Tırnak Batması Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

By | 23/05/2018

Tırnak batması nasıl geçer, evde tedavisi için basit reçeteler ve iltihabı kurutmak için neler yapmak gerekir? Tırnak batmasının yarattığı rahatsızlık hissi, acı ve ağrıyı mümkün olan en kısa sürede kesmek ve iyileştirmek için basit yöntemleri açıkladık.

Tırnak batması kısaca tırnağın etin içine doğru büyümesi ve orayı tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Genellikle çevresinde ağrı ve acıya sebep olur. Tırnak batması tedavisi yapılmazsa çevresinde aynı zamanda iltihap da oluşabilir.

Tırnak batması nasıl geçer, iltihabı kurutmak
Tırnak batması nasıl geçer, iltihabı kurutmak

Tırnak batması ilk hissedilmeye başlandığında tırnak sonuna doğru kızarıklık oluşur. Bu aşamada iltihap yoktur ancak bu bölge diğer yerlere göre daha sıcaktır ve dokunulduğunda hafif ağrı hissedilebilir. Zaman geçince tırnak biraz uzayarak eti bu sefer daha fazla tahriş etmeye devam eder. Bu noktada iltihap oluşur. Tırnak batan yerde sarı renkte bir sıvı olan iltihap birikmeye başlar. İltihap arttıkça bu bölgede şekil bozuklukları oluşur. İltihaplanan yer şişer, ağrı ve acı hissedilir.

Tırnak batması en fazla ayak tırnaklarında görülür. Aynı zamanda el tırnaklarında da olabilir. Tırnağın uzayarak çevresindeki ete batması sonucu oluşan iltihabı kurutmazsanız bir süre sonra iltihap ilerleyebilir ve cerrahi müdahale bile gerekebilir. Bu yüzden tırnak batması nasıl geçer, evde kurutmak için açıkladığımız etkili yöntemleri vakit geçirmeden uygulamalısınız.

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması nasıl geçer, evde kendi başınıza tırnak batması tedavisi için kullanabileceğiniz etkili malzemeler var. Bunları kullanarak tırnak batması iltihabı ve ağrısını giderebilirsiniz. Ancak buna ek olarak o bölgedeki tahrişi azaltacak, batığı giderecek bir yöntemi de uygulamalısınız.

Tırnak batmasına ne iyi gelir: Batık tırnağı hafifçe yukarı kaldırmayı deneyin. Buradaki tahriş ve iltihabın derecesine bağlı olarak bu işlem biraz acı ve ağrı verebilir. Batık tırnağı çok az yukarı kaldırıp etle tırnak arasına bir parça pamuk sıkıştırın. Her gün temizlik ve bakımın ardından bu pamuğu yenileyin ve her defasında biraz daha ileriye yerleştirmeye çalışın.

Bu uygulamayı yapmaktaki amaç tırnak batmasını ortadan kaldırarak tahriş ve iltihabın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktır. Etle tırnak arasındaki boşluk ile birlikte tırnağın da zamanla uzaması buradaki batığın yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca tırnak batması iltihabı için tedavi uygulayabilirsiniz.

Tırnak batması tedavisi için iltihabı kurutmak

 • Temizlik: Öncelikli olarak tırnak batması olan bölgeyi temiz tutmak önemli. Günde iki veya üç defa sabunlu suyla yıkayıp iyice kurulayın.
 • Ayak banyosu: Ayak tırnaklarındaki batık için ayaklarınızı günlük 2-3 defa sıcak suya sokun ve bir süre bekleyin. Bu suya bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz. Tuz haricinde ayak banyonuza antiseptik ya da iltihap giderici özelliği olan yağlardan ilave edebilirsiniz.
 • Soğan tedavisi: Tırnak batmasına soğan tedavisi pek çok kişi tarafından bilinen bir yöntemdir. Tırnak batması iltihabı soğan kullanılarak kurutulabilir. Bunun için bir miktar soğanı haşlayın. Ardından iyice ezerek merhem haline getirdiğiniz soğanı gazlı bezin üzerine koyarak batık tırnağı sarın. Batık tırnak 1-2 saat bu şekilde kalmalıdır. Tırnak batmasına soğan tedavisi günde iki defa yapılabilir.
 • Havuç: Tırnak batması iltihabı soğan haricinde havuç ile de iyileştirilebilir. Havucu pişirip ezerek hazırladığınız merhemi aynı tırnak batması soğan tedavisinde olduğu gibi gazlı beze koyarak parmağınıza sarın. Bu uygulamayı günde üç defa yapabilirsiniz. Etkili olması için en az 30 dakika batık tırnağı sarılı şekilde bekletin.
 • Limon: Antiseptik özelliği olan limonu tırnak batması tedavisi için de kullanabilirsiniz. Üzerine tuz serptiğiniz limon dilimini tınak batması iltihabı olan yere koyun. Gazlı bez yardımıyla çevresini sarın. En az yarım saat bu şekilde bekletin. Limon tırnak batması iltihabı ve ağrısını kısa süre içinde giderecektir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması nasıl geçer, tırnak batması iltihabı soğan ya da diğer antiseptik malzemelerle bir süre sonra kuruyacaktır. Ancak bazı kurallara dikkat edilmediğinde tırnak batması yeniden oluşabilir. Pek çok kişi özellikle ayak baş parmağında sürekli olarak ortaya çıkan tırnak batmasında şikayetçi olmuştur.

Tırnak batması ağrı ve acı veren oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bunu tekrar yaşamamak için tırnak batması nasıl geçer başlığındaki önerilerin dikaktle uygulanması gerekmektedir. Öncelikli olarak her kişide farklı sebeplerle ortaya çıkan tırnak batmasının nedeni tespit edilmelidir. Bu neden tespit edilirse tırnak batması bir daha yaşanmaması için ortadan kaldırılabilir.

Tırnak batması nedenleri:

 • Tırnak batmasının en yaygın sebeplerinden biri tırnakların yanlış kesilmesidir. Yanlış kesilen tırnak uzadıkça deri altına doğru ilerler ve ete batmaya başlar. Sonrasında ise tırnak batması iltihabı oluşur. Tırnaklar tam kökünden kesilmemeli, ayrıca düz şekilde kesilmelidir.
 • Ayak tırnaklarındaki batmanın nedeni ayak ölçüsüne uygun olmayan, ayağı sıkan, rahatsız eden ayakkabıların giyilmesidir. Özellikle topuklu ve ön kısmı dar, sivri uçlu model olan ayakkabılar tırnak batması yapabilir. Tırnak batması olmaması için ayakkabıda önden ve arkadan boşluk olmalı, ayakkabının rahat olması gereklidir.
 • Özellikle ayakları bir yere çarpmak, üzerine ağır bir nesne düşmesi gibi tırnakların darbe alması ve zedelenmesiyle sonuçlanan kazalar da tırnak batması nedenleri arasında bulunmaktadır.
 • Tırnak batması tırnakta gelişen çeşitli hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilir. Tırnak mantarı ve benzeri hastalıklar tırnak şeklinin bozulmasına, tırnakta kalınlaşmaya ve batma oluşmasına yol açabilir. Tırnak batmasına soğan tedavisi gibi yöntemler uygulamanın yanında bu hastalıkların da tedavi edilmesi tırnak batmasının bir daha tekrarlamamasını sağlayacaktır.

Tırnak mantarına ne iyi gelir?

Tırnak batmasında yaşanan ağrı, acı ve iltihaplanma gibi durumları yaşamamak için tırnak batması ilk oluşmaya başladığı andan itibaren önlem almak önemlidir.

Tırnak batması nasıl geçer:

 • Deri altına doğru uzayan tırnağı arasına pamuk sıkıştırarak etten uzaklaştırabilirsiniz. Bir süre sonra uzayan tırnak ete batmayacaktır.
 • Ayak tırnakları için parmak uçlarında rahatsızlık hissedilmeye başlandıysa ayakkabıyı değiştirmek sorunu baştan çözebilir. Daha rahat ve uç kısmı geniş bir ayakkabı tırnakların ayakkabı içinde sıkışarak ete batmasına engel olur.
 • Eğer siz farkında olmadan tırnak batması olduysa, o bölgede kızarıklık, ağrı ya da acıyla birlikte iltihaplanma varsa zaman kaybetmeden önlem almanızda fayda var.
 • Tırnak batması iltihabı için o bölgeyi düzenli olarak temizlemeli, kuru tutmalı ve bir iltihap giderici uygulayarak sarmalısınız.

Tırnak batması nasıl geçer başlığı altındaki tüm bu uygulamalara rağmen bazı durumlarda tırnak batması iyileşmeyebilir. Uzun süreli olarak iyileşmeyen ve aldığınız her türlü önlem sonrası tekrarlayan tırnak batması probleminiz varsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *