Stresle Başa Çıkmanın 10 Yolu

By | 20/08/2016

Gündelik yaşamda stresle karşı karşıya gelmek herkes için kaçınılmazdır. Önemli olan stresi etkin bir şekilde yöneterek fiziksel ve ruhsal sağlığa zarar gelmesine engel olmaktır. Stresle başa çıkma yollarından mutlaka en az biri sizi rahatlatacak ve yaşamınıza stresin kötü etkilerinden izole olmuş bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır.

Stres evde, iş ortamında ya da dış çevrede karşılaşılan bazı olay ve durumlar sonucu vücudun tüm bu olumsuz etkilere verdiği tepkidir. Yaşanılan hafif stresin etkisi kısa süreli gerginlik, uykusuzluk ya da iştahsızlık gibi hafif sonuçlarla atlatılabilir. Çok yoğun ve yıpratıcı olmadığı sürece stresin günlük yaşamda olumlu etkileri olabilir.

Stresle başa çıkmanın 10 yolu

Stresle başa çıkmanın 10 yolu

Biraz stres algınızı açabilir, sizi motive edebilir ve işleri yoluna daha kolay koymanızı sağlayabilir. Bunlar stresin olumlu yanlarıdır ve böyle zamanlarda stresi yenmek ya da stresi azaltmanın yollarını aramak gereksizdir.

Vücudunuz strese karşı fiziksel ve ruhsal olarak olumlu tepki verdiği ve stres günlük yaşantınızda pozitif etkilere sahip olduğu sürece biraz stres yaşamak zararsızdır.

Ancak stresin uzun süreli ve yoğun olarak yaşandığı durumlarda vücut ruhsal ve fiziksel olarak yıpranır. Aşırı stres altında olmak sizi sürekli kaygı duyan, yaşama sevincini yitirmiş, yorgun ve gergin bir insan yapar.

Tüm zamanınızı ve enerjinizi üzerinizde stres yapan etkenlerle ilgili kaygı duymaya harcadığınız için günlük işlerinizi yapamaz hale gelebilirsiniz. Eğer stresle başa çıkma yollarından birini deneyerek stresinizi kontrol edilebilir bir hale getirmezseniz giderek yaşadığınız stres sizi ele geçirmeye başlar.

Bu durumda:

gibi ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Stresin sağlığınızı etkilemesine engel olmak için stresle başa çıkma yollarını öğrenerek günlük hayatınızda uygulamalısınız.

Stresle başa çıkma yolları

1. İşinizi ertelemeyin

Eğer bugün yapmanız gereken bir iş varsa asla yarına bırakmayın. Yapmanız gereken tüm işleri hallettikten sonra yatağa kafanız rahat bir biçimde gidin.

Sürekli olarak yapmayı ertelediğiniz işler birikerek kafanızda yer edinir, üzerinizde baskı yaratır. Stresi azaltmanın yollarından biri her işi olması gerektiği zamanda ve olması gerektiği gibi yapmaktır.

Bu hayatta karşılaştığınız gerçekten ciddi problemlerin yanında bir de ihmalkarlık ve biraz da tembellikle yapmadığınız bir yığın önemsiz işi düşünmek zorunda kalmazsınız.

2. Dengeyi bulun

Zaman zaman işlerinizden dolayı ailenizi ihmal edebilirsiniz. Bu durum aile içi problemlere ve ilişkilerinizin zayıflamasına yol açar.

Özellikle aile içi huzursuzlukla ortaya çıkan stresi yenmek oldukça zordur. Ya da aileniz ve evinizle ilgili işlerle olan meşguliyetiniz sonucu işinize yeteri kadar zaman ayıramıyor olabilirsiniz.

Her iki durumda da mutsuz olmak ve stres yaşamak kaçınılmazdır. Strese ne iyi gelir sorusunun cevabı her açıdan dengenin kurulduğu huzurlu bir yaşamdır. Bu yüzden stresle baş etmek için işiniz ve eviniz arasındaki dengenin iyi kurulması gerekir.

3. Öfkenizi yenin

Eğer öfkeyle kendinizi yiyip bitiriyorsanız şu söze kulak verin: ‘Birine öfkelenmek, zehir içip başkasının ölmesini beklemek gibidir.’ Buradaki zehir metaforunun aslında gerçeklik payı da var.

Öfke sizi uzun vadede azar azar zehirleyip hasta eden bir sağlık düşmanıdır. Öfkelenmenin birşeye faydası olmaz ancak size zararı olur. Öfkeyi kontrol etmeyi öğrenmek strese iyi gelir.

Daha mutlu olmak için bırakmanız gereken 7 alışkanlık

4. Pozitif olun

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yaşadığı problemlere pozitif bakan kişilerin bu problemleri çözme yeteneğinin olumsuz yaklaşım gösteren kişilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Karamsar olmak enerjinizi düşürür, stresinizi artırır. Olumlu yaklaşım göstererek beyninizi olumlu etkileyin, enerjinizi yükseltin. Stresle başa çıkma yolları içinde en kolay olanı olumlu düşünmektir.

5. İlişkilere önem verin

Çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz ne kadar iyi olursa yaşamınız da o kadar iyiye gider. Bu kişiler aileniz, iş ya da yakın arkadaşlarınız ve hatta çok iyi tanımadığınız ancak bir şekilde aynı ortamı paylaşarak etkileşim içerisinde olduğunuz insanlar olabilir.

Stresi yenmenin anahtarı uyumlu ilişkiler içerisinde olup çevrenizi pozitif enerjiyle donatmaktan geçer.

6. Her zaman B planınız olsun

Bazı durumlarda kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Stres altındayken iyi düşünemediğiniz için aslında var olan daha iyi çözümleri göremeyebilirsiniz.

Yaşamda her zaman her duruma karşı fazladan bir seçeneğiniz olsun ve bunu hep aklınızda bulundurun. Bu şekilde çaresizlik kıskacından çıkabilir ve stresle başa çıkabilirsiniz.

7. Dinlenmeye zaman ayırın

Vücudunuzun bir biyolojik saati olduğunu unutmayın. Uyku zamanı, yataktan çıkma zamanı, yemek saatleri ve fazla efor sarfetiğiniz saatlere göre vücut kendini ayarlayarak bir döngü kurar.

Aynı saatlerde uyumaya ve yemek yemeye özen gösterin. Bu şekilde vücudunuzun biyolojik dengeyi kurmasına yardım etmiş olursunuz. Beyniniz iyi dinlenir ve daha iyi çalışır. Böylece stresle daha kolay baş edebilirsiniz.

8. Dengeli beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek her konuda fayda sağladığı gibi stresle başa çıkma yollarından da biridir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bazı vitaminlerin eksikliği de strese yol açıyor.

Vücudunuzun strese karşı direnç göstermesi, stresle daha kolay baş etmesi için yeteri kadar vitamin, mineral, sağlıklı yağlar ve protein almaya özen gösterin.

9. Hatalarınızdan ders alın

Hayatın kendisinin değişim olduğunu unutmayın. Sürekli olarak kendinizi geliştirin. Hatalarınız üzerinde düşünün ve kendinize dersler çıkarın.

Düşünme tarzınızda, problemlere yaklaşımınızda, kişilerle olan ilişkilerinizde iyi yönde değişiklikler yapın. Bu sizi daha her türlü strese karşı daha güçlü ve donanımlı bir insan yapar.

10. Stres kaynaklarından uzak durun

Kendi özelliklerinizi ve isteklerinizi ne kadar iyi bilirseniz kendi kendinize o kadar yardım edebilirsiniz. Güçlü ve zayıf yönleriniz, sizi sıkıntıya sokan konular, zorlandığınız alanlar nelerdir?

Eğer bunları bilirseniz sizi strese sokan durumlarla daha iyi baş edebilirsiniz. Stresle başa çıkmanın önemli adımlarından biri kendi özelliklerini iyi bilmektir.

Negatif enerji nasıl atılır?