Tartıya Ne Zaman Çıkmalı?

By | 11/03/2016

Kilo vermek amacıyla diyete başlandığında en sık yapılan hareketlerden biri sürekli tartıya çıkmaktır. Diyetin ilk birkaç günü geçmiş olsa bile az yemek, sevilen yiyeceklerden uzak kalmanın ödülü olarak tartıda verilmiş kilolar görülmek istenir.

Aslında tartıya bu kadar sık çıkmak doğru değildir. Özellikle de diyet sürecinin başında vücut yeme alışkanlığı değiştiği için tepki verebilir. Bu sebeple birkaç kilo bile alınabilir. Ya da diyet yapıldığı halde vücut ağırlığında hiç değişme olmayabilir. Ancak bu durum geçicidir.

Tartıya ne zaman çıkmalı

Tartıya ne zaman çıkmalı

Diyetin daha başında sürekli tartılıp sonuç alamadığınızı görerek canınızı sıkmayın. Yeni beslenme düzeninize ve diyetinizin işe yaraması için yaşam tarzınızda yaptığınız değişikliklere uyum sağlama sürecinde vücudunuza zaman tanıyın.

Diyetin sonuç vermesi için tartılmadan önce en azından bir hafta bekleyin. Sabırlı olmakta fayda var. Aksi durumda moral bozukluğu yaşayarak zayıflamak için motivasyonunuzu kaybedebilir ve diyet yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

Zayıflamak için diyet listesinden çkarmanız gereken 5 yiyecek

Tartıya ne zaman çıkmalı?

Zayıflama sürecinde en doğru sonucu almak için doğru tartım yapmalısınız. Yoksa aldığınız sonuçlar sizi yanıltabilir. Diyet yaparken yanlış yönlendirilmiş olursunuz.

Diyete başladığınız zamandan itibaren en doğru kilo ölçümlerini yapmak diyetinizin işe yarayıp yaramadığı hakkında size bilgi verir. Verdiğiniz çabaların karşılığını alamadığınız durumda yanlış giden birşeyler var demektir.

Bu durumda gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uygun diyeti belirleyebilirsiniz. Boşa kürek çekmemek için zamanında müdahale etmek önemlidir.

İdeal bir tartım haftada bir sefer olmalıdır. En doğru sonucu almak için hatasız çalıştığına emin olduğunuz bir baskül seçin ve her zaman aynı baskülde tartılın.

Her hafta tartılırken aynı kıyafetler üzerinizde olsun. Hatta kıyafetsiz bile tartılabilirsiniz. Tartılmak için hep haftanın aynı gününü seçin. Sabah saatlerinde kahvaltıdan hemen önce tartılın.

Hastalık geçirdiğiniz zamanlarda tartıya çıkmaktan kaçının. Hastayken diyetinize devam etseniz bile vücudunuz hastalığın etkilerinden dolayı gerçek ağırlığınızdan farklı çıkabilir. Bazı hastalıklarda vücut ödem yapabilir. Vücutta tutulan su sebebiyle kilonuz normalden fazla çıkabilir.

Ödem nasıl geçer?

Ya da bunun tam tersi durumda saunaya girildiğinde veya ishal olunduğunda vücutta yüksek miktarda su kaybı yaşanır.

Bunun dışında kabızlık, kusma, adet dönemi, çeşitli şekillerde ilaç kullanımı durumlarında vücut ağırlığı etkilenir. Doğru sonuç alamazsınız. Tartılmak için bu gibi durumların geçmesini bekleyin.

Tartılmanın esas amacı kilolu görünüme sebep olan yağların diyet yapılarak yakılıp yakılmadığının anlaşılmasıdır. Vücudun su oranının değiştiği durumlarda tartıya çıkmak gereksizdir.

Sağlığınız yerinde ve vücudunuz normal çalışmasını sürdürürken yağ kütlenizden kaybedip kaybetmediğinizi ölçmek için tartıya çıkın.

Yağ yakıcı diyet listesi

Tartılmak için en doğru zaman

Sabah saatlerinden itibaren gün boyu yenilip içilir. Kahvaltı, ana öğünler, öğün arası atıştırmalıkları, içilen şekerli ya da gazlı içecekler, meyveler, çikolata, kuruyemiş ve cipslerin hepsi gün içindeki aktifliğinize göre vücut ağırlığınıza farklı şekilde yansır.

Bu yüzden günün hangi saati tartıya çıkarsanız her defasında farklı günlerde farklı sonuçlar alabilirsiniz. Hergün yediğiniz öğle ve akşam yemekleri vücut ağırlığınızda yarım ya da bir kilo değişikliğe sebep olacaktır.

Her günün farklı zamanlarında üzerinizde farklı kıyafetler bulunmakta. Haftasonu üzerinizdeki tshirt gibi hafif kıyafetlerle tartılıp, hafta içi ceketle tartılmak farklı sonuçlar almanıza sebep olur. Kıyafetlerin ağırlığını hafife almayın.

Gerçekten kilonuzdan kaç gram eksildiğini net olarak görmek istiyorsanız üzerinizde çok az giysi olmalı.

En doğru sonucu almak için sabah yataktan kalkıp, tuvalet ihtiyacınızı gördükten hemen sonra tartıya çıkın. Tartılırken üzerinizde her zaman aynı kıyafet olsun. Terlik ya da ev ayakkabınızı tartıya çıkmadan önce ayağınızdan çıkarın.

Tartılmak için yanlış zamanlar

  • Yemek yedikten hemen sonra: Mideniz yiyecekle dolu olduğundan gerçek vücut ağırlığınızı öğrenmeniz mümkün olmaz.
  • Su içtikten hemen sonra: İçtiğiniz suyun ağırlığını da tartıda görmek istemezsiniz.
  • Diyetin ilk günleri: Çabalarınızın karşılığını alıp almadığınızı öğrenmeniz için hiç değilse bir hafta beklemeniz gerekecek. Tartıya çıkmak için sabırsız davranmayın.
  • Adet döneminde: Kadınlarda adet dönemi öncesinde ya da sonrasında vücut ağırlığında birkaç kilo kadar değişme olabilir. Bu zamanlarda doğru sonucu alamazsınız.
  • Doğum sonrası: Doğumdan sonra vücudunuza toparlanması için zaman tanıyın. Hemen tartıya çıkıp moralinizi bozmayın.
  • Spordan sonra: Egzersiz sonucu vücudun kaybettiği su kilonuzda azalma olarak görülür. Ancak sizin amacınız su kaybetmek değil, yağ yakmak. Yağ yakarak verdiğiniz kiloları spor sonrası tartıya çıkarak göremezsiniz.

Zayıflamak için Günlük Kalori İhtiyacı Ne Olmalı?

One thought on “Tartıya Ne Zaman Çıkmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *