Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Yöntemler

By | 27/06/2015

Sigara içmek düşündüğünüzden daha kötü bir alışkanlık. Sigara sağlığınız için çok kötü etkileri olan bir bağımlılık. Peki sigarayı bırakmak için doğal yöntemler nelerdir?

Yapılan en son araştırmalara göre kanserden ölümlerin her üçünden biri ile ölümcül kalp krizi vakalarının her dördünden birinin sebebi sigara bağımlılığı. Her sigara bağımlılığınızı sağlayan ve vücudunuzda birçok sağlıksız değişime ve probleme yol açan nikotin içeriyor.

Sigarayı bırakmak için doğal yöntemler

Sigarayı bırakmak için doğal yöntemler

Nikotin adrenalin üretiminde artışa, kalp atış hızınızın artmasına, kan basıncınızın yükselmesine sebep oluyor.

İnsanların sigaraya başlamasındaki ana sebepler arkadaş baskısı, sosyal olma isteği, bir statü sembolü olarak sigara kullanımı, stresle başa çıkma arzusu, başa gelen kötü olaylar ve medya etkisidir. İçilen her bir sigarayla birlikte vücut nikotinle bağını daha da kuvvetlendirir ve nikotin alma arzusu güçlendikçe insanlar daha fazla sigara içmeye başlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin isteği ile baş etme

Sigara dumanını soludukça vücudunuzda birtakım sağlık sorunları başlar. Solunumla ilgili hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıflaması, erkeklerde sperm sayısının azalması, kadınlarda doğurganlığın azalması, düzensiz adet döngüsü, erken menapoza girme, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanser çeşitleri sigara bağımlılığının getirdiği kötü sonuçlardır.

Sigara içmeyenlerin de sigara içilen ortamlarda bulunması, sigara dumanını soluması en az sigara bağımlılarında olduğu kadar zararlıdır. Pasif içicilik olarak bilinen bu durumda uzun süre sigara dumanını soluyan kişilerde, sigara içenlerin karşılaştığı sağlık problemleri aynı etkiyle görülür.

İçilen her bir sigarayla birlikte vücut nikotinle bağını daha da kuvvetlendirir ve daha fazla sigara içilmeye başlanır.

Sigarayı ilk bıraktığınız zaman aşırı sinirli olma, kaygı, konsantrasyon bozukluğu, yüksek kan basıncı ve sigara içmek için duyduğunuz arzuyla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için doğal yöntemler

Sigaranın hem tiryakilerine hem de sigara içmeyen kişiler üzerindeki bu kötü etkileri göz önüne alındığında, kendiniz ve çevrenizdeki insanlar için sigarayı olabilecek en erken zamanda bırakmanız çok önemlidir. Sigarayı ilk bıraktığınız zaman aşırı sinirli olma, kaygı, konsantrasyon bozukluğu, yüksek kan basıncı ve sigara içmek için duyduğunuz arzuyla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için kararlı olmanız gerekir. Sigara bırakma sürecinde bu etkileri en aza indirip rahatlamanızı sağlayacak, sigarayı bırakmanıza destek olacak doğal yöntemlerden yardım alabilirsiniz.

Meyan Kökü

Balgam söktürücü ve yatıştırıcı bir bitki olan meyan kökü sigarayı bırakmanıza doğal bir şekilde yardımcı olur. Meyan kökünün hafif tatlı tadı sigara içme arzusunu bastırır. Meyan kökü aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir.

Tüm bu faydalı özelliklerine ek olarak meyan kökü kortizol hormonu seviyesini dengeler. Yorgunluğa iyi gelir ve enerjinizi geri yükler. Dikkat etmeniz gereken nokta meyan kökü diyabet hastalarına, yüksek kan basıncı olanlara, böbrek ya da karaciğer yetersizliği olan kişilere önerilmez.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron sigarayı bırakma sürecinizde yaşadığınız sinir, stres gibi yan etkileri sakinleştirici özelliğiyle hafifleterek bu kötü alışkanlıktan kurtulmanıza yardım eder.

Yapılan bilimsel araştırmalarda sarı kantaronun aynı zamanda depresyon ve anksiyeteye de iyi geldiği tespit edilmiştir. Sarı kantaronu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Sarı kantaron hamile ve emziren kadınlara önerilmez.

Yeşil Yulaf

Aynı zamanda yabani yulaf olarak da bilinen yeşil yulaf sigarayı bırakırken kullanabileceğiniz en etkili doğal çözümlerden biridir. Yapılan bilimsel araştırmalarda yeşil yulafın sigarayı bırakmadan kaynaklanan yan etklileri hafiflettiğini ve sigara içme arzusunu giderdiğini tespit etmiştir. Yeşil yulaf aynı zamanda sigaradan sonra vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur.

Yeşil yulaf yüksek oranda lif, omega3, potasyum, folik asit içerir. Kötü kolesterolün düşmesine yardım eder ve kalp krizi riskini azaltır. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan stresi azaltırken yüksek kan basıncını da düşürür.

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Ginseng

Ginseng sigara içme arzunuzu hafifletmeye yardımcı olur. Vücudunuzdaki kortizol seviyesini dengeler. Diğer bitkiler gibi sigarayı bırakmaktan kaynaklanan stresle baş etmenize yardım eder ve sizi rahatlatır. Ginseng konsantrasyonu artırır.

Dikkat etmeniz gereken nokta ginsengi kullanmadan önce herhangi bir sağlık problemi yaşanmasına karşı tedbir olarak doktorunuza danışmanızdır.

Multivitaminler

Sigara içmek vücudunuzdaki hayati besin maddelerinin eksikliğine yol açar. Bu durum A, C ve E vitamini takviyeleri alınarak telafi edilebilir. E vitamini sigara ile tahrip olmuş hücrelerin yeniden onarılmasına yardım eder.

A vitamini ise mukoza zarının onarılmasını sağlar. Sigara önemli bir antioksidan olan C vitaminini tahrip edilmesine yol açar. Bu nedenle günlük yeterli miktarda C vitamini aldığınızdan emin olmalısınız.

Kedi Otu

Sakinleştiri etkisiyle kedi otu sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan stres ve anksiyete ile başa çıkmanıza yardımcı olur. Kedi otu sigara içme isteğini bastırır. Aşırı sinirlilik, depresyon, huzursuzluk gibi durumlar yaşıyorsanız kedi otunu tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Kedi otu aynı zamanda sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan uyku problemlerinin çözümünde de rahatlıkla kullanılabilir.

10 Doğal depresyon tedavisi

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan sinirlilik, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, önlenemeyen sigara içme arzusu gibi yan etkilerin giderilmesinde doğal yöntemlere rahatlıkla başvurabilirsiniz.

Önerilen doğal yöntemler yüksek tansiyon, diabet, gebelik, karaciğer ya da böbrek yetersizlği gibi sağlık problemleri bulunan kişilerde beklenmeyen etkilere sebep olabilir. Bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra kullanmalısınız.

One thought on “Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Yöntemler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *