Stresin Sebep Olduğu 10 Sağlık Problemi

By | 27/11/2014

Stresin neden olduğu hastalıklar? Aşırı üzüntünün insan sağlığı üzerindeki etkileri, yol açtığı sağlık problemleri nelerdir?

Stres yapacak bir konuya daha mı ihtiyacınız var? Stresiniz sizi hasta ediyor. Stres sadece duygusal açıdan kötü hissetmenizi sağlamıyor. Aynı zamanda vücudunuzdaki sağlık problemlerini tetikliyor.

Bu yazımızda stresin zararları, stresle baş etme, stres belirtileri ve stresin sebep olduğu ciddi sağlık problemlerinden bahsedeceğiz.

Stresin yol açtığı sağlık problemleri

Stresin yol açtığı sağlık problemleri

Yapılan bilimsel araştırmalara göre birçok sağlık probleminin stres kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Aslında stres genel olarak zihni meşgul eden bir durum olarak bilinir. Bu genel kanı pek doğru değildir.

Günlük hayatta yaşadığınız stres sadece beyninizi değil, tüm vücudunuzu etkiler. Stres uzun süreli ve yoğun olarak yaşandığında ise çok çeşitli sağlık problemleri kendini göstermeye başlar.

Stresin neden olduğu hastalıklar

Kalp hastalıkları: Araştırmalar stresli insanların yüksek kan basıncı ve kalp hastalıkları riski altında olduğunu göstermiştir.

Uzun vadede, yaşanan stres kalp damarlarında daralmalara bağlı olarak kalp dokusuna gelen kan akışında azalmaya, kalp yetmezliğine, kalp krizine, kalp ritminde düzensizliklere ve daha birçok kalp hastalığına sebep olmaktadır.

Astım: Stresin astım hastalığını kötü etkilediğini gösteren birçok bilimsel araştırma mevcut. Bunlardan bazıları, kronik stres altındaki bir evebeynin çocuğunun astıma yakalanma riskinin oldukça artığını öngörüyor.

Bir diğer bilimsel araştırma ise stres altındaki anne adayının hamilelik sürecinde sigara kullandığını ve doğan çocuklarda astım hastalığına yakalanma oranının oldukça yüksek olduğunu ispatlamıştır.

Astım belirtileri nelerdir?

Obezite: Göbekteki fazla yağ, bacak ya da kalçalardaki fazla yağdan daha fazla sağlık riski oluşturur ve malesef stresli insanların vücutlarında, diğer bölgelere oranla göbeklerinde daha fazla yağ bulunur.

Stres vücudunuzdaki kortizol hormonunun yüksek seviyelere ulaşmasını sağlar. Vücudunuzda üretilen stres kaynaklı kortizol ise karın bölgenizde depo edilen yağ miktarını artırır.

Göbek eritme için 10 adım

Diabet: Yaşadığınız stres diabetinizi iki şekilde kötüleştirir. Birincisi, stres altındayken sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklarınız artar.

İkincisi stres direk olarak glikoz seviyenizin yükselmesine yol açar. Yaşam kalitenizi azaltan stresle mücadele etmek için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

Başağrıları: Başağrısının en bilinen tetikleyicisi içinde bulunduğunuz strestir. Stres altındayken başımız ağrır ve bu ağrı sadece tansiyon kaynaklı başağrısı değil migren ağrısı da olabilir.

Çoğu zaman yaşadığınız baş ağrısının aslında stres kaynaklı olduğunu tahmin edemezsiniz. Bu yüzden stres kaynaklı baş ağrılarında gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmeli, stres yapan kaynaklardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Stresi azaltan, vücudu rahatlatan aktivitelerle uğraşıldığında baş ağrısı kendiliğinden yok olacaktır.

5 Çeşit baş ağrısı ve tedavisi

Depresyon ve anksiyete: Kronik stres yaşayanlarda büyük oranda depresyon ve anksiyete(kaygı bozukluğu) görülür.

Bir bilimsel araştırmaya göre işiyle ilgili yoğun stres yaşayanların daha az stresli insanlara göre %80 daha fazla depresyona yakalanma riski taşıdığı görülmüştür. Yaşanan yoğun stres depresyon ve anksiyete gibi kötü sonuçlara ulaşmadan bir an önce stresle baş edilmelidir.

Mide-Bağırsak problemleri: Yoğun yaşanan stres sindirim sistemini direk olarak etkiler. Sürekli stres altında bulunan kişilerde sindirim bozuklukları, gastrit, kramp ağrıları, kabızlık, şişkinlik ve stres kaynaklı aşırı asit üretimine bağlı olarak ağrı ve yanma görülür.

Alzheimer Hastalığı: Bilimsel araştırmalar stresin beyin dokusundaki bozulmayı hızlandırarak alzheimer hastalığının daha da kötüye gitmesine sebep olduğunu bulmuştur. Alzheimer hastasını stresten uzak tutmak ya da stresini azaltmanın, bu kötü hastalığın ilerleme sürecini yavaşlattığını göstermiştir.

Alzheimer belirtileri nelerdir?

Daha hızlı yaşlanma: Stresin yaşlanma sürecinizi etkiledği bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Yüksek stres altındaki bir anne adayının taşıdığı bebek, stres yaşamayan anne adayının bebeğine göre kronik hastalıklara daha fazla yatkın. Araştırmalar stresin bir insanı 9 ila 17 yaş daha fazla yaşlandırdığını tespit etmiştir.

Erken ölüm: Yoğun stres altındaki insanlar stressiz, huzurlu insanlara göre malesef daha az yaşamaktadır. Stres kalbi yorar, kandaki yağ oranını artırır ve daha birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Sürekli olarak yaşanan stres ölüm riskini iki ya da üç kat artırır. Bunun aksine, stres kaynaklarından uzak durmak ve iyi bir sosyal çevreye sahip olmak ömrü uzatır. Stresin neredeyse ölümcül etkilerinden sakınmak için rahatlatan, huzur ve güven veren güçlü bağlara sahip olmak gerekir.

Etrafınızda sizi seven, düşünen, koruyup kollayan bir aileniz, arkadaşlarınız olduğu sürece her türlü problem ve stres karşısında daha güçlü olacaksınız.

Stresin etkisi her insanda farklı şekilde yaşanır. Bu etkinin kişiden kişiye değişmesinin sebebi, herkesin strese karşı dayanıklılığının farklı olmasıdır.

Bazılarına göre iş ortamında ya da aile içinde yaşadığı günlük işlerden kaynaklanan stres üzerinde durulmaya bile değer değilken, bazı kişiler bu stresin altında ezilir.

Uykusuz, endişeli ve hatta sinirli insanlara dönüşebilirler. Stresin kişileri farklı insanlara dönüştürmesinin önüne geçmek için mutlaka stresle baş etmek gereklidir.

Stresin hastalık yapıcı, negatif etkileri her insanda vücudun farklı kısımlarında ortaya çıkabilir. Bazen baş ağrısı, uykusuzluk ve gerginlik yaşanırken, bazen de aşırı yeme ya da iştah kaybı gibi durumlar görülür.

Bazı kişilerde ise mide asidinin fazla salgılanması ile birlikte çeşitli mide hastalıkları aşırı stres yaşamanın sonucu olarak ortaya çıkar.

Stres obezite, kalp hastalıkları, alzheimer, diabet, depresyon, mide-bağırsak problemleri ve astım riskini artırır. Buna ek olarak, zaten bu sağlık problemlerine sahipseniz stres altında bu hastalıklarınız daha da kötüleşir.

One thought on “Stresin Sebep Olduğu 10 Sağlık Problemi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *