Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

By | 10/02/2015

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapmalı? Uygulayacağınız etkili yöntemlerle sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak engellenebilir.

Birçok sigara tiryakisi, sigarayı bırakırsa kilo alacağından endişe duyar. Hatta bazıları bu endişeyi sigarayı bırakmama nedeni olarak kullanır. Fakat bu düşünce yanlıştır. Sigarayı bırakan her kişi kilo almamaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alanlarda ise sadece 2-5 kg arası bir artış görülmektedir.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için

Aslında birçok tiryaki için, sigarayı bıraktıktan sonra birkaç kilo almak sağlıkları için faydalı olabilir. Araştırmalar sigara içmenin insanları sağlıksız biçimde zayıflattığı yönünde.

Eğer hala sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaktan endişe ediyorsanız şunu aklınızda bulundurun: sigarayı bırakırken birkaç basit stratejiyle kilo almaktan kurtulabilirsiniz. Tütün bağımlılığından başarılı bir şekilde kurtulduktan sonra da aldığınız kiloları vermek için çalışabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra başlayıp, 10 yıl boyunca vücutta yaşanan değişimin öyküsü:

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda neler olur?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapmalı?

Yediklerinizde Seçici Davranın

Tiryakilerin sigarayı bıraktıktan sonra tek özlediği şey nikotin değil. Aynı zamanda sigara yakmayı, ağızlarına sigarayı alma alışkanlığını da özlüyorlar. Birçok kişi bunu sigara yerine ağıza yiyecek almayla gidermeye çalışıyor.

Sigara içme arzusu duyulduğunda genellikle abur cuburla ağız devamlı meşgul ediliyor.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı oluyorsa bu iyidir. Fakat sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için düşük kalorili yada hiç kalorisi olmayan yiyecekler tercih edilmelidir. İyi seçeneklerden bazıları:

  • Şekersiz sakız
  • Şeker içermeyen şekerlemeler
  • Havuç çubukları
  • Dilimlenmiş tatlı yeşil biberler

Kendiniz için en iyi alternatifi bulmaya çalışın. Bazı sigarayı bırakanlar sadece ağızda sigara tutma alışkanlından kurtulmak için ağızlarında sürekli sakız, çubuk gibi oyalayıcılar tutmaktadırlar.

Bir başka ipucu ise gün içinde dişlerini sık sık fırçalamaktır. Ağzınızın içinin her zaman temiz ve ferah olması, sigara içme dürtünüzü ortadan kaldıracaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin arzusunu yenmek için ne yapmalı?

Zorlayıcı Diyetlerden Kaçının

Olabildiğince, besleyici ve düşük kalorili yiyecekler tüketmeye çalışın. Günlük aldığınız kalori hesabına dikkat etmeniz sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için alabileceğiniz en iyi önlemlerden biridir.

Uzmanlar sigarayı bıraktıktan sonra yeme düzeninizde çok radikal değişikliklerden kaçınmanızı tavsiye ediyor. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşayacağınız strese bir de sizi zorlayan bir diyetin yaratacağı stresi eklemeyin.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak adına zorlayıcı diyetler uygulamak yerine sadece düşük kalorili ve besin değeri yüksek yiyecek alternatiflerini tüketmeye özen gösterin.

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne olmalıdır?

Beklentilerinizde Gerçekçi Olun

Sigarayı bırakan pek çok kişi birkaç kilo alır. Sigarayı bıraktıktan sonra aldığınız kiloları geri vermek için çaba göstermeniz normaldir. Ama çok kısa bir süre içinde bu kilolardan kurtulmayı hedefleyerek kendinizi yıpratmayın.

Sigarayı bıraktıktan sonra zaman içinde aşama aşama aldığınız kilolardan kurtulmaya çalışın. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle hem vücudunuzun kendini toparlamasına yardımcı olun, hem de fazlalıklarınızdan kurtulup daha biçimli, formda bir vücuda kavuşun.

Kendinizi Meşgul Edin

Kendinizi sigara arzusundan kurtarmak için gününüzü dolu dolu geçirin, fakat bu yoğunluk çok yemek yemeyi içermesin. Yürüyüş yapmak, varsa bahçeniz yada çiçeklerinizle uğraşmak, gündelik işler iyi birer seçim olabilir. Aynı zamanda kalori yakmış olursunuz.

Araştırmalar bu uğraşların aynı zamanda moralinizi yükselttiğini ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladığını göstermiştir. Sizi sigara içme arzusundan kurtaracak, sigarayı aklınıza getirmeyecek aktivitelerden bazıları:

  • Film izlemek
  • Konsere gitmek
  • Kitap okumak
  • Müze yada sergileri gezmek
  • Arkadaşlarınızla vakit geçirmek
  • Gönüllü olarak bir etkinliğe katılmak

İyi haber; bu mekanlarda eskiye göre sigara içilmeyen alanlar daha fazla. Sigara yasağı sizi bu mekanlarda sigara içmeyi düşünmeden daha rahat zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemenin yolu

Doktorunuzla Konuşun

Sigarayı bırakma sürecinde size yardımcı olabilecek çeşitli ürünler bulunmakta. Bu ürünlerden bazıları, aynı zamanda kilo almanıza da engel olabilir.

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk ve iştah artışı gibi depresif belirtiler ilaç yardımıyla azaltılabilir.

Sigarayı bıraktıktan sonra doktor kontrolünde ilaç kullanarak daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Aynı zamanda iştahınız dengelenir ve kilo alma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Sigara ve Metabolizma

Araştırmalar tütünden gelen nikotinin vücut metabolizmasını hızlandırdığını ve daha fazla kalori yakımına sebep olduğunu göstermiştir. Tek bir sigara içtikten hemen sonra, kalbinizin dakikada atış sayısı 10-20 atış kadar artar.

Nikotinin bu uyarıcı etkisi, sigara içmenin kalp hastalığına yol açmasının nedenlerinden biridir.

Sigarayı bıraktığınızda, metabolizma hızınız normale dönecektir. Bu sağlıklı bir değişikliktir. Bu değişikliğe uyum sağlamak için günlük olarak aldığınız kalori miktarını bir miktar azaltmanız gerekmektedir.

Sigarayı bırakmak için 4 engeli aşın

Eğer sigarayı bıraktıktan sonra aynı şekilde yemeye ve kalori almaya devam ederseniz, metabolizma hızının normale dönmesiyle daha az kalori yakıldığı için kalan fazla kaloriler vücudunuzda yağ olarak depo edilir. Bu durumda malesef kilo almak kaçınılmazdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *