Spordan Önce Ne Yemeli?

By | 17/03/2017

Hangi sıklıkta ve ne şekilde spor yapıyor olursanız olun doğru yiyeceklerle beslenmek çok önemli. Beslenmeniz spor performansınızı, ne kadar yağ yaktığınızı ve ne kadar kas yaptığınızı doğrudan etkiliyor. Bu yazımızda spordan kaç saat önce yemek yemeli ve kilo vermek için spordan önce ne yemeli konularında bilgi verdik.

Düzenli olarak her gün belirli bir saatinizi spor yapmaya ayırıyorsunuz. Sıkı bir vücuda sahip olmak ve bu şekilde formunuzu korumak için hiç azımsanmayacak bir efor sarfediyorsunuz.

Spordan önce ne yemeli

Spordan önce ne yemeli

Vücudunuzdaki yağ oranının düşük olması ve spor sayesinde ne kadar kas yaptığınız sizin için önemli. Bunun için düzenli ölçümler yaptırıyorsunuz. Ya da sadece sağlıklı kalmak için haftada birkaç kez hafif egzersizler yapıyorsunuz.

Çok kaslı bir vücuda sahip olmasanızda biçimli bir vücuda sahip olmaya ve sağlığınız için formda kalmaya özen gösteriyorsunuz. Vücudunuzda fazlalık oluşmaması için düzenli ve disiplinli olarak egzersiz yapmaktan vazgeçmiyorsunuz. Peki bu durumda en iyi sonucu almak için spordan önce ne yemeli?

Her iki durumda da hangi gıdalarla beslendiğiniz ya da hangi içecekleri tercih ettiğiniz egzersiz hedeflerinize ulaşıp ulaşamayacağınızı doğrudan etkiliyor.

Bu yüzden spordan önce ne yemeli konusu önemli. Spordan kaç saat önce yemek yemeli, ne tür yiyecekleri tercih etmeli ve kilo vermek için spordan önce ne yemeli konularında bilinçli davranmanız spor için harcadığınız saatlerin ve enerjinin boşa gitmemesini sağlayacaktır.

Spordan kaç saat önce yemek yemeli?

Yemek sonrası sindirimi sağlamak amacıyla mideye yeteri miktarda kan akışı olmalıdır. Eğer hemen yemeğin üzerine spor yapmaya kalkarsanız mideye giden kan akışı azalır ve bu da yenilen yemeğin sindirimini zorlaştırır.

Ayrıca yemekten kısa bir süre sonra spor yapmak dolu bir mideyle hareket etmeye çabalamanıza ve zorlanmanıza sebep olur. Bu durum performansınıza da olumsuz yansır. Peki spordan kaç saat önce yemek yemeli?

Günlük programınızda spor salonuna gitmek de varsa o günkü öğünlerinizi egzersiz programınıza göre ayarlamanız gerekir. Sporu gün içinde arzu ettiğiniz saatte yapabilirsiniz. Sabahları, öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapılan sporun vücuda katkıları farklı olacaktır.

Eğer zayıflamak için spor yapıyorsanız günün hangi saatinde maksimum derecede yağ yakabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz:

Zayıflamak için egzersiz ne zaman yapılmalı?

Öğle ya da akşam yemeği ya da kahvaltı gibi ana öğünlerden sonra spor yapmak için iki saat kadar beklemelisiniz. Bu esnada yedikleriniz sindirilerek vücudun ihtiyacı olan enerji sağlanacaktır. Ana öğünlerden sonra spor için iki saat beklemek aynı zamanda kalp sağlığı ve tansiyon için de doğru bir davranış olacaktır.

Ancak öğle ya da akşam yemeği gibi ana öğünleri tüketmeden önce de spor yapmak isteyebilirsiniz.

Ana öğünden önce spor yapmaya karar verdiyseniz vücudun enerji ihtiyacını karşılamak gerekir. Bunun için spordan kaç saat önce yemek yenmeli derseniz, yaklaşık bir saat kadar önce çabuk sindirilen ve enerji veren sağlıklı atıştırmalıkları tüketebilirsiniz.

Bu yiyecekler aşağıdaki gibi olabilir:

    • Bir bardak ayran ve bir avuç kadar leblebi
    • Bir adet elma ve bir bardak süte
    • Üzerine doğranmış meyve eklenmiş bir kase yoğurt
    • İki ya da üç kuru kayısı ile bir ya da iki incir ve iki adet ceviz
    • Bir kase sütün içerisine bir ya da iki kaşık yulaf ezmesi ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kilo vermek için spordan önce ne yemeli?

Özellikle bir zayıflama diyetiyle birlikte bir egzersiz programı yürütenlerin en çok merak ettiği konular kilo vermek için spordan önce ne yemeli ya da spordan kaç saat önce yemek yemelidir.

Spor yapmadan önce tabi ki iyi bir performans için enerji veren besinler tüketmek gerekir. Ancak sırf enerji temin etmek amacıyla basit karbonhidratlara yönelmemek gerekir.

Kilo vermek için spordan önce elma ya da muz gibi meyveler, bir avuç badem ya da fındık tüketebilirsiniz. Spordan önce tam tahıllı ince bir dilim ekmeğin üzerine bir parça beyaz pernir sürerek de tüketebilirsiniz.

Bu şekilde bir beslenme hem spor yaparken performansınızı artıracak, hem de yağ yakımını destekleyerek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yediklerinizin sindirilip enerjiye dönüştürülmesi için bu tür sağlıklı atıştırmalıkları spordan en az yarım saat önce tüketmeye özen gösterin.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta vücudun su ihtiyacını karşılamaktır. Spordan önce ne yemeli, hangi besinleri en fazla tercih etmeli konularında doğru seçimler yapsanız bile yeteri kadar sıvı almamak performansınızın düşmesine ve sağlığınızın olumsuz etkilenmesine yol açar.

Bu yüzden bol su için. Egzersiz programınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre aldığınız sıvı miktarını artırın.

One thought on “Spordan Önce Ne Yemeli?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *