Strese Ne İyİ Gelir?

By | 01/06/2016

Çok fazla düşünsel ya da duygusal baskı altında kalma hissi en basit şekliyle strestir. Üzerinizdeki baskılarla baş edemediğiniz durumlarda bu baskılar strese dönüşür.

Her insan strese karşı farklı tepki verir. Kimi insan üzerindeki stresten olumsuz etkilenirken diğeri için ise eşit oranda stresin motive edici etkisi vardır. Yaşanan stres duyguları, düşünme biçimini, davranışları ve vücudun çalışmasını etkiler. Stresin belirtileri en genel şekliyle uyku problemleri, normalden daha fazla terlemek, iştahta belirgin bir azalma ve konsantrasyonda eksikliktir.

Strese ne iyi gelir

Strese ne iyi gelir

Stresin etkisiyle sürekli endişeli ve asabi bir ruh hali olabilir. Sakinleşmek yerine herşey durmadan tek tek gözden geçirilir, bir sürü farklı düşünce devamlı beyinde döner durur. Vücut ısısında kolayca düşüş olur. Aynı zamanda baş ağrıları kendini gösterebilir, kaslarda gerginlik ve tutulma ya da baş dönmesi olabilir.

Strese ne iyi gelir sorusunu sormadan önce vücuttaki değişiklikleri tam olarak anlamak gerekir. Stres vücutta bir hormon dalgalanmasına sebep olur. Bu stres hormonları vücudun aşırı stres ve baskıyla savaşabilmesi amacıyla salgılanırlar. Baskı yapıcı etkenler ya da stres kaynağı yok olduğunda stres hormonu seviyeleri normale döner.

Eğer sürekli stres altındaysanız bu stres hormonları devamlı olarak vücutta bulunur ve stres semptomlarını ortaya çıkarırlar. Bedensel ve ruhsal olarak stresten zarar görmemek için strese ne iyi gelir sorusunun cevapları:

Strese ne iyi gelir

Stres tek başına düşünüldüğünde, bir hastalık değildir. Ancak uzun süreli ve yoğun olarak yaşanan stres eğer kontrol altına alınmazsa bir süre sonra ciddi hastalık riskleri ortaya çıkabilir. Vücutta yüksek seviyelerde salgılanan stres hormonu kortizol ile kalp rahatsızlığı ve kanser riski artar. Stresin sebep olduğu hastalıklar aynı zamanda mide-bağırsak problemleri, egzama, astım ve depresyondur.

Astım belirtileri nelerdir?

Strese iyi gelen çözümlerin başında yaşam stilinde yapılan fiziksel değişiklikler gelir. Düzenli egzersiz yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, yeterli ve kaliteli uyku almak bunlardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak günlük, haftalık ve aylık planlar yaparak işleri sıraya koymak, düzenli bir yaşam sürmek de strese iyi gelen çözümlerden biridir.

Aile ve arkadaş çevresinde, iş ortamında stresi kontrol altına almada en etkili yöntemlerden biri olaylar ve farklı durumlar karşısında takınılan davranış biçimidir. Kontrolünüz dışında gelişen olayları fazla kafaya takmadan, sakin ve olgun bir tavırla kabullenmek gerekir. İnsan ilişkilerinde saygıyı elden bırakmadan problemleri konuşarak çözme yoluna gitmek de strese iyi gelen davranışların arasındadır.

Strese iyi gelen bitkiler

  • Papatya: Güzelliğiyle bulunduğu ortamı süsleyen, genellikle süs bitkisi olarak bilinen papatyanın sinirleri yatıştırıcı ve kas gevşetici etkisi bulunur. Aynı zamanda enfeksiyona karşı da etkili olan papatya sakinleşmek için birebir. Çayını yaparak tüketilebilen papatya strese iyi gelen bitkiler arasında.
  • Lavanta: Strese iyi gelen bitkiler arasında uçucu özellikte harika kokulu esansıyla lavanta da yer almaktadır. Lavanta esansının sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkisi bulunur. Stresi yenmek için lavanta yağı eklediğiniz suyla banyo yapabilir ya da şakaklarınıza lavanta yağı ile yavaşça masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda kurutulmuş lavantanın çayını yaparak tüketmek de strese iyi gelen bir yöntemdir.
  • Rhodiola: Bu bitki yıllar boyunca uyku problemlerinde, zihin yorgunluğu, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların tedavisinde şifa amaçlı kullanılmıştır. Tüm bu özellikleriyle rhodiola bitkisi stresi azalmak ve stresin yol açtığı fiziksel ve ruhsal olumsuz etkilerle baş etmek için birebir.

Yukarıda sözü edilen bitkilerin faydaları olduğu kadar az bile olsa birtakım yan etkileri bulunabilir. Farklı kişilerde farklı etkiler gösterebilir. Strese iyi gelen bitkiler kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

Strese iyi gelen yiyecekler

Beslenmenin de stres üzerinde etkisi bulunduğunu biliyor muydunuz? Gün içinde yemek yeme zamanları, ne yenilip içildiği vücudun ve beynin çalışmasına etti ettiği gibi ruh halini de etkiler. Daha dengeli ve sağlıklı beslenmek stresle baş etmenin kolay yollarından biridir.

Sürekli hazır ve paketlenmiş, içerisinde sağlığa zararlı katkı maddeleri olan gıdalarla beslenmek, gün içinde az su içmek, çok fazla şekerli ve yağlı besin tüketmek yaşanan stresin daha kötü bir hal almasına sebep olur. Strese iyi gelen yiyecekler:

  • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri düzenli tüketildiğinde strese iyi gelir. Kahvaltılarda, yemeklerde ve ara öğünlerde mutlaka süt ve süt ürünlerini tüketin. Bu doğal yiyecekler içerdikleri protein ve yüksek kalsiyum oranı ile strese iyi gelmenin yanında tok tutma, kemik erimesini engelleme ve daha birçok fayda sağlar.
  • Balık eti: İçeriğindeki yağ asitleri ve diğer faydalı besin maddeleriyle çok besleyici ve sağlıklı bir yiyecek olan balık eti, stres altında salgılanan hormonların azalmasını sağlar.

Balık yemek için 10 önemli neden

  • Bitter çikolata: Zengin antioksidan içeriği ve düşük şeker oranı ile her gün yenmesi gereken sağlıklı gıdalardan biri olan bitter çikolata, aynı zamanda strese iyi gelen yiyecekler arasında yer alıyor. Bitter çikolatayı gün içinde canınız tatlı istediğinde azar azar tüketebilirsiniz. Tatlı yerine tüketildiğinde bitter çikolata vücuda daha az şeker ve daha az yağ girmesini sağlar. İçerdiği yüksek antioksidan ile de yaşlanma etkileriyle savaşır.
  • Avakado, muz ve yulaf: Her biri başlı başına çok sağlıklı birer gıda maddesi olan bu besinler özellikle içerdikleri potasyum ile serotonin salgısını artırmada rol oynar. Serotoninin vücuttaki görevi uykuyu düzenlemek, iştahı ayarlamaktır. Serotoninin aynı zamanda ruh hali üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Ancak yoğun stres altındayken serotonin salgısı azalır. Faydalı içerikleriyle avakado, muz ve yulaf strese iyi gelen yiyecekler arasındadır.

One thought on “Strese Ne İyİ Gelir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *