Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 10 Yolu

By | 12/11/2015

Sıcak ve güneşli havaların yerini daha karanlık, soğuk ve yağmurlu havalar almaya başladığında, ister istemez herkesin ruh hali bu durumdan az da olsa etkilenir.

Uzmanlar sonbahar geldiğinde, depresif ruh halinden kurtulmak için odaya dolan gün ışığı ya da hava kapalı bile olsa dışarı çıkıp kısa bir yürüyüş yapmanın yeterli olacağını belirtiyor. Bunun dışında gün içinde daha iyi hissetmek için yeterli ve kaliteli gece uykusu uyumak ve sosyal açıdan aktif bir yaşam sürmek de önemli faktörler. Düzenli ve aktif bir yaşam sürerek, yaşanacak bir depresyonun önüne geçmek mümkün.

Depresyondan kurtulmanın yolu

Depresyondan kurtulma yolları

Güneş ışınlarının insanın ruh hali üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla tespit edilmiş. Depresyondan kurtulmanın en önemli yollarından biri güneş ışığından olabildiğince fazla faydalanmak. Dolayısıyla havanın genellikle kapalı olduğu sonbaharda az sayıdaki güneşli geçen günler iyi değerlendirilmeli. Depresyondan kurtulmak için mutlaka dışarı çıkılmalı ve güneş ışınlarının iyileştirici etkisinden yararlanılmalı.

Depresyondan kurtulma yolları

İşte sonbahar depresyonundan kurtulmanın 10 yolu:

1. Odanıza gün doğsun

Sonbahar depresyonunun en belirgin özelliklerinden biri sabahları uyanmakta zorluk yaşamaktır. Kişi ne kadar fazla uyursa uyusun yataktan kalkmak istemez. Bu durumun önüne geçmek için yatak odasında zaman ayarlı aydınlatma sistemi kurabilirsiniz ya da alarmınız çalmadan yarım saat önce suni de olsa yatağınızda gün doğumunu hissetmek uyanmayı kolaylaştırır.

2. Hayatınıza ışık sokun

Hava serin ve bulutlu diye asla güneş ışığından vazgeçmeyin! Özellikle gündüz saatlerinde hava bulutlu bile olsa mutlaka dışarı çıkın ve güneş ışığını görün. Güneş ışığı doğal olarak beynin duygusal merkezini uyarır ve insanın iyi hissetmesini sağlar. Gün ışığının bu önemli etkilerinden maksimum düzeyde faydalanmak için erken kalkın, perdeleri açın ve dışarı çıkın.

3. Hareket sizi kurtarır

Soğuk hava terlememek için bir özür değildir. Spor salonunda, evinizde ve hatta tercihen dışarıda kalbiniz 140’ın üzerinde çarpsın! Sadece kiloyu korumak ve sağlıklı kalmak için bunu yapmayın. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için de spora vakit ayırın. İyi bir egzersizin etkisi saatlerce sürer. Gün içinde daha fazla enerjiniz olur, metabolizmanız hızlanır, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak hormonlar salgılanır. Düzenli egzersiz yapmak, kış uykusuna çekilmeye meyilli bedeninize yaşadığını hissettirir.

Gün boyu enerjik hissetmek için 7 ipucu

4. Şekere dikkat

Mutluluk, zindelik ve canlılık hissi veren seretonin hormonunun seviyesi düştüğünde malesef karbonhidratlara ve aşırı şeker içeren gıdaları tüketme isteğinde artış olur. Kışın özellikle de tatlı yeme eğilimi artar. Şekerli ve beyaz unlu gıdalara karşı olan bağımlılık fizyolojik bir gerçektir. Bunlar bedende uyuşturucular gibi biyokimyasal sistemleri etkiler. Ne yediğiniz nasıl hissettiğinizi ciddi ölçüde etkiler.

5. Sosyal hayatı unutmayın

Başta aileniz ve yakın arkadaşlarınız olmak üzere çevrenizdeki insanların sizin için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Her şeyi boş vermek istediğinizde kim size el uzatır? Sizi destekleyecek insanları aklınızda tutun, ihtiyaç duyduğunuzda size cesaretlendirmelerine izin verin. Bazen sadece bir telefon etmek ya da yapılan bir saatlik bir kahve sohbeti bile sizi canlandırmaya yeter.

6. Kışa heyecan katın!

Bir şeyi yaşamayı beklemek insanı motive eder. Sonbahar ve kış mevsimi, havaların ısınmasını beklemek için çok uzundur. Monoton geçmeye başlayan yaşamınıza heyecan katacak bir hafta sonu gezisi, gece planı veya spor planları kışınıza renk katacaktır. Kayak, kızak, kar yürüyüşü, buz pateni gibi faaliyetleri heyecanla bekleyebilirsiniz.

Kış mevsiminde daha iyi hissetmenizi sağlayacak 8 öneri

7. Gevşeyin

Meşgulsünüz. İş, ders, aile, arkadaşlar, randevular, buluşmalar meşgul olmaktan hoşlansanız dahi herkesin biraz olsun sakin kalmaya ihtiyacı vardır. Bazı sorumluluklara veya davetlere ‘Hayır’ demekten kaçınmayın ve birkaç dakika hiçbir şey yapmadan geçirin. Gün içerisinde 10 dakikalık bir süre için bile olsa sadece kendiniz için ayırdığınız bir zaman dilimi mutlaka olmalı. Bu zamanda dikkatinizi içe döndürüp ruhsal olarak sakinleşmeye, bedensel olarak gevşemeye ayırın. Kendinize yardımcı olacak gevşeme egzersizlerini yapmaya çalışın.

8. Uyku: Ne fazla ne de az olmalı

İnsanlar soğuk havalarda doğal olarak daha uzun uyur. Bu fizyolojik bir ihtiyaçtır ve buna saygı göstermek gerekir. Zamanı iyi kullanarak ve disiplinli olarak, geceleri 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Yatma ve kalkma saatini belli bir düzene oturtmak, hayata ritmini verir ve enerji seviyesini arttırır. İhtiyacınız olan düzeni bulun. Özellikle de hafta sonları çok fazla uyumamaya özen gösterin. Normalden fazla uyumak yorgun düşmenize sebep olabilir.

Günde kaç saat uyumalıyız?

9. Mevsimi kabul edin

Mevsimlerin değişimi doğal bir akıştır. Bu değişimi yargılamak yerine izlemek ve detaylarını görmek insanın daha olumlu bir ruh hali içinde kalmasını sağlar. Sonbahar, kış, kendine özgü deneyimleri beraberinde getirir. Değişen doğasından, artan tiyatro sayısına, sebzelerinden televizyondaki programlara iyice soğumaya başlayan havada keyif aldığınız şeyleri fark edin. Kalın yumuşacık bir kazak giymek ve sıcacık bir salep içmek ağustos ayında pek yapmadığımız şeylerdir.

10. Profesyonel destek alın

Sıralanan belirtilerden üç ya da daha fazla sizin için 2 haftayı aşkın bir süredir geçerli ise profesyonel destek almaktan çekinmeyin: İsteksizlik-mutsuzluk, değersizlik–suçluluk hisleri, uyku bozukluğu–aşırı uyku hali, enerji azalması–yorgunluk, sinirlilik, endişe-kaygı, iştah değişikliği, konsantrasyon bozuklukları.

One thought on “Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 10 Yolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *