Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Neler Olur?

By | 30/11/2016

Hemen şu an sigarayı bırakmak için en uygun zaman. Sebebini mi merak ediyorsunuz? Sigarayı bıraktıktan sonra sadece ilk 20 dakika içinde kazandığınız faydaları görmeye başlayacaksınız.

Sigara içmek vücuda sayısız zarar verir. Tüm hücrelerde, dokularda ve iç organlarda sigaranın içindeki zehirli kimyasal maddelerin vücuda girişiyle oluşan toksinler birikir. Bu toksinler bir süre sonra iç organların sorunsuz çalışmasına engel olur ve kanser gibi ciddi hastalık riskleri oluştururlar. Bu yüzden vücudun temizlenmesi ve yenilenmesi için toksin atımını sağlayan detoks şarttır.

Sigara içenler için detoks önerileri

Sigarayı bırakmak için sürekli fırsat mı kolluyorsunuz? Bu zararlı alışkanlıktan kurtulmayı çeşitli sebeplerle sürekli erteliyor musunuz? Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek istiyorsanız kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey sigarayı hemen şu an bırakmaktır. Çünkü sigarayı bıraktığınız ilk dakikadan itibaren vücudunuzda olumlu değişiklikler meydana gelir. Bu olumlu değişiklikler sigarasız geçen ilk saatler, günler, haftalar ve hatta yıllar boyunca devam eder ve vücudunuz her geçen zaman daha sağlıklı hale gelir.

sigarayi-biraktiktan-sonra-vucudunuzda-neler-olur

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur?

İlk 20 dakikada

Sigarayı bıraktıktan ilk saniye sonra bile vücudunuz bozulan sağlığını hiç vakit kaybetmeden düzeltmeye başlar. Sigara içenlerin kalp atım hızı diğer insanlara göre daha fazladır. Sigara içerisindeki zehirli kimyasal maddeler sayesinde kalp atım hızının ve kan basıncının artmasına sebep olur. Sigarayı bıraktıktan ilk 20 dakika sonra kalp atım hızı normal seviyeye döner.

Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra

Sigarasız geçen iki saatin ardından kan basıncı ve kalp atım hızı normal seviyeye döner. Kan dolaşımı düzelmeye başlar. El ve ayak parmak uçları daha sıcak hissedilir.

Bununla beraber nikotin yoksunluğu belirtileri de sigarasız geçen ilk iki saatin ardından ortaya çıkmaya başlar. İlk nikotin yoksunluğu belirtileri:

  • Şiddetli sigara içme arzusu
  • Anksiyete ve gerginlik
  • Uyuşukluk ya da uyku sorunları
 • İştahta artış

Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra

Yüksek seviyelerde bulunduğunda, vücutta toksik etki gösteren karbonmonoksit gazı sigara yakıldığı zaman havaya salınır ve sigara dumanıyla beraber solunur. Karbonmonoksit kan hücrelerinin oksijen taşımasına engel olur. Kandaki oksijen azlığı ise çok ciddi kalp hastalıkları ve diğer sağlık problemlerine sebep olur.

Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra vücuttaki karbonmonoksit seviyesi oldukça düşük seviyelere iner. Devamında ise kandaki oksijen oranı normal seviyeye yükselir.

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra

Sigara içen kişilerde koroner arter hastalığı görülme oranı sigara içmeyenlere göre yüzde 70 daha fazladır. Koroner arter hastalığı en sık görülen kalp hastalıklarından biridir ve ölüm riski oldukça fazladır. Ancak sigarasız geçen ilk 24 saatin ardından koroner arter hastalığı riski azalmaya başlar. Aynı zamanda kalp krizi geçirme riski de azalmaya başlar.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra

Yaşamı tehdit eden bir unsur olmasa da tad ve koku alma duyusunun körelmesi sigara içmenin getirdiği sonuçlardan biridir ve yaşam kalitesini düşürür. Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra sinir uçları yeniden büyümeye başlar ve tad ve koku alma duyusu yavaş yavaş yerine gelmeye başlar. Gün geçtikte daha da iyileşir.

Sigarayı bıraktıktan 3 gün sonra

Bu noktada, vücudunuz nikotinden tamamen arınmış olur. Bunun anlamı nikotin yoksunluğundan kaynaklanan belirtilerin en yüksek seviyeye geleceğidir. Yoksunluk sürecinde birtakım fiziksel ve duygusal semptomlar görülebilir. Bunlar:

  • Baş ağrıları
  • Mide bulantısı
  • Kramplar
  • Terleme
  • Anksiyete
  • Sinirlilik
 • Depresyon

Özellikle bu aşamada sigarayı bırakmak çok gelebilir. Eğer bunu atlatırsanız kendinizi ödüllendirin, motivasyonunuzu artırarak yolunuza devam edin. Eskiden sigaraya harcadığınız parayı kendinize güzel bir hediye alarak değerlendirin.

Sigarayı bıraktıktan 2 ya da 3 hafta sonra

Üç hafta içinde egzersizi ve fiziksel aktiviteleri soluğunuz kesilmeden yapabileceksiniz. Sigarasız geçen birkaç hafta sonunda vücut kendini yenilemeye ve iyileştirmeye başlar. Kan dolaşımı ve kalp fonksiyonları bu zaman zarfında daha iyi duruma gelir. Akciğerler aynı zamanda temizlenmeye başlar ve daha rahat soluk alınır.

Pek çok kişi için artık sigara yoksunluğundan kaynaklanan semptomlarda yüksek oranda azalma görülür.

Sigarayı bıraktıktan sonra 1-9 ay

Akciğerlerin iç yüzeyinde çok ince yapıda tüycükler bulunur. Bu tüycükler akciğerlerin içerisine yabancı madde girişine engel olurlar. Ayrıca akciğer yüzeyinin nemli kalmasını ve akciğerlerin korunmasını sağlayan salgı bezleri vardır. Sigaranın içerisindeki zararlı kimyasal maddeler akciğerlerin sağlıklı kalmasını sağlayan her iki yapının da bozulmasına ve işlevsiz hale gelmesine yol açarlar. Sigarasız ilk ay sonunda akciğerlerin iç yüzeyinde bulunan tüycükler ve salgı bezleri temizlenmeye ve onarılmaya başlar. Bu sayede akciğerler daha iyi çalışır, öksürük ve nefes yetmezliği gibi durumlar azalır.

Aynı zamanda sigara yoksunluğu belirtileri dokuz ayın sonunda tamamen ortadan kalkar. Önceki zamanlarda sigara içme sıklığı ve ne kadar süredir sigara içildiğine bağlı olarak bu zaman daha da kısa olabilir.

Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra

Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra kalp krizi geçirme riski yarıya iner. Bunun anlamı sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme ve diğer kalp hastalıklarına yakalanma riskinin sizinkinden iki kat daha fazla olduğudur.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra

Sigaranın içindeki tütün yakıldığında çok sayıda toksik madde dışarı salınır. Zaman içinde bu toksik maddeler kan damarlarının daralmasına yol açar ve bu da felç geçirme riskini artırır. Sigarasız geçen 5 ila 15 yıl içinde inme geçirme riski sigara içmeyen bir insanınkine eş değer olur.

Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra

Sigara içenlerin sigara içmeyen kişilere göre bazı kanser risklerine yakalanma riski oldukça fazladır. Bunlar:

  • Ağız kanseri
  • Gırtlak kanseri
  • Yemek borusu kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Böbrek kanseri
 • Pankreas kanseri

Bu kanser türleri arasında sigara içen kişilerde en sık görülen hastalık akciğer kanseridir.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemenin yolu

Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölme riski sigara içen bir kişinin yarısı kadardır. Ayrıca 10 yılın sonunda diğer kanser türlerine yakalanma riski de azalır.

One thought on “Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudunuzda Neler Olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *