Tiroid belirtileri nelerdir?

By | 21/09/2017

Tiroid bezi vücuttaki pek çok işlevi kontrol eden önemli bir dokudur. Düzgün çalışmadığında tiroid bozukluğu çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Bu yazımızda tiroid belirtileri nelerdir, tiroid bezinin az çalışması, tiroid bozukluğu, tiroid hastalığı nedir, tiroid testi konularında bilgi vereceğiz.

Tiroid bezi boynun ön tarafında nefes borusunun etrafında yer alan ve hormon salgılayan bir bezdir. Vücuttaki birçok aktivitenin işleyişini, hücrelerin çalışma hızını kontrol eder ve tiroid hormonunun salgılanmasında görevlidir.

Tiroid belirtileri nelerdir

Tiroid belirtileri nelerdir

Tiroid bezinin az çalışması ya da normalden fazla çalışması, tiroid bozukluğu gibi durumlar tüm vücudun işleyişini etkiler. Ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden tiroid belirtileri nelerdir öğrenerek tiroid bozukluğunun erken teşhisi ve tedavisini yaptırmak çok önemlidir.

Tiroid bozukluğuna sebep olan başlıca etkenlerden biri iyot eksikliğidir. Vücut iyotu kendisi üretemez. Günlük yeterli miktarda iyotun beslenme yoluyla dışarıdan alınması zorunludur. Böylece troid bezi aldığı iyotla vücut için gerekli olan tiroid hormonunu üretebilir.

Tiroid hastalığı nedir, yeterli iyot alınamadığında ortaya çıkan bir durumdur. Bunu engellemek için erken yaşlardan itibaren yumurta, süt, yeşil yapraklı sebzeler gibi iyot zengini besinler tüketilmelidir. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Karalahana gibi iyot emilimini engelleyen yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid bezi yaklaşık 20-30 gram ağırlığında şekli kelebeğe benzeyen bir dokudur. Boğaz kısmında boynun ön tarafında, nefes borusunun etrafında yer alır. Tiroid bezinin vücuttaki işlevi çok önemlidir. Tiroid bezi vücuttaki birçok fonksiyonun çalışmasını düzenler ve hücrelerin çalışma hızını belirler.

Üreme ve büyüme, bazal metabolizma hızı, sinir sisteminin gelişmesi ve vücut ısısının ayarlanamsından tiroid bezi sorumludur. Dolayısıyla tiroid bezinin az çalışması, büyümesi, tiroid bozukluğu gibi problemlerle troid bezi işlevini yerine getiremezse bu durum kendini rahatsız edici belirtilerle gösterir. Tiroid belirtileri nedir, sinirlilik, heyecan, titreme, terleme, kilo alma, saç ve ciltte birtakım değişiklikler olabilir.

10 adımda metabolizma hızlandırma

Tiroid hastalığı nedir, tiroid bezinin düzgün çalışmasına engel olan ve tüm vücudun işleyişini doğrudan etkileyen bir durumdur. Tiroid bozukluğu belirtilerini ilk etapta farketmek güçtür. Tiroid hastalığı tedavi edilmezse çok daha rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden tiroid belirtileri nelerdir farkında olup hastalığın erken evrelerde teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Basit bir şekilde kan testi yapılarak tiroid hastalığının teşhisi mümkündür.

Tiroid hastalığı nedir:

 • Hipotiroidi: Bu tiroid hastalığı kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Tiroid bezinin az çalışması sonucu ortaya çıkar. Tiroid bezinin az çalışması sonucu metabolizma yavaşlar. Halsizlik, yorgunluk, odaklanmada zorluk, kiloda artış, depresyon, çabuk üşüme, kabızlık, ciltte kuruma, hafızada zayıflık, yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyinde artış gibi tiroid belirtileri ortaya çıkar.
 • Hipertiroidi: Bu tiroid hastalığı nedir, hipotiroidinin tam tersidir. Tiroid bezinin az çalışması vücutta nasıl sorunlara neden oluyorsa, tiroid bezinin fazla çalışması da bir rahatsızlıktır. Tiroid belirtileri nelerdir; ruh halinde sürekli heyecan, sinirlilik gibi değişimler, titreme, terleme, kaslarda güçsüzlük, kalp atım hızının artması, kalpte çarpıntı ve ishaldir.
 • Guatr: Tiroid hormonu salgılamakla görevli tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Guatr hastalığı da hipotiroidi gibi kadınlarda daha fazla görülür.
 • Nodül: Tiroid bezinde oluşan anormal yumrulara nodül denir. Nodüller tedavi edilmezse hipertiroidiye de sebep olabilir. Nodüllerin erken farkedilmesi ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Nodüller fazla büyüdüğünde nefes borusuna baskı yapabilir. Bir diğer sakınca ise nodüllerin kötü huylu olma olasılığıdır.
 • Tiroidit: Tiroid bezinin iltihaplanması durumudur.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Tiroid belirtileri nelerdir?

Cilt kuruluğu, vücut ısısının aşırı düşük olması, terleme gibi belirtiler çoğu zaman basit bir soğuk algınlığı gibi görünse de aslında tiroid bozukluğu gibi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Tiroid belirtileri nelerdir genellikle diğer hastalık belirtileriyle çok benzer olduğundan ve tiroid hastalığı nedir, çok fazla bilgi sahibi olunmadığından pek çok kişi tiroid bozukluğu ile birlikte yaşıyor.

Hastalık tedavi edilmediğinden belirtiler de giderek ağırlaşıyor. Tiroid bezi vücuttaki birçok fonksiyonun çalışmasını ve bazal metabolizma hızını kontrol ettiğinden düzgün çalışması sağlıklı kalmak için çok önemlidir.

Tiroid bezinin az çalışması yada büyümesi gibi nedenlerle ortaya çıkan tiroid belirtileri, hastalığın ilk zamanlarından başlayarak oldukça yavaş ortaya çıkar. Çoğu zaman belirtilerin tiroid bozukluğundan kaynaklandığını farketmek oldukça güçtür. Ancak dikkatli bir gözlem yapılarak tiroid hastalığı belirtilerine sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Tiroid bezinin düzgün çalışmadığına işaret eden bazı genel belirtiler bulunmaktadır.

Tiroid belirtileri nelerdir:

 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik: Ne kadar dinlenseniz de kolunuzu kaldıracak gücünüz yoksa bu tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanıyor olabilir. Yeterli uyumak, iyi beslenmek yine de enerjinizi yerine getirmiyorsa doktora giderek tiroid testi yaptırmanızda fayda var.
 • Odaklanmakta zorluk: Troid belirtileri nelerdir, en fazla etki ettiği yerlerden biri de beynin çalışmasıdır. Yapılan işe odaklanamamak, uzun süre dikkatini verememek tiroid bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Eğer tedavi edilmezse bu belirtiler hafızanın giderek zayıflaması olarak devam edebilir.
 • Depresyon: Troid bezinin düzgün çalışmaması ruh halini olumsuz etkileyen bir durumdur ve bunun tiroid hastalığından kaynaklandığını farketmek oldukça güçtür. Tiroid bozukluğu olan kişide ruh halinde hızlı değişimler, üzüntü, depresyon gibi duygusal durumlar oldukça sık görülür.
 • Ciltte ve saçlarda kuruluk: Tiroid bezinin az çalışması sonucu ciltte ve saçlarda kuruluk görülebilir. Cilt kurur ve sürekli kaşınır. Saçlar çok kolay dökülür.
 • Kiloda artış: Çok dikkat ettiğiniz halde kilonuz sürekli artıyorsa bu tiroid hormonuyla ilgili olabilir. Düzenli spor yapsanızda, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterseniz de kilo almaktan kurtulamıyorsanız tiroid testi ile sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.
 • Üşüme: Tiroid bezinin bir görevi de vücut ısısını ayarlamaktır. Tiroid bezi düzgün çalışamadığında vücut ısısı düşük olur ve üşüme hissedilir. El ve ayaklar hiç ısınmaz, soğuk terleme görülebilir.