Sigarayı Bırakmanın Yan Etkileri Nelerdir?

By | 14/07/2015

Sigarayı bıraktıktan sonra hangi yan etkiler görülür? Vücutta meydana gelen değişiklikler nelerdir? Sağlığınız için artık sigarayı bırakma zamanı geldiğini düşünüyorsunuz? Peki bu kötü alışkanlığı bırakmaktan sizi alıkoyan nedir?

Belki de kilo almaktan, sigarasızlıktan ruh halinizin düşeceği durumdan ya da başarısız olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Fakat bunları aslında yaşamayacağını bilseniz?

 Sigarayı bırakmanın yan etkileri

Sigarayı bırakmanın yan etkileri

Artık sigarayı bırakmak konusundaki endişelerinizi bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Uzmanlar sigarayı bırakma konusundaki bu korku ve endişelerin yersiz yere abartıldığını aslında sanıldığı gibi olmadığını söylüyor. Ayrıca bunların hiçbiri sizin sigarayı bırakmanıza engel olacak kadar etkili değil.

Sigarayı bırakmanın yan etkileri

Çok fazla kilo alma korkusu

Birçok insan sigarayı bıraktığı zaman aşırı kilo alacağından endişe duyar. Fakat işin gerçeği, sigarayı bırakan her insan öyle sanıldığı gibi aşırı kilo almaz. Sigarayı bırakınca kilolu olmak, sürekli yemek yemek istemek sadece söylentilerden ibarettir.

Sigara bıraktığınızda karbonhidratlara yönelmenizi sağlayan birtakım psikolojik etkiler bulunmakta. Sigarayla aldığınız nikotin bir iştah önleyicidir. Sigarayı bıraktığınızda iştahınızın arttığını farkedersiniz.

Fakat normale dönen iştahınız sonucu aldığınız yalnızca iki-üç kilodur. Abartıldığı gibi yirmi-otuz kilo birden almazsınız. Aşırı kilo almak sigarayı bırakmanın yan etkileri arasında değildir.

Bununla birlikte, kilo artışı sadece sigarayı bıraktıktan sonraki günlerde ve haftalarda, nikotin eksikliği yaşadığınız dönemde görülür.

Sigarayı bıraktığınızda kilo almamak için bol karbonhidratlı abur cubur yerine kuruyemiş, meyve, yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tüketmeyi deneyin. Kendinizi daha iyi hissetmek, sigara içmemenin ilk etapta yarattığı gerginlik ve stresten arınmak ve vücudunuzun daha çabuk eski sağlığına kavuşması için düzenli egzersiz yapmaya başlayın.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz:

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak için Ne Yapmalı?

Sosyal hayatın zarar göreceği endişesi

Eğer internetteki çeşitli ilanlara ya da aranan profillere bakarsanız çoğunda özellikle sigara içmeyenlerin tercih edildiğini fark etmişsinizdir. ‘Sigara içen’ şeklinde listelenmiş bir aranan özellik göremezsiniz. Pek çoğunda ‘Sigara içmeyen’ tercihi özellikle belirtilir.

Aslında sigarayı bırakmak sosyal hayatınızı -sizi düşündüğünüzün aksine- canlandırabilir bile. Saçınıza, cildinize, elbiselerinize, evinize ve arabanıza sinen sigara kokusu siz sigarayı bıraktıktan kısa süre içerisinde tabi ki sizin de yapacağınız temizlikle kaybolur.

Sigara yüzünden daralan kan damarlarınız sigarayı bıraktıktan sonra genişler. Kan dolaşımınız düzene girer. Kanla beslenen cildiniz daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Bir restorantta yemekteyken, arkadaşlarınızla eğlendiğiniz bir partide ya da herhangi diğer bir sosyal etkinlikte bulunduğunuz bir mekanda sigara yasağı olacaktır. Eğer sigara bağımlısıysanız, bu kötü alışkanlık sizi eğlenceyi yarıda kesip dışarıda sigara tüttürmeye zorlayacaktır.

Bunun dışında, sigara yalnız size zarar vermez, aileniz, arkadaşlarınız ya da çevrenizdeki insanlar pasif içicilik sonucu en az sizin kadar sigaradan etkilenirler. Sigarayı bırakarak çevrenizdeki insanların sağlığına da zarar vermekten vazgeçmiş olacaksınız.

Devamlı kötü ruh hali içinde olma korkusu

Nikotin, çabucak beyne ulaşarak beynin dopamin salgılamasını sağlayan bir maddedir. Diğer bir deyişle, bir defa bağımlı olduğunuzda sigara içmek sakin ve olumlu hissetmenizi sağlar.

Nikotin eksikliğinde hissedilen semptomlardan biri depresif ruh halidir.

Bu nikotin ve tütün dumanını sisteminizden ve beyninizden atmanız karşılığında verilen fiziksel bir tepkidir. Buna ek olarak, sigara içmeyi ilk bıraktığınız dönemlerde aşırı stres, sinirlilik hali, işe konsantre olamama, huzursuzluk ve gerginlik gibi durumlarla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Fakat iyi haber şu ki; altı sigarasız geçen altı haftayla iki ay arasında bu belirtilerin tamamen kaybolduğunu, sisteminizin normal işleyişine döndüğünü fark edeceksiniz.

Eğer sigarayı bıraktığınız ilk haftalarda yaşayacağınız sıkıntılarla başa çıkmakta zorlanıyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Neticede, en fazla iki ay sonunda sigaradan kurtulmuş ve eski sağlığınıza kavuşmuş olacaksınız.

Zaten yeterince zarar gördüm düşüncesi

Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Uzmanlar kalp krizi yaşama riskinizin sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren azaldığını belirtiyor. Sigara içmeden geçen ilk yılın ardından ise kalp krizi geçirme riski yarıyarıya azalmakta.

Eğer sigara içmeye devam ederseniz yaşamınız boyunca akciğer kanserine yakalanma ihtimaliniz %17. Ömrünün 30-35 yılını sigara içerek geçirmiş ama 50 yaşına geldiğinde sigarayı bırakmış bir kişinin akciğer kanserine yakalanma riski %5 azalmakta.

Eğer daha erken bir yaşta mesela 30 yaşında sigarayı bırakırsanız, akciğer kanserine yakalanma riskiniz yaklaşık olarak, sigara içmeyen bir insanla aynı seviyede olacaktır. Bu sonuçlar sadece akciğer kanseri için değil, sigara içmekten kaynaklanan diğer tüm hastalıklar için geçerli.

Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değil. Sigara içmemeye başladığınız ilk günden itibaren sigaranın vücudunuzda bıraktığı zararlı etkiler azalmaya başlar. Zamanla vücudunuz sigaranın zehrinden arınır ve sigaranın sebep olduğu ölümcül hastalıklara yakalanma riskiniz düşer.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğerleri Temizlemenin Yolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *