Sigarayı Bırakmak için Detoks

By | 13/10/2016

Sigarayı bırakmak istiyor musunuz? İçtiğiniz her bir sigaranın ömrünüzü 8 dakika kısalttığını biliyor musunuz? Bir ay ya da bir yıl boyunca içtiğiniz sigara sayısını düşününce sigara sizden ve ailenizden koskoca bir zaman dilimi çalıyor.

Sigarada bilinen 4000 toksin olduğunu biliyor musunuz? Üstüne üstlük bu toksinlerden 69 tanesi kanserojen!

Üzerine basarak söylüyoruz, bu toksinlerden herhangi bir tanesi tek başına yüksek doz alındığında sizi öldürebilir.

Nikotinin ölümcül bir madde olduğunu herkes biliyor. Ancak sigaranın içerisinde nikotin gibi yaşamınızı tehdit eden kimyasal maddeler bulunur. Sigarada bulunan nikotin ve diğer kimyasallar aynı ölçüde, son derece bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir.

Nikotin eroin kadar güçlü bir bağımlılık yapıcı maddedir. Fakat sigarada bulunan diğer kimyasalların bağımlılık yapıcı etkisi de nikotine eşdeğer. Bu durumda uzun vadede sigara içilmeye devam edildikçe bağımlılık yapıcı bu maddelerin güçlü etkisiyle sigarayı bırakmak zorlaşır.

Bu yüzden, kendinize bir iyilik yapın ve mümkün olan en erken zamanda sigarayı bırakın. Sigara bağımlılığınız her geçen gün daha da güçleniyor!

Detoks nasıl yapılır?

Detoks zararlı toksinleri vücuttan atan ya da etkisiz hale getiren, doğal ve sürekli olarak devam eden bir işlemdir. Toksinler vücut dokularına zarar verici özelliği olan tüm maddelere verilen genel addır. Bu maddeler hücrelerin normal aktiviteleri sonucu ortaya çıkan amonyak, homosistein ve laktik asit gibi atık ürünler olabileceği gibi, yenilen yiyecekler, içilen su ya da solunan hava aracılığıyla dışardan gelen ve vücudun maruz kaldığı insan üretimi zararlı maddeler de olabilir.

Sigara içenlerin vücuduna diğer insanlara oranla çok daha yüksek miktarda zehirli kimyasal madde girişi olur. Toksin adını verdiğimiz bu zararlı bileşikler sigara içilmeye devam edildikçe vücutta birikir. Hücre ve organların çalışmasını olumsuz etkiler. Sigaranın çok ciddi hastalıklara yol açmasının başlıca sebebi bu toksinlerdir.

Sigara bırakma detoksu

Sigara bırakma detoksu

Bağırsaklarımız, böbreklerimiz, kanımız, karaciğerimiz, akciğerlerimiz, lenfatik sistemimiz ve derimiz toksinleri, vücuttan dışarı atılabilmesi için daha az zararlı bileşenlere dönüştürmek üzere birlikte çalışırlar. Tüm bu sürece detoksifikasyon adı verilir. Vücudumuz durmaksızın detoksifikasyona devam ederken, detoks diyeti uygulamak gibi bu işlemleri destekleyen ve zararlı maddelerin vücuttan atımını artıran yöntemler de mevcuttur.

Sigarayı bırakmak için detoks

Eğer beslenme düzeni vücudun ihtiyaç duyduğu gıda maddeleri açısından yetersiz olursa zararlı kimyasalların vücuttan atımını sağlayan detoks mekanizması da zayıflar. Bu da malesef zararlı maddelerin vücutta birikmesine yol açar.

Yetersiz detoks işlemi sonucu vücutta zararlı maddelerin birikerek artması sonucu:

    • Bağışıklık sistemi zayıflayarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkmış olur.
    • Hormonal dengesizlik başlar.
    • Metabolizma düzgün çalışmaz.
  • Beslenme yetersizliği ortaya çıkar.

Bütün bu etkiler de sindirim problemlerine, konsantrasyon bozukluklarına, baş ağrılarına, kötü kokan bir nefese, uyuşukluk ve halsizliğe, kas ağrılarına ve sağlıksız görünen bir cilde sebep olur.

Bu yüzden, vücut için elzem olan tüm vitamin ve mineralleri içeren yiyeceklerle beslenerek vücudun zararlı toksinleri dışarı atmasını sağlayan detoks işlemini desteklemek gerekir. Detoks diyeti uygulayarak bu işlemin başarıyla yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Detoks diyeti vücudunuzda dolaşan zararlı kimyasalları dışarı atarken aynı zamanda sigara bağımlığını kırmaya destek olacaktır. Kanınızda dolaşan sigara isteğinizi tetikleyen kimyasallardan detoks uygulayarak kurtulabilir ve bu kötü alışkanlığa kolayca son verebilirsiniz.

Detoks diyetinin faydaları ve amacı

Detoks süreci vücudunuzun sağlığı için pek çok önemli fayda sağlar. Son zamanda detoksun bu kadar revaçta olmasının sebebi de budur. Detoks diyeti uygulamak vücudun hayati fonksiyonlarını yavaşlatıp bozarak bizi sağlıksız hale getiren ve daha çabuk yaşlanmamızı sağlayan toksinleri atmak için en iyi yöntemdir. Detoks diyeti uygulamanın faydaları:

1. Enerjiyi artırır

Detoks diyeti uygulayanların birçoğu bu sürecin sonunda kendilerini daha enerjik hissettiklerini belirtmişlerdir. Detoks yaparken ilk etapta detoks yapmanızı gerektirecek maddelerin vücuda girişini engellersiniz.

Detoks programı kafeini, şekeri, doymuş yağları ve trans yağları kesmenizi ve bunların yerine size doğal enerji verecek olan taze sebze ve meyve tüketmenizi sağlar.

2. Kilo vermenize yardımcı olur

Son dönemde günlük alınan kalori miktarının birden ciddi miktarda azaltılmasıyla hazırlanmış, hızlı kilo verdiren diyetlere gazeteler, dergiler ya da internet ortamında sıkça yer veriliyor. Ancak çok kısa sürede zayıflama, eğer yaşam boyu dengeli bir beslenme alışkanlığı edinilmezse pek de kalıcı olmuyor. Malesef pek çok kişi tekrar kilo alarak eski hallerine geri dönüyorlar.

Detoks diyeti sadece toksinlerden kurtulmanızı sağlamaz, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Bununla beraber size uzun dönemli sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırarak ideal kilonuzu korumanıza ve fit kalmanızı sağlar.

Sigarayı bırakmak için detoks

Sigarayı bırakmak için detoks

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Detoksla vücudunuz toksinlerden temizlendiğinde iç organlarınız işlevlerini daha rahat yerine getirirler. Detoks bağışıklık sistemini güçlendirerek C vitamini gibi besleyici gıda maddelerinin absorbe edilmesini kolaylaştırır.

Detoksla alınan bitkiler lenfatik sistemin etkinliğini artırır. Aynı zamanda hafif egzersizleri de içeren detoks programı bu sayede, toksin atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan lenf sistemindeki sıvı akışını hızlandırır.

4. Cildi düzgünleştirir

Deri insan vücudundaki en büyük organdır. Bu yüden etkili bir detoks programının faydalarının en fazla görülebileceği yerlerden biridir. Detoksun etkilerini ter yoluyla daha fazla toksin atılabilmesi için saunayla artırabilirsiniz. Detoks sonunda daha temiz ve daha yumuşak bir cilde kavuşmuş olacaksınız. Detoks aynı zamanda akne problemine de iyi geliyor.

5. Ferah bir nefes

Etkili bir detoks diyeti bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bağırsakların temizlenmesi daha iyi çalışan bir sindirim sistemi ve daha iyi kokan bir nefes anlamına gelir. Detoks programına devam ettikçe hem cildinizin güzelleştiğini hem de daha ferah bir nefese kavuştuğunuzu göreceksiniz.

6. Berrak bir zihin

Detoks programı aynı zamanda nasıl hissettiğinize de önem verir. Vücudunuz toksinlerden arınırken zihninizin de kötü düşüncelerden arınması için pek çok detoks programı meditasyon içerir.

Detoks uygulayanlar program bitiminde daha açık ve net düşünme yetisine sahip olurlar. Bunun sebebi detoks ile zihninizi uyuşturan ve düşünme kabiliyetinizi körelteren aşırı yağlı ve aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durmanız ve beyninizin çalışmasını olumsuz etkileyen zararlı toksinlerin detoks ile temizlenmesidir.

7. Yaşlanma etkileriyle savaşır

Toksinlerin etki ettiği en önemli olaylardan biri malesef yaşlanma sürecini hızlandırmalarıdır. Vücudunuzda dolaşan toksin miktarını detoks diyetiyle azaltarak ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Bununla birlikte detoks programı uyguladıktan sonra tekrar toksin oluşumununa sebep olan eski yaşam alışkanlıklarına dönmemeniz gerekir. Detoks programı ile edindiğiniz sağlıklı yaşam alışkanlıklarına ömür boyu devam etmelisiniz.

Detoks programı daha enerjik, daha fit, daha güçlü bir bağışıklık sistemine ve daha canlı görünen cilt ve saçlara sahip olmanızı sağlayacak. Bu sebepler detoks programına hemen başlamak için yeterli değil mi?

One thought on “Sigarayı Bırakmak için Detoks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *