda erkeklerde iktidarsızlığa ve cinsel performans düşüklüğüne sebep olur. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin kan damarlarının daralmasına sebep olarak ereksiyon için gerekli kan desteğini engeller. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara 40 yaş altı erkeklerde iktidarsızlığın en büyük sebebi olarak tespit edilmiştir. Sigara kullanım sıklığı artıkça iktidarsızlık riski de aynı oranda artar.

5. Pasif içicilik daha zararlı

Sigara yakılmasıyla sayısız zararlı toksik madde içeren duman saniyeler içinde ortama yayılır. Bu yüzden sigara içen kişiyle beraber sigara içmeyen fakat aynı ortamda bulunan kişiler de istemsiz olarak sigara dumanını solumak zorunda kalır. Pasif içicilik adı verilen bu talihsiz durum sonucu sigara içemeyen pasif içicilerin ciddi hastalıklara yakalanma riski sigara içenlerden daha fazladır. Malesef istatistiklere göre okul çağındaki çocukların önemli bir kısmı pasif içicidir. Çocuk vücudu sigaranın içerdiği zararlı kimyasal maddelerden daha fazla etkilenir. Bu yüzden aile sahibi olanların ya da sevdiklerinin yanında sigara içmeye devam edenlerin ‘sigarayı nasıl bırakabilirim‘ sorusunu bir kez daha düşünmesi ve sigarayı bırakmak için bir an önce harekete geçmesi gerekir.

6. Aşırı sigara içmenin mide ekşimesiyle direk ilişkisi var

Buraya kadar olan sigarayı bırakmak için sebeplere yaşam kalitesini azaltan, keyif kaçırıcı bir hastalığı daha ekleyelim. 20 yıla yakın sigara içenlerde asit reflüsü rahatsızlığı görülme riski %70 daha fazla. Asit reflüsü asit içeren sıvıların mideden yukarı doğru yemek borusuna gittiği bir hastalıktır. Asit reflüsünde mide içeriğinin ağza kadar gelmesi, midede yanma hissi, yutmada güçlük gibi yaşam kalitesini oldukça azaltan durumlar görülür. Asit reflüsünün başlıca sebepleri arasında sigara ve alkol kullanımı, kızartmalar gibi yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi ve obezite vardır. Mide gibi hayati derecede önemli iç organların düzenli çalışması, yıllar boyu sağlıklı kalmasını istiyorsanız sigarayı bırakmak için geç kalmayın.

7. Ve daha fazlası

  • Sigara içen kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riski hayatında hiç sigara içmemiş kadınlardan %30 daha fazla.
  • Ayrıca sigaraya 20 yaşından önce başlamış, ilk gebeliklerinden önceki en az beş yıl boyunca sigara içmiş ve uzun bir süre boyunca günde 20 ya da daha fazla sigara içmiş kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riski kat kat daha fazla.
  • Sigara bazı kolon kanserleriyle doğrudan ilişkilidir.
  • Sigara içmek genç insanlarda depresyon riskini artırır.
  • Sigara içmek tiroid hastalığına sebep olur.

Sigarayı nasıl bırakabilirim:

Eğer yukarıdaki can sıkıcı maddeler sizi yeterince ikna ettiyse sigarayı nasıl bırakabilirim diye düşünmeye başlamışsınızdır. Herşeyden önce kararlı olunması gerekir. Sigarayı bırakmak için sebeplerle birlikte bu konudaki azminiz doğru yöntemlerle birleştiğinde başarılı olmamanız için hiç bir sebep yok.

10 adımda sigarayı bırakın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *