Sigarayı Bırakmak İçin En Etkili 3 Yöntem

By | 29/03/2016

Günümüzde sigara içmeye karşı başlatılan projelerin sonucu ne kadar olumlu olursa olsun yine de sigara içmekten vazgeçemeyenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak sigara bağımlılığından kurtulmak için son derece etkili yöntemler bulunmakta.

Eskiden ofislerde, restoran ve kafeler gibi insanların bir arada bulunduğu tüm kapalı alanlarda ve hatta şehirler arası otobüslerde bile sigara içmek serbestti. Bu durum yalnızca sigara içenlerin sigaraya olan bağımlılığını desteklemekle kalmıyor malesef sigara içmeyen kişileri de pasif içici durumuna düşürerek sağlıklarını tehlikeye atıyordu.

Sigarayı bırakma yöntemleri

Sigarayı bırakma yöntemleri

Yapılan pek çok araştırmada pasif içicilerin sigara tiryakilerinden daha büyük tehdit altında olduğu tespit edilmiştir.

Bu yüzden ilk önce kapalı mekanlarda sigara içimi yasaklandı. Böylece sigara içmeyen kişiler sigara dumanı ile zehirlenen havayı solumaktan korunmuş oldu. Devamında Sağlık Bakanlığı sigaraya karşı savaş açtı.

Sigarayı bırakmak isteyenlere destek hizmeti verecek sigara bırakma poliklinikleri açıldı. Bu çalışmalar sayesinde sigara tiryakilerinin bir kısmı bu kötü alışkanlıktan kurtuldu.

Bütün bu çalışmalara rağmen sigara hala büyük bir kitle tarafından içilmeye devam ediliyor. Malesef hastalıklarda sigara içimiyle doğru orantılı olarak artıyor.

İyi haber: sigara bırakmaya yönelik çok etkili ve sonuç veren yöntemlerin geliştirilmiş olması.

En etkili 3 sigara bırakma yöntemi

171 Sigarayı Bırakma Hattı

Bu yöntem devlet tarafından desteklenmekte. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde 171 sigarayı bırakma hattını ücretsiz olarak arayabilirsiniz. İlk kez aradığınızda size kısa bir bant kaydı dinletiyorlar.

Bu bant kaydında sigarayı bırakmanızda yardımcı olması için www.havanikoru.com adresiyle ilgili kısa bilgi veriliyor. Bant kaydından sonra operatöre bağlanıyorsunuz.

Telefonun diğer ucundaki konusunda uzman kişi bağımlılık derecenizi ölçmek üzere birkaç basit soruyla başlıyor. Sabah kalkar kalkmaz sigara içip içmediğiniz, günde kaç sigara içtiğiniz, en fazla nerelerde içtiğiniz gibi kısa sorular. Verdiğiniz cevaplara göre bağımlılık dereceniz belirleniyor.

Bağımlılık seviyeniz belirlendikten sonra buna göre sigara bırakma sürecinde hangi adımları izlemeniz gerektiği belirleniyor. Devamında sigarayı bırakmada size yardımcı olacak öneriler anlatılıyor.

En son aşamada sizden sigarayı bırakmak için bir gün seçmeniz isteniyor. Seçtiğiniz sigara bırakma günü sisteme isminiz, TC kimlik numaranız ve telefon numaranız ile birlikte kaydediliyor.

Sigarayı bırakma süreciniz boyunca bu hattı istediğiniz zaman ücretsiz olarak arayabiliyorsunuz. Eğer sigarayı bırakmada zorlanırsanız ya da sigarayı bırakamazsanız hattı aradığınız takdirde ücretsiz sigarayı bırakma polikliniklerine yönlendiriliyorsunuz.

Poliklik tarafından size uygun ilaç belirlendiğinde eczanelerden ücretini ödeyerek ilacı temin edip kullanabilirsiniz.

Hipnoz

Diğer tüm alışkanlıklar gibi sigara içme alışkanlığı da bilinç altınıza işler. Sigarayı bırakmaya karar verseniz bile bu kötü alışkanlığı kırıp bilinç altınızdan silmek kolay olmayabilir. Böyle durumlarda hipnoz yöntemi işe yarayabilir.

Hipnozla hiçbir yan etki olmadan gayet sağlıklı bir şekilde sigara içmeyi bırakabilirsiniz.

Hipnoz yöntemi bilimseldir. Bu yönteme başvuran kişiler sigarayı bırakmada çok yüksek oranda başarı sağlamıştır. Hipnozla sigara bırakma ortalama 4-5 seans sürer ve ilk seanstan itibaren etkisini gösterir.

Yöntemden faydalanmak için konusunda uzman bir kişiye başvurmanız gerekir. Hipnoz yöntemiyle, sigara içimiyle oluşan alışkanlıklarınız değiştirilip yerine yeni ve sağlıklı davranışlar oluşturulması sağlanır.

Bu yöntemden faydalanmak için günde kaç paket sigara içtiğiniz önemli değildir. Ne kadar fazla sigara içerseniz için hipnoz yöntemiyle sigarayı bırakabilirsiniz.

Hipnoz yöntemi herkes için uygun ve etkili bir sigarayı bırakma yöntemidir.

Akupunktur

Akupunktur sigarayı bırakmada en başarılı yöntemlerden biridir. Akupunktur ile sinirlilik, gerginlik, uykusuzluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı ya da iştahda değişme gibi rahatsız edici belirtiler olmadan gayet rahat bir süreç geçirerek sigara bırakılabilir.

Nikotinin beyinde endorfin sağlayan sinir uçlarını durdurucu etkisi vardır. Vücut nikotinsiz kaldığında yani sigara içilmediğinde, kulakta tespit edilmiş refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri bu sinir uçlarını uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar.

Bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına, yoksunluk belirtilerinin (sinirlilik, gerginlik, uykusuzluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık ya da ishal gibi) azalmasına neden olur. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir.

Sigarayı bırakmak isteyen herkeste tüm yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz tabii. Belirtiler ilk 72 saatte şiddetlenir ve 7 ila 10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

Akupunktur tedavisinin uygulamasında:

  • Tedaviden en az 12 saat önceki zamanı sigara içmeden geçirmek gerekiyor.
  • Akupunktur tedavisi iki ya da üç seans olarak uygulanmalı.
  • Özellikle bağımlılık düzeyi yüksek olan kişilerde üç seans uygulamak şart.
  • Seanslar 2-3 gün aralıklarla gerçekleşiyor.
  • Tedavi boyunca kahve ve alkol kullanılmamalı.
  • Her gün bol su tüketmek şart.

Bu yöntemler dışında kendi çabanızla sigaradan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz:

Kendi Başınıza Sigarayı Bırakmanın Yolları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *