Sigarayla Öldürmeye Son Ver, Yaşamaya Başla

By | 12/02/2015

İşte sigara içmenin zararları hakkında çarpıcı istatistikler, sigaranın içindeki maddeler ve zararları… Sigara içmek sadece sizi sağlığınızdan etmez. Başta aileniz olmak üzere çevrenizde bulunan herkes sigaranın zararlı etkilerine maruz kalır. 

Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal madde sayısı yaklaşık 600 kadardır. Bu maddeler sigaranın yakılmasıyla birlikte birbirleriyle etkileşime girer ve bunun sonucunda 7000’den fazla kimyasal oluşur.

Malesef bu kimyasallardan en az 70 tanesinin kanser yapıcı özelliği vardır. Yani sigara içerek aslında günden güne kendi kendinizi zehirliyorsunuz. Ve tabi çevrenizdeki insanların soluduğu havaya da bu zehirli kimyasal maddelerin karışmasına aracılık ediyorsunuz.

Sigara içmenin zararları

Sigara içmenin zararları

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Sigara içtiğiniz ilk dakikadan itibaren sigaranın içindeki zehirli kimyasal maddeler kan dolaşımı yoluyla tepeden uca tüm vücudunuza hızla yayılır.

Sigaranın içerisindeki nikotinin ilk ulaştığı yerlerden biri beyninizdir. Nikotin sigaranın içindeki en fazla bağımlılık yapıcı maddeler arasında yer alır. Kalp atım hızını ve kan basıncını artırarak kan damarlarına zarar verir.

Bununla birlikte sigaranın içindeki nikotin ve toksin adı verilen diğer zehirli kimyasal bileşikler beyne ve tüm iç organ ve dokulara yerleşerek birikmeye devam eder. Toksinler eğer vücuttan atılamazlarsa çok ciddi hastalıklara yol açarlar.

Sigara içenler için detoks önerileri

Sigaranın zararları denilince ilk akla gelen hastalıklardan biri akciğer kanseridir. Sigaranın içerisindeki katran akciğerde birikir ve akciğer kanseri, kronik bronşit ve amfizem gibi son derece tehlikeli hastalıklara yol açar.

Ancak sigara beyne de çok büyük zararlar verir. Beynin düşünme, akıl yürütme, hesap yapma gibi işlevlerini zayıflatır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içmenin beyinde küçülmeye sebep olduğu tespit edilmiştir.

Sigaranın beyne zararları

Sigaranın içerisinde kansere yol açan radyoaktif maddelerle, nikel, kadmiyum ve arsenik gibi metaller bulunur. Bu maddelerden kadmiyum pil yapımında, arsenik fare zehirinde kullanılır.

Sigaranın içerisinde bulunan diğer zehirli kimyasal maddelerden bazıları ise kurşun, amonyak, asetik asit, bütan, fenol, benzen, siyanür, formaldehid, maltitol, toluene, metil isocyanate ve asetondur.

Sigarayla birlikte vücudunuza giren zehirli kimyasal maddeler sadece iç organlarınıza ve dokularınıza yerleşmezler. Bu zehirli kimyasal maddeler derinize, saç ve tırnaklarınıza yerleşerek dış görünümünüzü de değiştirir.

Sigara sedef, egzema gibi çok çeşitli cilt hastalıklarına, ağız içi yaralara, diş eti hastalıklarına, deride iyileşmeyen yaralara, sararmış dişlere, lekeli tırnaklara, zayıflamış ve sürekli dökülen saçlara, sarkmış göz altı torbalarına sebep olur.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Sigaranın içerisindeki karbonmonoksit kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına engel olur. Nikotin ise kan damarlarının daralmasına yol açar. Bu da doku ve organlarınızla birlikte cildinize de kan dolaşımı yoluyla besin ve oksijen taşınmasını engeller.

Sigara içen kimselerin ciltlerinin rengini kaybetmiş, solgun ve cansız görünmesinin sebebi budur. Sigara ile cildin yapısının bozulmasına ve erken yaşta kırışıklık oluşumuna yol açar. Sigara tüm vücudun erken yaşlanmasına sebep olur.

Sigaranın cilde zararları

Sigarayla ilgili çarpıcı istatistikler

Sigarayla ilgili en çarpıcı bilgilerden biri şöyle: Dünyada sigara içmeyen her dört kişiden birinin ölüm sebebi sigara.

İçilen her bir sigaranın sayısısız zehirli kimyasal madde içeren dumanı diğer insanlarla paylaşılan havaya dağılıyor. Yani sigara içerek aynı zamanda çevrenizdeki insanları zehirlemiş oluyorsunuz. Üstelik ne yazık ki pasif içicilik normal sigara içmekten çok daha tehlikeli sonuçlar doğuruyor.

Bunun sonucunda sigara içmeyen pek çok insan sadece sigara dumanına maruz kaldığı için sigaranın yol açtığı ölümcül hastalıklara yakalanıyor.

Sigara içerken çevrenize ölüm saçtığınızın farkında olun. Başta çocuklar olmak üzere, özellikle bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmayan pek çok insanın soluduğu havaya sigaranın içindeki kansere yol açan zehirli kimyasalların karışmasına aracılık ettiğinizi unutmayın!

Dünyada sigara içimiyle ilgili çarpıcı istatistikler şöyle:

  • Bir kişi sigara içtiğinde, bu sigaranın dumanını 200 kişi soluyor.
  • Her gün 11 yaşlarındaki 100,000 çocuk ilk sigarasını deniyor.
  • Sigarayı bırakmayı deneyen her 100 kişiden sadece 5’i başarılı oluyor. Kalan kısmı ise ne yazık ki bu zehri kullanmaya devam ediyor.
  • Her 5 ölümden biri sigaradan kaynaklanıyor. Bu yüzde aids’ten ölenlerden, alkolden ölenlerden, kazalardan ve intihardan ölenlerden daha fazla.
  • 1920lere kadar en fazla sigara içenler erkeklerken, sigara üreticileri kadınları hedef almaya başladı ve bugün sigara içenlerin %20si kadınlardan oluşmakta.
  • Son 20 yılda kadınlarda akciğer kanseri vakası 2 katına çıktı.
  • Sigara içen bir kadın, içmeyene göre kalp krizine 20 yaş erken yakalanma riski aldında.
  • ..ve en ilginç istatistik ise şöyle: Sigara içmeyen her 4 kişiden biri sigaradan ölüyor.

Eğer sigarayı bırakmak için bir motivasyon arıyorsanız diğer insanları da zehirleyip günden güne ölüme götürdüğünüzü bir düşünün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *