Stresi Yönetmenin Yolları

By | 28/06/2015

Zamana karşı yarışmak, baskı altında olmak, trafikte sıkışıp kalmak, insanlarla tartışmak… Yaşamınızda çoğu zaman karşılaştığınız bu durumlar vücudunuzun fiziksel olarak tepki vermesine yol açar. Eğer devamlı olarak bu tür durumları yaşıyorsanız bir süre sonra kötü sonuçlarla karşılaşmanız olasıdır.

Kronik stres sizi yaşamınızı tehdit eden sağlık problemlerine karşı savunmasız bırakır. Fakat basit yöntemlerle stresinizi kontrol altına alarak stresin sebep olduğu zararlı etkileri en aza indirmeniz mümkün.

Stresi yönetmenin yolları

Stresi yönetmenin yolları

Stresin Vücuttaki Etkileri

Kısaca stres, belirli bir duruma karşı verdiğiniz fiziksel ve duygusal tepkidir. Stresin üzerinizde yarattığı etkiler:

 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Yüksek kan basıncı
 • Nefes darlığı
 • Sırt ve boyun ağrısı gibi kas ağrıları
 • Kenetlenmiş çene
 • Diş gıcırdatma
 • Boğaz kuruluğu
 • Hazımsızlık
 • Kabızlık veya ishal
 • Mide krampı veya şişkinlik
 • Artan terleme, ellerin sürekli soğuk ve terli olması
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Kiloda artış veya azalma
 • Kurdeşen gibi cilt problemleri
 • Cinsel işlev bozukluğu

Stresi Yönetmenin 7 Yolu

1. Pozitif düşünün

Bilimsel araştırmalar iyimser ya da kötümser olmanın yaşam kalitesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu tespit etmiştir. İyimser olmak stres yaratan durumlarla daha iyi baş etmenizi sağlar.

Olaylar karşısındaki tavrınız çözüm üretme yeteneğinizi etkiler. Pozitif bir bakış açısı beyninizin sorunların çözümü için daha iyi fikirler üretmesine yardım eder. Olumlu düşünmek stresin vücudunuz üzerinde yarattığı etkiyi en aza indirir.

2. Duygusal tepkilerinizi değiştirin

Stresi yönetmek, stres kaynaklarını hayatınızdan uzaklaştırmak anlamına gelmez. Yaşamınız boyunca strese girmenizi sağlayacak birçok durum ve olayla karşılaşabilirsiniz.

Çözüm üretmeniz gereken bir çok problem, üzerinizde baskı oluşturan birçok durum devamlı olarak hayatınızda olacaktır. Stresi yönetmek, strese karşı pozitif stratejiler geliştirerek stresin yol açtığı olumsuz sonuçlardan kaçınmaktır.

Üzerinizde stres yaratan durum yerine, bu durum karşısında verdiğiniz tepki üzerine düşünün. Stres kaynaklarını yaşamınızdan silemesenizde onlara karşı verdiğiniz tepkileri değiştirerek stresin vücudunuz üzerindeki etkisini en aza indirebilirsiniz.

3. Kendinize zaman ayırın

Davranışlarınızın ve kararlarınızın yaşadığınız stres üzerine nasıl bir etkisi olduğunu düşündünüz mü? Bazı insanlar dışarıdan gelen istekler karşısında hayır demekte zorlanır.

Bu istekler kendilerine ayırdıkları özel zamanı çalacak olsa bile hayır diyemezler. Fakat herşeye evet demek stresinizi artırır ve iç huzurunuzu azaltır. Stresle baş etmek için kendinize zaman ayırmayı ve suçluluk duygusu hissetmeden hayır demeyi öğrenmeniz gerekir.

4. İş-yaşam dengesini koruyun

Günümüz dünyasında iş-yaşam dengesini kurmak kolay bir iş değil. İş yerinde evde geçireceğinizden daha fazla zaman harcamanız evdeki huzurlu zamanları kaçırmanız anlamına geliyor.

Bununla birlikte özel yaşamınızdaki problemler, bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyleri ya da finansal sorunlara çok zaman harcadığınız takdirde işinize konsantre olmakta zorlanabilirsiniz.

Her iki durumda da zamanınızın büyük kısmını sadece bir tarafa harcamanız iş-yaşam dengesinin bozulmasına yol açar ve bu da strese girmenize neden olur. Stresin zararlı etkilerinden korunmak için yaşamınızda işinize, sevdiklerinize ve tabi ki kendinize yeteri kadar zaman ayırmalısınız.

Sadece iş hayatındaki ya da sadece özel yaşamınızdaki sorunların tüm vaktinizi ve enerjinizi almasına izin vermemelisiniz.

5. Meditasyon yapmayı deneyin

Farklı meditasyon teknikleri sizi sakinleştirir ve yaşadığınız stresin azalmasına yardımcı olur. Meditasyon sırasında konsantre olur ve dikkatinizi yalnız bir şey üzerinde toplarsınız.

Örneğin sadece nefes almaya konsantre olabilirsiniz. Ya da zihninizde canlandırdığınız bir resme, karşınıza aldığınız gerçek bir resme ya da yanan bir mum alevine konsantre olabilirsiniz.

6. Sakin olun

Stresli hissetmek ve olumsuz duygularla dolu olmak normal. Eğer hala stresinizi kontrol altına alamadıysanız sakın vazgeçmeyin. Olumlu düşünmeye çalışın ve yapabileceklerinize odaklanın. Bu durumda ilk adım olumsuzlukları kabullenmek olacaktır.

Problemlerin varlığını kabul edip çözüme odaklanmak, değiştiremeyeceğiniz durumların farkında olup bunları kabul etmek sizi sakinleştirir ve stresinizi azaltır.

7. Güçlü bir sosyal ağ kurun

Strese girmenize neden olan zor zamanlardan kurtulmak için aileniz, arkadaşlarınızdan oluşan güçlü bir sosyal ağ kurun. Güçlü sosyal ilişkilere sahip olmanız size stresiniz konusunda alacağınız profesyonel yardımlardan daha faydalı olacaktır.

Çevrenizde sizi seven insanların olması sakinleşmenizi sağlar. Ailenizle ve arkadaşlarınızla verimli zamanlar geçirmeniz daha olumlu düşüncelerle dolmanızı, olaylara ve sizi zorlayan durumlara karşı pozitif bir bakış açısı edinmenizi sağlar.

Bu durumda rahatlayan zihniniz sorunlarınızın çözümü için daha parlak ve yaratıcı çözümler üretir. Stresinizi yönetmek ve stresin sebep olduğu zararlı etkileri en aza indirmek için güçlü bir sosyal ağa sahip olmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *