Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

By | 08/02/2018

Soğan suyunun faydaları nelerdir, hangi hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır, soğan suyunun cilde faydaları…

Soğan neredeyse her yemeğin malzeme listesinde bulunan bir sebzedir. Soğan yaygın olarak yemeklerin içinde pişmiş olarak tüketilse de salataların içinde ya da haricen çiğ olarak da ülkemizde sıkça tüketilmektedir. Hem pişmiş olarak hem de çiğ olarak soğanın sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Soğan suyunun faydaları nelerdir

Soğan suyunun faydaları nelerdir

Bununla beraber aynı sarımsakta olduğu gibi soğan çiğ olarak doğrandığında ve yenildiğinde hoşa gitmeyen ağır bir koku oluşur.

Bu yüzden çoğu kişi soğan sarımsak tüketmekten kaçınır. Ancak soğan ve sarımsak gibi vücuda çok güçlü etkileri bulunan faydalı sebzeler sağlıklı kalmak için düzenli olarak tüketilmelidir.

Soğan suyunun faydaları

Soğan suyu içmenin faydaları ve hastalıkları önleme konusundaki başarısı soğan suyunun içerisindeki sağlığa yararlı maddelerden gelir. Soğan suyunun içinde A vitamini, B grubu vitaminleri, C vitamini, D vitamini, K vitamini folik asit, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, selenyum ve demir mineralleri bulunur.

Selenyum minerali soğan suyunun cilde faydaları ve cildin genç kalması konusunda etkilidir. Soğan suyu ayrıca antiseptik özelliklidir. Vücutta bulunan her türlü enfeksiyona karşı soğan suyunun faydaları birebirdir.

Soğan suyunun faydaları nelerdir:

Kansere karşı etkili: Düzenli olarak soğan suyu içmenin faydaları arasında kanser riskini azaltmak bulunuyor. Özellikle kuru soğanın suyunu içmek ya da kendisini çiğ olarak tüketmek vücutta kanser hücresi oluşumunu engelliyor.

İdrar yolu enfeksiyonu: İltihap kaynaklı bir hastalık olan idrar yolları enfeksiyonunda idrar yaparken acı ya da yanma hissi oluşur. Soğan suyu içmenin faydaları idrar yolu enfeksiyonu için de geçerlidir. Yapmanız gereken bir adet soğanı iki su bardağı suda iyice kaynatmak ve soğuyunca içmek.

Kemikleri güçlendirir: Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmak ve özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesi gibi rahatsızlıklardan korunmanın yolu kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinleri düzenli olarak tüketmekten geçer. Soğan suyunda bulunan maddeler kemik yapısını korur.

Soğuk algınlığına birebir: Soğan suyu her türlü mikroorganizmaya karşı vücut direncini artırır. Özellikle soğuk havalarda ortalıkta dolaşan bakteri ve virüslere karşı soğan suyu içmenin faydaları ve oluşturduğu savunma kalkanından yararlanabilirsiniz.

Dilerseniz soğan suyunu bal ile karıştırarak etkisini artırabilirsiniz. Soğuk kaynaklı hastalıklara karşı soğan suyunun faydaları nelerdir, öksürük, bronşit, sinüzit, faranjit ve diğer üst solunun yolu hastalıklarını iyileştirir.

Mide krampları: Sık sık mide krampı problemi yaşıyorsanız soğan suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Soğan suyunun içerisinde bulunan bazı madeler midenin rahatlamasına ve krampların azaltılmasına yardımcı olur.

Ancak ülser ya da gastrit gibi mide rahatsızlıklarına sahipseniz soğan suyu tüketirken dikkatli olmalısınız. Bu tür mide rahatsızlıkları için soğan suyunu kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Adet düzensizliği: Soğan suyunun faydaları adet düzensizliği problemi ve polikistik over hastalığı yaşayan kadınlar için de birebirdir.

Bir miktar su ve soğanı kaynatarak elde ettiğiniz soğan suyunu her defasında taze olarak hazırlayarak iki hafta boyunca içmeyi deneyin. Bu aynı zamanda soğan suyunun cilde faydaları konusunda da avantaj sağlayacak, cildinizdeki pürüzleri giderecektir.

Anemi: Diğer adı da anemi olan kansızlık hastalığı vücutta kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanır. Anemiye karşı bol bol demir içeren gıdalar tüketilmelidir.

Soğan suyunda da günlük demir ihtiyacının bir kısmını karşılayacak kadar demir bulunur. Bu yüzden soğan suyu içmenin faydalarındsan biri de anemiye iyi gelmesidir.

Yüksek tansiyon: Düzenli olarak soğan suyu içmenin faydaları arasında tansiyonu dengelemek de bulunur. Çiğ soğan sıkılarak elde edilen soğan suyu yüksek tansiyon problemi yaşayanlar için birebirdir.

Kolesterol: İki tip kolesterol bulunur. HDL dediğimiz iyi kolesterol ve LDL dediğimiz kötü kolesterol. Sağlıklı bir vücut için kötü kolesterol düşük olmalı ve iyi kolesterol düzeyi de yüksek olmalı. Soğan suyunun faydaları burada devreye giriyor.

Düzenli olarak soğan suyu içmek ya da soğanın kendisini çiğ olarak tüketmek iyi kolesterol düzeyinin yükselmesine yardımcı olur. İyi kolesterol düzeyi yükselirse damarlar korunur, damar tıkınıklığı gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

Soğan suyunun cilde faydaları: Düzenli olarak soğan yemek ve soğan suyu içmek cildin daha parlak ve daha pürüzsüz olmasını sağlar. Soğan suyunda bol miktarda bulunan antioksidanlar cildin yaşlanmasını geciktirir.

Ayrıca soğan suyunun cilde faydaları sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilir. Soğan suyu antiseptik özelliğinden dolayı cilt yaralarının daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Soğan suyu neden önemlidir: 

Soğanın tüm bu olumlu etkilerinin yanında soğan sıkılarak elde edilen soğan suyunun faydaları nelerdir bilmek pek çok hastalıktan korunmak için büyük avantaj sağlar. Antiseptik özellikte olan soğan suyu içmenin faydaları arasında vücut direncini artırmak ve kan basıncını dengelemek gibi önemli maddeler bulunuyor.

Soğan suyunun faydaları bu kadar fazla olmasına karşılık soğan suyunun kalorisi oldukça düşüktür. Bu yüzden soğan suyunun faydaları zayıflama ve forma girmek isteyenler için önerilir.

Buna ek olarak soğan suyunda kolesterol bulunmaz. Bu özelliklerinden dolayı yüksek kan basıncı ve kolesterol gibi sağlık problemi olanlar için de soğan suyu içmenin faydaları geçerlidir.

Ayrıca antioksidan deposu olmasıyla soğan suyunun cilde faydaları yaşlanma etkilerini geciktirmek ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmektir.

Aynı zamanda soğan suyunun faydaları zayıflama, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunma, öksürüğü giderme, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltma ve kolesterolü düşürmeyi sağlıyor. Buna ek olarak fazla bilinmese de soğan suyunun cilde faydaları da oldukça fazla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *