Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

By | 31/10/2017

Baş ağrıları, burun akıntısı ve halsizlik gibi semptomlar soğuk havalar başladığında ortaya çıkar. Sinüzit belirtileri nelerdir genellikle grip, migren ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karıştırılır. Bu yazımızda sinüzit nedir, sinüzit belirtileri nelerdir, sinüzit ağrısı nerede olur, sinüzit belirtileri geniz akıntısı, sinüzit ağrısı nasıl olur konularında bilgi vereceğiz.

Sinüzit nedir?

Sinüzit nedir, sinüs boşlukları dediğimiz burun ve göz çevresindeki kemiklerin içerisindeki boşlukların iltihap dolmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

sinüzit belirtileri nelerdir

Sinüzit belirtileri nelerdir

Burun ve göz çevresindeki sinüs boşluklarının burun içine açıldıkları kanallarda tıkanıklıklar oluşur. Bu tıkanıklıklar neticesinde çeşitli dış etkenlerin etkisiyle de sinüs boşluklarında iltihaplanma olur. Sinüzit belirtileri nelerdir, en sık karşılaşılan belirtiler burun tıkanıklığı ve genellikle migrenle karıştırılan baş ağrılarıdır.

Buna ek olarak sinüzit hastalarında gözlerin etrafında, yüzün çeşitli bölümlerinde ağrı oluşur. Buna zaman zaman kötü ağız kokusu da eşlik eder. Sinüzit ağrısı nasıl olur, baş ön tarafa eğildiğinde yüzde ve başta artan ağrı, basınç hissi olabilir.

Burun ve göz çevresindeki kemiklerde bulunan boşluklar yani sinüslerin burun içine bağlantısı vardır. Sinüslerin görevi burundan alınan havayı nemlendirip ısıtarak akciğerlere soğuk havanın girişine engel olmaktır. Sinüsler ayrıca sesin tınısını ayarlamakla da görevlidirler.

Sinüsler aynı zamanda havayla alınan zararlı tanecikleri de filtreler. Sinüslerin bu görevleri yerine getirebilmeleri için iç yüzeyleri mukozayla kaplıdır. Sinüzit nedir, üst solunum yolu enfeksiyonları, burun ve sinüs anotomisi gibi farklı sebeplerle sinüs boşluklarını kaplayan mukozanın iltihaplanmasıdır.

Sinüzit ağrısı nasıl olur?

Sinüzit ağrısı nasıl olur, genellikle sinüziti olan kişilerin baş zonklaması, baş ağrısı, koklama problemleri, ağızda kötü koku, burun akıntısı ve öksürük gibi şikayetleri olur.

Sinüzit ağrısı sık sık migren ya da diğer tür baş ağrılarıyla karıştırılabilir. Özelikle havaların soğumaya başladığı dönemden başlayıp kış aylarını da içine alan süreç içerisinde yaşanan baş ağrılarının grip, nezle ya da soğuk algınlından kaynaklandığı varsayılır. Sinüzit ağrısı nasıl olur, yüzün ve başın çeşitli bölümlerinde gerçekleşen ağrılardır.

Özellikle yüzde göz çevresinde ve yanaklarda ağrı ve gerginlik hissi olur. Yanak bölgesinde olan ağrılar zaman zaman diş ağrısıyla karıştırılabilir. Baş kısmında öne eğilme ile ağrı ve basınç hissi artar. Baş ağrınız iki üç gün sürüyorsa bunun sinüzit ağrısı olma ihtimali düşüktür.

Sinüzit ağrısından kaynaklanan baş ağrıları günler boyu süren ağrılardır.

5 çeşit baş ağrısı ve tedavisi

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Sinüzit belirtileri nelerdir, sinüzit en fazla baş ağrısı ile anılır. Ancak her sinüzit rahatsızlığında baş ağrısı belirtisi ortaya çıkmayabilir. Sinüzit nedir, burun ve göz çevresindeki kemiklerde bulunan ve burnun içine açılan sinüs boşluklarının iltihaplanması ve tıkanması durumudur.

Bundan dolayı en fazla burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, genizde akıntı görülür. Bununla birlikte inatçı öksürükler, kötü ağız kokusu, halsizlik, yorgunluk, koku almada güçlük gibi sinüzit belirtileri de görülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki her baş ağrısı sünizit ağrısı değildir.

Sinüzit ağrıları diğer tür baş ağrılarına göre daha uzun süreli, günler süren ağrılardır. Sinüzit ağrısı nerede olur, özellikle göz çevresi, yüz kemiklerinde ağrı ve basınç hissi olur.

Sinüzit belirtileri nelerdir:

  • Sinüzitin en genel karşılaşılan belirtisi burun tıkanıklığıdır. Sinüs boşluklarının iltihaplanması sonucu burunda da tıkanıklık oluşur.
  • Burun tıkanıklığı ile birlikte sinüzit belirtileri geniz akıntısı ve yine burundan sarı ya da yeşil renkli, kötü kokulu akıntılardır.
  • Buna ek olarak sinüzit olan kişilerde boğaz ağrısı olabilir.
  • İnatçı öksürükler de sinüzit belirtilerinden biridir.
  • Her sünizit hastasında baş ağrısı olmamakla birlikte baş ve yüz çevresinde yaşanan ağrılar da sinüzit belirtileri arasında yer alır. Sinüzit ağrısı nasıl olur, özellikle göz çevresinde, yanaklarda, yüz kemiklerinde gerginlik ve ağrılar olabilir. Başta da aynı şekilde sinüzit ağrıları olabilir. Özellikle baş öne eğildiğinde sinüzit varsa basınç hissi yaşanabilir.
  • Sinüs boşluklarının vücuttaki görevini yerine getirememesi sonucu sinüzit belirtileri nelerdir, ağızda kötü koku, tad ve koku almada güçlük ortaya çıkabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk, odaklanmada güçlük sinüzit belirtilerindendir.
  • Sinüzit çocuklarda iştah kaybına, bulantı ve kusmaya, öksürüklere sebep olabilir.

Sinüzitten korunmak için yapılması gerekenler:

Sinüzit yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Ağızda kötü koku, burun tıkanıklığı, tad ve koku almada problem yaşanabilir. Yüz kemiklerinde ve başta günler süren ağrılar yaşanabilir.

Öksürükler günlük yaşamda oldukça rahatsız edici şekilde ortaya çıkabilir. Sinüzit havaların soğumaya başladığı bahar aylarından başlayarak kış aylarını da içine alan bir dönem boyunca uzun süreli olarak yaşanabilir.

Sinüzitten korunmak için birkaç basit önlem alınabilir. Öncelikle sinüzit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyonların hava yoluyla yayıldığı ve bulaştığı bilinmelidir. Özellikle insanların bir arada bulunduğu büyük salonlar, toplu taşıma araçları, iş yerleri, alışveriş merkezleri gibi kapalı ortamlarda sinüzit hava yoluyla kolayca yayılabilir.

Bu tür alanların sık sık havalandırılması gereklidir. Buna ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek sinüzit ve diğer tüm rahatsızlıklardan korunmak için en iyi yöntemdir.