Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğerleri Temizlemenin Yolu

By | 07/12/2015

Yapılan bilimsel araştırmalarda sigarayı yıllar önce bırakanların akciğerlerinde bile hâlâ sigaranın verdiği zararlara ait izler olduğu tespit edilmiştir.

Hayatınız boyunca hiç sigara içmemiş olsanız bile pasif içicilik, araçlardan salınan egzoz dumanı, soluduğunuz havada bulunan ağır metal nano-partikülleri akciğerlerinizin belli bir düzeyde hasar görmesine sebep olmakta.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin temizlenmesi

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin temizlenmesi

Bu yüzden, hiç sigara kullanmasanız bile çevrenizde içilen sigaraların dumanı, nefes alıp verdiğiniz kirli havayı düşününce akciğer dokunuzun detoksu ve yenilenmesi sizin için uygun olabilir.

Akciğer dokusunun onarılamaz olduğu konusundaki söylemler doğru değil. Akciğerin detoksu için doğru ve etkili bir uygulama yapıldığında hasar gören dokunun en nihayetinde onarılmaması için hiç bir engel yoktur.

Sigara İçenler için Detoks Önerileri

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin temizlenmesi

Yaşam stili değişikliği

Yaşam stilinizde yapacağınız olumlu yöndeki değişiklikler sadece akciğerlerinizin sağlığı değil genel olarak tüm iç organlarınızın sağlığı açısından önemli.

Artık gündelik beslenmenizde malesef etrafınızı sarmış olan zararlı kimyasallardan, yapay tadlandırıcılardan, yüksek fruktozlu mısır şurubu, aşırı şeker ve aşırı tuzdan korunmanın en iyi yolu her türlü abur cuburdan, işlem görmüş gıdadan ve içeceklerden uzak durmaktır.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Aşırı kırmızı et tüketiminden kaçının. Vücudunuzun sağlığına oldukça fazla katkı sağlayacak olan zencefil, soğan, sarımsak, kırmızı acı biber gibi gıdalara öğünlerinizde yer vermeyi ihmal etmeyin.

Bol bol taze sebze ve meyve tüketin. Bu şekilde vücudunuza besleyici ve onarıcı özelliği olan daha fazla faydalı madde girer. Sebze ve meyvelerde çok fazla miktarda bulunan antioksidanlar vücudunuzun bağşıklık sistemini kuvvetlendirir.

Antioksidanlar başta kanser olmak üzere birçok hastalık riskini azaltır. Yaşlanmayı yavaşlatır. Vücuttaki zararlı toksinlerin ve serbest radikallerin oluşumunu yavaşlatır. Hücre yenilenmesine ve onarılmasına yardım eder. Eğer detoks yaparak dokularınızın onarılmasını ve yenilenmesini istiyorsanız bol vitamin, mineral ve antioksidan alabileceğiniz doğal gıdaları tüketmelisiniz.

Toksinlerden arındırıcı detoks suyu tarifi

Mümkün olduğunca trafikten uzakta, temiz hava alabileceğiniz açık alanlarda egzersiz yapın. Nefes egzersizleri akciğerlerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Derin nefesler alarak akciğerlerinize bol bol oksijen girmesini sağlayın.

Detoks için düzenli egzersiz yapmak şart. Dokularınızda bulunan zararlı maddelerle ve toksinlerle savaşacak, dokularınızın onarılmasını ve yenilenmesini sağlayacak maddeler dokularınıza ancak kanla taşınabilir. Sigara ile zarar gören, daralan kan damarlarınız sigarayı bıraktıktan sonra zamanla eski haline dönecektir.

Kan dolaşımınızın daha iyi olması için bol bol egzersiz yaparak kalbinizin temiz kan pompalamasını sağlayın. Bol oksijen alır ve sağlıklı beslenirseniz dokularınızın ve organlarınızın onarılmasını, cildinizin yenilenmesini ve renklenmesini sağlamış olursunuz.

Kalp sağlığı için egzersiz

Evinizdeki toksinlerden kurtulun

Evinizde bulunan deterjanlar, kimyasal temizleyiciler, beyazlatıcılar ve kimyasal olarak koku eklenmiş hava tazeleyici ürünleri mümkün olduğunca azaltın.

Alışveriş sırasında tarım ilacı kullanılmış ürünlerden uzak durun. Mümkün olduğunca organik sebze ve meyveleri tercih edin.

GDO’lu ürünlerin zararları nelerdir?

Aldığınız meyve ve sebzelerin kabuklarınki ilaç ya da parafin benzeri zararlı kimyasallardan kurtulmak için sebze ve meyvelerinizi yemeden önce ona bir oranında hazırlayacağınız sirkeli suda bekletin. Yiyeceklerinizi mutlaka bol su ile ovalayarak ve fırçalayarak yıkayın.

Oturma odalarınızda bulunan sentetik olarak üretilmiş mobilyalarda kullanılan malzemelerden formaldehit ya da başka sağlığa zararlı gazlar yayılabilir. Bu tür mobilyalar yerine sağlığınız için masif ahşaptan yapılmış mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Akciğerlerinizin detoksla onarılmasını ve yenilenmesini istiyorsanız soluduğunuz havanın her zaman temiz hava olmasına dikkat edin. Sağlığa zararlı kimyasallarla hazırlanmış sanayi ürünü oda kokuları ve spreyleri kullanmayın. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

Kullandığınız kişisel bakım ürünlerini olabildiğince doğal içerikli ürünler arasından seçin. Paraben gibi zararlı içerikleri olan ürünleri kullanmaktan kaçının.

Parabenin zararları nelerdir?

Buna ek olarak temizlik için kullandığınız antibakteriyel sabunlar ve diş macunlarında kullanılan kimyasalların da özellikle troit fonksiyonları ve hormonlar üzerinde kötü etkileri olduğu tespit edilmiştir. En iyisi bu tür sağlığa zararlı içeriği olan ürünleri hiç almamak yerine doğal içerikli ürünleri tercih etmektir.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğer nasıl temizlenir

Bitkilerle Detoks

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerinizi temizlemek için iyi beslenme, egzersiz, kaliteli uyku ve zararlı kimyasallardan uzak durmanın yanında detoks işlemini desteklemek üzere bitkilerden de yararlanılabilir.

Sarımsak: Her derde deva denilerek ne kadar yararlı bir bitki olduğu herkes tarafından bilinen sarımsağın antioksidan etkisi vardır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde bile kullanılan sarımsağın akciğerlerde oluşan mukusu temizleme ve solunum yetmezliğine iyi gelme gibi etkileri bulunmakta.

Ebegümeci: Akciğer kanseri riskini ve sigaranın akciğerler üzerindeki etkisini azaltma gibi son derece önemli etkileri bulunan ebegümecini detoks için deneyebilirsiniz.

Ekinezya: Daha çok soğuk algınlığı ve gripte tedavi amaçlı olarak kullanılan ekinezya akciğerlerin temizlenmesinde de etkili bir bitkidir.

Okaliptüs: Bu bitkinin doğal antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Okaliptüsün içerdiği doğal uçucu yağlar akciğerlerde oluşan enfeksiyonları tedavi etmekte. Okaliptüs aynı zamanda bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Zencefil: Zencefil de çok kuvvetli bir antioksidandır. Etkili bir toksin atıcı olması sebebiyle detoks için ideal bir bitkidir.

Detoks yaptığınız süre boyunca yemeklerinize katarak ya da demleyip çayını içerek bitkilerin iyileştirici etkilerinden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi ya da alerjik bir durumla karşılaşmamak için önlem olarak doktorunuza danışmanız gerekir.

Sigarayı Bırakmak İçin Doğal Yöntemler

One thought on “Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğerleri Temizlemenin Yolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *