Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

By | 29/07/2016

Yüksek tansiyon ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Uzun vadede dikkat edilmediğinde kan damarları zarar görür ki bunun sonucunda kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, inme riski ve diğer sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu yüzden tansiyonu kronik olarak yüksek olan kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekir. Öğünlerde mutlaka tansiyonu düşüren yiyecekler tercih edilmelidir.

Yüksek tansiyon genellikle sinsi bir hastalık olarak bilinir. Bunun sebebi sürekli olarak kan basıncı yüksek olan kişilerde, görünürde hastalık olduğuna dair bir belirti olmamasıdır. Eğer tansiyon düzenli olarak ölçülmezse yüksek tansiyonun varlığı çok geç farkedilebilir.

Tansiyonu düşüren yiyecekler

Tansiyonu düşüren yiyecekler

Yüksek tansiyonun kan damarlarına ve iç organlara zarar vermemesi için erken teşhis edilmesi önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak tansiyona baktırılmalı ve sonuçlar vakit kaybedilmeden doktorla paylaşılmalıdır. Yüksek tansiyonun zararlı etkilerinden vücudu korumak için doktor tavsiyeleri birebir uygulanmalıdır. Tansiyonu düşürmek için ve kontrol altına almak için günlük yaşamda gerekli düzenlemeler yapılmalı ve ona göre yaşam sürdürülmelidir.

Tansiyonu düşüren yiyecekler

Bezelye

Bezelye düşük kalorili ve lezzetli bir sebzedir. Bol miktarda C vitamini ve lif içerir. İçerdiği bitkisel protein, folik asit ve diğer vitaminlerle kardiyovasküler sistemi korur. Antioksidan bakımından da zengin oluşuyla bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Bezelye tüm bu özellikleriyle tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ilk sıralarda olup rahatlıkla tüketilebilir.

Kereviz

Kereviz kan basıncının kontrol altına alınmasını sağlayarak kalbin ve kan damarlarının daha iyi çalışmasına etki eder. Kan şekerini dengede tutar ki bu özelliğiyle kan basıncının da iyi bir seviyede kalmasına yardım eder. Tansiyonu düşüren yiyecekler arasındaki kerevizin bir diğer özelliği de kilo verilmesine yardımcı olmasıdır. Sağlıklı bir kiloda olmak tansiyonun dengelenmesine yardım eder.

Kerevizin faydaları nelerdir?

Yeşil Fasülye

Yeşil Fasülyenin tansiyon üzerine doğrudan etkisi vardır. Bunu üç yoldan gerçekleştirir. İlki yeşil fasülyenin içerdi bol miktardaki C vitaminidir. İkincisi lif kaynağı olmasıdır. Bu özelliğiyle yeşil fasülye kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Yeşil fasülyenin tansiyonu düşüren bir yiyecek olmasında sonuncu ve en etkili özelliği ise bol miktarda potasyum içermesidir.

Yulaf Ezmesi

Sağlıklı yiyecekler listelerinde yulaf ezmesini eminiz sıkça duymuşsunuzdur. Yulaf içerdiği besleyici gıda maddeleriyle insan vücuduna pek çok fayda sağlar. Ancak yüksek tansiyon hastasıysanız ve bunun için sürekli çok fazla ilaç kullanmaktan şikayetçiyseniz yulaf tüketiminizi artırarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

Sadece her sabah bir kase yulaf tüketmeniz bile arada büyük bir fark yaratacaktır. Yulaf ezmesi alırken şeker içeren karışımlardan uzak durun. Kan şekerinizin aşırı yükselmesi ve kilo almanız yüksek tansiyon için negatif etki yaratacaktır. Şeker ve diğer ek maddeler içermeyen salt yulaf içeren ürünleri tercih edin. Yulafı süt ya da yoğurtla birlikte tüketmeyi tercih edin.

Yoğurt

Yoğurt potasyum, magnezyum ve bol miktarda kalsiyum içerir. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir gıdadır. Özellikle düzenli olarak az yağlı yoğurt tüketmenin yüksek tansiyona iyi geldiği tespit edilmiştir. Hem tansiyonu düzenlemesi hem de içerdiği besin maddeleri ve probiyotiklerle tam bir uzun yaşam yiyeceği olan yoğurtu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Ispanak

Tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ıspanak en etkili olan sebzelerden biridir. Her türlü kalp rahatsızlığına karşı, felce, yaşlılığa bağlı olan göz hastalıklarına ve kansere karşı haftada iki ya da üç kere ıspanak yenilmesi gerekir. Tam bir antioksidan kaynağı olan ıspanak serbest radikallerin vücuda verdiği hasara karşı savaşır. Tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Salata ve yemek şeklinde ya da taze karışım içeceklere katılarak sıkça tüketilmesi gerekir.

Çilek

Çilek ıspanakla birlikte yüksek tansiyonu düşüren en etkili yiyecekler arasında yer alır. Çilekte çok yüksek oranda C vitamini ve tansiyonu düşürmeye yardımcı besin maddeleri bulunur.

Süt

Süt genellikle sadece çocuklar tarafından tüketilen bir içecek olarak bilinir. Ancak sütü her yaşta insan düzenli olarak tüketmelidir. Kan damarlarına zarar veren ve kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaran yüksek tansiyona karşı süt içilmelidir. Tansiyonu düşüren içecekler arasında en faydalı olanlardan biri olan süt bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda çocukluk yaşlarından erişkinliğe her yaşta bol miktarda süt tüketen kişilerde daha düşük oranda yüksek tansiyon vakalarına rastlandığı tespit edilmiştir. Tansiyonun dengede kalması için düzenli olarak şeker ya da başka katkı maddesi içermeyen az yağlı süt için.

Pancar Suyu

Yapılan bilimsel araştırmalarda günlük olarak içilen bir bardak pancar suyunun kan basıncı düşürmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Pancarı tansiyonu düşüren bir yiyecek olarak öğünlerinizde mutlaka tüketin. Tansiyonu düşüren içecekler arasında pancar suyu ilk sırada yer alır.

Semiz Otu

Genetik faktörler, aşırı kilolu olmak, yoğun stres altında olmak, düzensiz yaşam, dengesiz beslenme gibi etkenlerin dışında yüksek tansiyonun az bilinen sebeplerinden biri de magnezyum eksikliğidir. Semiz otu bitkisi tam anlamıyla bir magnezyum kaynağıdır. Bu özelliğiyle tansiyonu düşüren yiyecekler arasındadır. Aynı zamanda omega3 açısından zengin bir sebze olan semiz otunu tansiyonu dengede tutmak ve sağlıklı kalmak için sıkça tüketin.

Sarımsak

Halk arasında tansiyonu düşüren yiyecekler içinde en fazla bilineni şüphesiz sarımsaktır. Aslında sarımsak sadece tansiyonu düşürmez aynı zamanda kolesterolu düşürücü etkisi de vardır. Soğan da sarımsak gibi tansiyonu olan kişilere tavsiye edilen bir yiyecektir. Tansiyonu dengede tutmak için günde bir diş sarımsak yemeniz yeterli olacaktır.

Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı?

Yaşam boyu kan basıncını dengede tutmak için doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmanın yanı sıra doğru alışkanlıklar edinilmesi gerekir. Düzenli yaşam sağlığı korumanın ilk şartıdır. Günlük yaşantıda doğru seçimlerin alışkanlık haline getirilmesi tansiyonu uygun değerde tutmanın yanında, kullanılan ilaç dozunun da artırılmasını önler.

Tansiyonu düşürmek için beslenme düzenine çok dikkat edilmesi, tansiyonu düşüren yiyecekler tercih edilmelidir. Her gün düzenli ve kaliteli uyku uyumak önemlidir. Bunun dışında gün içerisinde çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine tansiyonu düşüren bitkilerden yapılmış çaylar içilebilir.

Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında bazı faktörler tetikleyici olabilir. Hareketsiz bir yaşam sürmek, aşırı kilo problemi, yanlış beslenme alışkanlıkları, şeker hastalığı, sürekli stres altında olmak yüksek tansiyona sebep olabilir.

Genel bilinenin aksine tansiyonun yüksekliği sadece yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda yüksek tansiyon genetik olarak genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Önemli olan yaşam boyu dikkatli olmak, tansiyonu düşürmek için ne yapmalı kurallar listesini eksiksiz takip etmektir.

Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı?

  • Mutlaka bir doktora görünülmelidir.
  • Evdeyseniz öncelikle kollarınızı bilek kısmından dirsek kısmına kadar soğuk suyla yıkamanız tansiyonu bir ya da iki derece düşürmenize yardımcı olacaktır.
  • Tansiyonunuz yükselmeden önlem almak en doğrusudur. Bu yüzden aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, katkılı gıdalar, hamur işleri ve hamur tatlıları, aşırı tuzlu yemekler, et ve etten yapılmış sucuk, pastırma, salam gibi yiyecekler yenmemesi gerekir. Bunların yerine tansiyonu düşüren yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Az tuz atılarak ya da hiç tuz konmadan hazırlanmış, bitkisel yağlarla pişirilmiş sebze yemekleri yemek tansiyonun yükselmesini engelleyecektir.

Fazla tuzun zararları

  • Ayrıca tabakla önünüze gelen yemek ve salatalara fazladan tuz atma alışkanlığınız varsa bırakmalısınız.
  • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme düzeni tercih edilmelidir. Bol posa içeren, potasyum ve magnezyum açısından zengin tansiyonu düşüren yiyecekler yenmelidir.
  • Sigara ve alkol kullanımı yüksek tansiyonu olan kişiler için son derece sakıncalıdır.

Sigarayı bırakmak için en etkili 3 yöntem

  • Düzenli yapılan hafif egzersizler vücudun tansiyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olacaktır. Ancak ağırlık kaldırmak gibi vücudu zorlayan egzersizlerden yüksek tansiyonu olan kişiler kaçınmalıdır. Yapılacak tüm egzersizler için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

One thought on “Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *