Soya Sütü Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

By | 19/07/2017

Soya sütü nedir, evde nasıl yapılır, elde etme yöntemleri ve soya sütü faydaları nelerdir listeledik:

Protein zengini olan soya sütü hem sağlıklı bir seçim, hem de inek sütü içemeyenler için alternatif bir içecek. Marketlerden kolayca temin ederek ya da evde hazırlayıp içerek soya sütü faydalarından istifade edebilirsiniz.

Soya Sütü Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Soya sütü nasıl yapılır

Soya sütü nedir?

Soya sütü nedir, soya fasülyesi bitkisinden elde edilen bir içecektir. Aslında süt olmamasına rağmen zengin içeriği ve inek sütü kadar besleyici olması sebebiyle soya sütü adı ile anılır.

Soya sütü faydaları oldukça fazladır. Bu yüzden soya sütü nedir, soya sütü nasıl yapılır öğrenerek bazı rahatsızlıklar ya da sadece sağlıklı kalabilmek için düzenli olarak kullanılabilir.

Soya sütü besin değeri bakımından inek sütüne yakın olmasından dolayı çeşitli nedenlerle inek sütü içemeyenler için de sağlıklı bir alternatif olabilir. Soya sütü hazır olarak marketlerden satın alabilirsiniz ya da soya sütü nasıl yapılır öğrenerek evinizde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Soya sütü faydaları nelerdir?

Soya sütü protein bakımından zengin bir içecektir. İçerisinde pek çok vitamin, mineral ve sağlık için faydalı besin maddesini barındırır. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa düzenli içerek soya sütü faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bazı durumlarda soya sütüne karşı vücut reaksiyon gösterebilir. Buna ek olarak soya sütü bazı hastalıklara iyi geldiği gibi bazı hastalıkların da gelişimini destekleyebilir. Bunlardan soya sütünün zararları kısmında bahsedeceğiz.

Dikkat edilmesi gereken nokta, soya sütü faydaları olduğu kadar soya sütünün zararlarının da olabileceğinin bilinmesidir. Soya sütü nedir çok iyi bilinmeli ve eğer gerekirse soya sütü tüketmeden doktora danışılmalıdır.

Soya sütü faydaları:

Kolesterol: Düzenli olarak soya sütü içmek iyi kolesterol düzeyinin yükselmesini sağlar.

Laktoz intoleransı: Soya sütünde inek sütünün aksine laktoz bulunmaz. Bu yüzden laktoz intoleransı sebebiyle inek sütü içemeyen kişiler bunun yerine soya sütü faydalarından yararlanabilirler.

Kabızlık: Bu özelliğiyle soya sütü aynı zamanda kolay sindirilen bir içecektir. Ayrıca soya sütü kabızlığı da giderir.

Zayıflama: Zayıflamak isteyenler rahatlıkla soya sütü tüketebilirler. Soya sütü faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Soya sütü düzenli tüketildiğinde özellikle karın bölgesindeki yağlanmasının azalmasını sağlar. Soya sütü nasıl yapılır öğrenerek diyetiniz için evde kendi soya sütünüzü hazırlayabilirsiniz.

Yorgunluk ve halsizlik: Soya sütü yorgunluğa birebirdir. Yorgunluğunuzu gidermek ve enerji toplamak için soya sütü içebilirsiniz.

Menopoz: Soya sütünde bol miktarda fitoöstrojen hormonu bulunur. Bu özeliğiyle soya sütü faydalarından biri de menopoz dönemindeki ateş basması gibi rahatsız edici etkilerin azaltmasıdır. Ancak soya sütünde fitoöstrojen bulunması göğüs kanseri gibi hastalıklara olumsuz etkiye sebep olur. Bu yüzden soya sütü nedir, soya sütünün zararaları nelerdir öğrendikten sonra tüketmek gerekir.

Kalp damar sağlığı: Düzenli olarak soya sütü tüketiminin kalp damar sağlığının üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Soya sütü nasıl yapılır?

Dışarıdan paketli olarak satın almak yerine soya sütü nasıl yapılır öğrenerek evinizde kolayca soya sütü hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı soya sütü hazırlayarak soya sütü faydalarından maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

Soya fasülyesi ve su dışında neredeyse başka hiçbir malzemeye ihtiyacınız yok. Soya sütü nasıl yapılır öğrenmek gayet kolay.

Soya sütü nasıl yapılır:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı soya fasülyesi
 • 3 su bardağı su

Yapılışı:

 • Soya fasülyelerini bir gece önceden suyla ıslatarak sabaha kadar bekletin.
 • Soya fasülyelerinin suyunu süzerek blendıra alın.
 • Üzerine 3 su bardağı su ekleyin ve iyice çekin.
 • Elde ettiğiniz karışımın posasını süzün, tencereye alarak kısık ateşte karıştırarak bir taşım kaynatın.
 • Soya sütünüz hazır. Afiyet olsun.

Soya sütünü cam bir kavanoza koyarak saklayın. Bir ya da iki gün içinde tamamını tüketin. Dilerseniz içinde bir miktar şeker ya da kakao gibi ek tatlandırıcılar koyarak tüketebilirsiniz.

Soya sütünün zararları nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre soya sütünün zararları da bulunmaktadır. Bu soya sütü faydaları olmadığı anlamına gelmez. Soya sütü doğal ve besin değeri yüksek bir içecektir.

Ancak bazı durumlarda soya sütü içmek zararlı olabilir. Bu tür durumlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. O yüzden doktora danışıp karar vermek en doğrusu olacaktır.

Soya sütünün zararları:

 • Soya sütünde bulunan protein vücudun histamin ve diğer bazı kimyasal maddeleri salgılamasına yol açar. Bu durumda alerjik berlitiler ortaya çıkar. Ciltte kızarıklık, kaşıntı ya da şişme, ağız çevresinde karıncalanma, karın ağrısı, burunda akıntı ya da nefes alıp vermede zorlanma gibi alerji belirtileri görülebilir.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre soya sütü içmek alınan tiroid ilaçlarının emilimini azaltıyor. İyot eksikliği ve troid belirtileri olan kişiler soya sütünü içmeden doktora danışmalıdır. Soya sütü vücuttaki iyotun azalmasına sebep olabilir. Ancak beslenme yoluyla yeterli iyot alınıyorsa soya sütünün bu etkisi bertaraf edilebilir.
 • Soya sütünün zararlarından biri de erkeklerdeki hormon dengesini bozmasıdır. Yapılan bir araştırmada soya sütünün erkeklerde sperm yoğunluğunun azalmasına sebep olduğu tespit edilmiştir.
 • Soya sütü fitoöstrojen hormonu içerir. Fitoöstrojen hormonu östrojen hormonuna benzer yapıdadır. Bazı araştırmalara göre soya sütünde bulunan fitoöstrojen hormonu ile meme kanseri hücrelerinin büyümesi uyarılmaktadır.
  Özellikle kanser ilacı kullanan kişilerin soya sütünün zararlarının farkında olarak soya sütünü kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.