Sırt Ağrısı İçin İyi Gelen 7 Egzersiz

By | 10/07/2017

Yapılan araştırmalara göre her beş kişiden bir sırt ağrısından muzdarip. Sırt ağrısı nedenleri basit bir şekilde stres, gerginlik olabileceği gibi çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir. 

Sırt ağrısı nedenlerinden biri stres ve benzeri sebeplerle omurganın iki yanındaki kasların gerilmesidir. Sırt kaslarının sürekli olarak gergin olması fibrozit denilen kas topaklarına sebep olur. Fibrozitler ağırlık kaldırma gibi kasların zorlanması, yorgunluk, klimalı ortamda uzun süre kalma gibi durumlarda sırt ağrısı yaşanır.

Sırt Ağrısı İçin İyi Gelen 7 Egzersiz

Sırt ağrısı için egzersizler

Boyun ve sırt kaslarının sürekli gergin oluşu omurganın düzleşmesine sebep olur. Bunu önlemek için sırt ağrısı için egzersizler ve hareketler yapılarak sırt kaslarını güçlendirmek gerekir.

Sırt ağrısı için egzersizler

Sırt ağrısı için egzersizler sürekli oturarak çalışanlar ve gün içinde fazla hareket etme imkanı olmayanlar için kasları rahatlatacak ve sırt bölgesindeki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Sırt ağrısına ne iyi gelir, en etkili yöntem düzenli egzersiz yapmaktır.

Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak, omurgaya ve kaslara fazla yük binecek şekilde yanlış oturmak sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Sırt ağrısı için egzersiz hareketleri gün içinde aralıklarla yaparak o bölgedeki kasların rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Sırt ağrısı için egzersizler

1. Özellikle masa başında çalışanlar için bu hareket kurtarıcı olacaktır. Dik bir şekilde oturun. Geriye yaslanın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. Geriye doğru esneyerek kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırmaya çalıştırın.

2. Oturduğunuz yerden omuzlarınızı sabir tutarak boynunuzu önce sağa doğru çevirin. Ardından sola doğru çevirin. Bu hareketi ani değil yavaşça yapın.

3. Bu egzersizi de gün içinde masa başında çalışırken rahatlıkla yapabilirsiniz. Masadan biraz geride oturun. Bacaklarınız hafif aralı olacak şekilde yere doğru eğilin ve ellerinizi masaya bastırın.

4. Sırt üstü yere uzanın. Kollarınız iki yanda vücudunuzla hizalı dursun. Kollarınızı kaldırmadan dizlerinizi kırarak belinizi yukarı doğru kaldırın, biraz bekleyin ve sonra tekrar ilk pozisyona geçin.

5. Kollarınızı iki yana açarak yüzüstü uzanın. Baş parmaklarınız tavanı gösterecek şekilde ellerizi kapatın. Bu pozisyonda kollarınızı tavana doğru yukarı kaldırın ve indirin.

6. Yüz üstü yere uzanın. Göğsünüzü ve bacaklarınızı yerden kaldırıp durabildiğiniz kadar bu pozisyonda durmaya çalışın. Sonra tekrar yüz üstü pozisyona geri dönün. Eğer kaslarınız güçsüzse bu hareketi yapmak ilk etapta zor gelebilir.

Başlangıçta kısa sürelerle başlayın. Dayanıklığınız arttıkça süreyi uzatın. Bu şekilde sırt ağrısı için egzersiz hareketleri düzenli yapıldığında sırt kaslarını güçlendirmek için idealdir.

7. Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler arasında en iyilerinden biri kürek çekme egzersizidir. Bu hareket sırt ağrılarının azalmasına yardımdı olmanın yanısıra sırt kaslarının güçlenmesini de sağlar. Sırt ağrısı için egzersizler arasında kürek çekme hareketini spor salonunda yapabilirsiniz.

Eğer sırt ağrısı nedenleri kasların zayıf oluşu ve stres gibi sebeplerse, sırt ağrısına iyi gelen egzersizler ve sırt ağrısı için hareketleri sırt kaslarını güçlendirmek için yapabilirsiniz.

Sırt ağrısı nedenleri

Sırt ağrısı nedenleri ağır bir hareket ya da yoğun stresle gerilen sırttaki kasların incinmesi sonucu olabilir. Bununla beraber sırt ağrısı nedenleri arasında ciddi hastalıklar da bulunmaktadır.

Bu yüzden dikkatli bir şekilde sırt ağrısına sebep olan etken bulunmalıdır. Eğer sırt ağrısı kas problemlerinden kaynaklanıyorsa sırt ağrısı için egzersizler yapılarak sırt kaslarını güçlendirmek mümkündür.

Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketleri yapmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sırt ağrısı nedenleri:

Sırt bölgesinde omurgayı destekleyen, dik durmamızı sağlayan bir kas dokusu vardır. Sırt ağrısı nedenlerinden en yaygın olanı bu dokunun zarar görmesidir. Sürekli kambur durmak, duruş bozukluğu gibi durumlarda sırt kaslarına normalden çok daha fazla ağırlık biner. Bu da sırt ağrısına sebep olur.

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

Ağırlık kaldırmak da sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Doğru şekilde ağırlık kaldırıldığında bacaklardan destek alınır. Ancak bacaklar yerine belden destek almak hem belin hem de sırt bölgesinin ciddi bir şekilde incinmesine sebep olur.

Aynı şekilde sürekli beden gücü gerektiren bir işte çalışmak, sırt kaslarını çok uzun süre kullanmak da bu bölgede gerginliği ve sırt ağrısına neden olur. Bu durumda sırt ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketleri yaparak sırt kaslarını güçlendirmek gerekir.

Sert bir şekilde düşmek ya da çarpmak gibi kazalar sırt bölgesinde sinir ve doku yaralanmasına ve sırt ağrısına neden olur.

Obezite ya da fazla kilolu olmak da sırt ağrısı nedenleri arasındadır.

Sırt kaslarını güçlendirmek neden önemli?

Zayıf sırt kasları vücut ağırlığının taşınamaması ve sırt kaslarına gereğinden fazla yük binmesi demektir.

Omuzlar fazla önde, kambur sırt gibi duruş bozluklukları sıtta bulunan kasların zayıflamasına ve omurganın giderek zarar görmesine sebep olur. Sırt ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketleri yapmak bu bölgedeki kasları güçlendirir ve omurgaya destek olmasını sağlar.

Sırt kaslarını güçlendirmek duruş bozukluğunu düzelttiği gibi omurga sağlığına da destek olur. Günlük hayatta ağırlık kaldırırma gibi aktiviteler sırasında ya da spor yaparken yaralanma ve sakatlanma riskini azaltır.

Sürekli oturarak çalışanlar iskelet sisteminin bozulması ya da fıtık gibi rahatsızlıklara daha sık yakalanırlar.

Sırt kaslarını güçlendirmek aynı zamanda bu rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun için sırt kaslarını çalıştıran hareketler ve sırt ağrısı için egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.