Siğil Nasıl Geçer?

By | 26/03/2018

Ellerde, ayaklarda ve hatta yüzde bile ortaya çıkabilen siğiller, en yaygın karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Siğil genellikle zararsız olmasına karşın deride ağrı ve sertliğe sebep olabilir. Bu yazımızda ayaktaki, eldeki ve yüzdeki siğil nasıl geçer, evde kolayca uygulanabilecek doğal reçeteler nelerdir ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Siğil tıp dilinde HPV (human papillomavirus) olarak geçer. Genel olarak cilt yüzeyinde sertlik, pürüz ve renk değişimine yol açar. Siğiller çeşidine göre siyah, kahverengi ya da başka renklerde, değişik sertliklerde olabilir. Siğil bir virüstür ve bulaşıcıdır. Özellikle ıslak ve nemli ortamlar siğilin bulaşması için en elverişli bölgelerdir.

Siğil nasıl geçer

Siğil nasıl geçer

Yüzdeki siğil nasıl geçer?

Yüz bölgesinde siğil çıkması vücudun diğer kısımlarında siğil çıkmasından çok daha rahatsız edici bir durumdur. Yüzdeki siğil göze hoş görünmeyen bir görüntü oluşturur. Günlük yaşamda başta kişinin özgüvenini zedelemek olmak üzere yüzdeki siğil pek çok rahatsızlığa sebep olur.

Ancak aşağıda listelediğimiz yüzdeki siğil nasıl geçer, doğal yöntemleri uygulayarak siğilden kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki siğil nasıl geçer, evde tedavi yöntemlerin uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Öncelikle siğilin bulaşıcı olduğunu unutmayın. Yüzünüzün diğer bölgelerine de yayılmasını önlemek için siğilin üzerini ve etrafını temiz tutun. Siğiller en çok nemli bölgeleri severler. Bu yüzden siğilin olduğu bölgeyi her zaman kuru tutun.

Siğil olan bölgeyi kesinlikle tıraş etmeyin. O bölgeye kozmetik ürünler uygulamayın. Siğili kesinlikle kaşımayın, sıkmayın, herhangi bir aletle kazımaya veya kesmeye çalışmayın.

Eğer siğille temas ettiyseniz mutlaka ellerinizi yıkayın. Ayrıca başka insanlara bulaşmasına engel olmak için havlu, makyaj fırçası, yastık kılıfı gibi yüzünüzün temas ettiği eşyaları kimseyle ortak kullanmayın.

Yüzdeki siğil nasıl geçer:

Sarımsak: Uçuk, siğil gibi her türlü virüs kaynaklı probleme karşı sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsağın içindeki etkin maddeler virüsün kısa sürede ölmesini sağlayacaktır.

Sarımsak kullanarak yüzdeki siğil nasıl geçer, günlük olarak ezdiğiniz sarımsağı siğil olan bölgeye yayın. Her gün yeni sarımsak kullanın. Siğilin çevresindeki sağlıklı deriye zarar gelmemesi için sarımsağın siğilden taşmamasına dikkat edin.

Elma sirkesi: Yüzdeki siğil için elma sirkesine batırdığınız bir parça pamuğu siğilin üzerine kapatın. Bir gün boyunca bekletin. Ertesi gün pamuğu yenileyerek bu uygulamaya devam edin. Elma sirkesinde bulunan asitler siğilin iyileşmesini sağlayacaktır.

Karbonat: Yüzünüzde çıkan siğile uygulayabileceğiniz bir başka doğal madde de karbonatttır. Karbonat ve az su kullanarak koyu kıvamlı bir karışım elde edin. Bu karışımı yüzdeki siğilin üzerini kapatacak şekilde yayın.

İyice kuruyana kadar bekleyin ve ardından ılık suyla karbonatlı bölgeyi yıkayın. Siğil tamamen yok olana kadar bu uygulamayı günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Limon suyu: Limon suyunda sitrik asit bulunur. Sitrik asit uygulaması yüzdeki siğile yol açan virüsun ölmesini ve cildin sağlıklı yapısına kavuşmasını sağlar.

Bunun için hazır limon sularını kullanmayın. Limonun kendisinden elde ettiğiniz suyu günde üç kere siğilin üzerine sürün ve kurumaya bırakın. Limon suyu siğilin kısa süre içinde kuruyarak düşmesini sağlayacaktır.

Eldeki ve ayaktaki siğil nasıl geçer?

Siğil bir virüstür ve bulaşıcıdır. Cilt üzerindeki yarıklardan kolayca deri altına girerek orada çoğalmaya başlar. Havuz, hamam, banyo gibi ortak kullanılan, nemli ve ıslak ortamlar siğil bulaşması için en ideal yerlerdendir. Ayak tabanında çıkan siğiller yassı olmasına rağmen üzerine basıldıkça ağrıya sebep olabilirler.

Eldeki ve ayaktaki siğil nasıl geçer, öncelikle yukarıda bahsettiğimiz yüzde çıkan siğiller için kullanılan doğal malzemeleri el ve ayaktaki siğil için de kullanabilirsiniz. Buna ek olarak ayak ve eldeki siğil için kullanılabilecek başka yöntemler de mevcuttur.

Eldeki ve ayaktaki siğil nasıl geçer:

Aloe vera: Aloe vera bitkisi pek çok önemli faydasının yanında küçük ya da büyük tüm cilt problemleri için rahatlıkla kullanılabilecek mucizevi bir bitkidir. Aloe veranın antienflamatuar özelliği siğile neden olan virüsün kısa sürede kurumasını sağlar.

Ayak ve eldeki siğil nasıl geçer: Aloe veranın bir yaprağını alarak içerisindeki jeli çıkarın. Bu jeli her gün taze olarak siğilin üzerine koyun ve bir bantla üzerini kapatın.

Hint yağı: Hint yağının da siğil kurutucu özelliği vardır. Bunun için günde birkaç defa olmak üzere eldeki ya da ayaktaki siğilin üzerine bir parça hint yağı sürün. Hint yağını sürdükten sonra üzerini yara bandıyla kapatın.

Yarabandını tekrar açtığınızda hint yağı sürdüğünüz bölgeyi sabunla iyice yıkayın ve uygulamayı tekrarlayın. Gün içinde bir ya da iki defa yapabilirsiniz.

Toz maya: Bu uygulama için iki malzemeye ihtiyacınız var. Toz maya ve hint yağı. İkisini karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde edin. Gece yatmadan siğilin üzerini karışımla kaplayıp sabah temizleyin. Etrafa bulaşmasını önlemek için çorap giyebilir ya da bant ile üzerini kapatabilirsiniz.

E vitamini: E vitaminin de enfeksiyon giderici özelliği vardır. E vitamini ayrıca cilt yaraları ve ciltteki diğer sorunları iyileştirir. Ayak ve eldeki siğil nasıl geçer: bir adet E vitamini kapsülünü kırıp içindekileri siğilin üzerine sürün.

Ardından bu bölgeyi yara bandı ile kapatın. E vitamini kapsülü yerine E vitamini yağı da kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak siğilin üzerine günde en az iki defa uygulamalısınız.

Çay ağacı yağı: Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz çay ağacı yağ siğile neden olan virüsü kısa sürede öldürecek kadar güçlü bir etkiye sahiptir. Çay ağacı yağını kullanmadan önce bir miktar su ile seyreltin. Böylece cildinizin tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Çay ağacı yağını siğil üzerine uygulayın ve yarım saat kadar etki etmesi için bekleyin. Ardından bu bölgeyi yıkayarak temizleyin ve kurulayın. Bu uygulamayı günlük 4-5 defa tekrarlayarak siğl geçinceye kadar devam edin.

Muz kabuğu: Muz kabuğu doğal siğil tedavisinde en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Muz kabuğunun iç kısmı ile siğilin üzerini ovun. Daha etkili olması için ovduktan sonra yeni bir muz kabuğu alarak iç kısmı ayak ya da eldeki siğil üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Muz kabuğunu bu şekilde gün boyunca bekletin.

Bu yazımızda yüzde çıkan siğiller, ayaktaki ve eldeki siğil nasıl geçer, doğal tedavi yöntemlerinden bahsettik. Bunlara ek olarak siğil için kullanılan bir diğer yöntem dondurma yöntemidir. Dondurma yöntemi uzun süredir var olan, iyice yayılmış ve geçmeyen siğiller üzerinde oldukça etkilidir. Siğil tedavisi için doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *