Toksinlerden Arındırıcı Detoks Suyu Tarifi

By | 28/09/2017

Detoks suyu faydalarından en önemlileri vücudu toksinlerden arındırmak, metabolizmayı hızlandırmak ve vücut enerjisini yükseltmektir. Bu yazımızda detoks suyu tarifi, detoks suyu nasıl hazırlanır, detoks suyu nasıl yapılır, detoks suyu nedir ve detoks suyu faydaları konularında bilgi vereceğiz.

Vücudumuzda gerçekleşen çeşitli hücresel işlemler sonucu dışarı atılması gereken atık maddeler oluşur. Bu atık maddelere toksin adı verilir. Aslında toksinin sözcük anlamı zehirle eşdeğerdir. Toksinler sadece hücresel işlemler sonucu meydana gelen atık maddelerden oluşmazlar.

Detoks Suyu Tarifi

Detoks Suyu Tarifi

Aynı zamanda dışarıdan da vücuda girebilirler. Egzoz dumanı, fabrika bacalarından yayılan kimyasallar, uçucu zehirli maddelerin karıştığı kirli hava solunduğunda ya da kirli sular içildiğinde vücuda toksin girişi olur.

Sigara içenler için detoks önerileri

Kimyasallarla kirlenmiş topraklarda tarım ilaçlarıyla yetiştirilen sebze ve meyvelerin üzerindeki kimyasal kalıntılar da beslenme yoluyla vücuda girerler. Tüm bu zehirli maddeleri detoks suyu tarifi uygulayarak kolayca vücudunuzdan atabilirsiniz.

Vücutta toksin oluşumunun bir diğer yolu da sağlıksız yaşam alışkanlıklarıdır. Çok fazla kızartma tüketmek, aşırı şekerli abur cubur tarzı gıdalar yemek, katkı maddeli paketlenmiş hazır gıdalarla beslenmek de vücutta toksin birikimine sebep olabilir. Bunun dışında fazla alkol alma alışkanlığı, sigara bağımlılığı da zehir anlamına gelen toksinlerin vücutta birikmesine yol açar.

Toksinler biriktiği yerlerden kan dolaşımıyla taşınıp vücuttan atılırlar. Toksinlerin vücuttan atılması için bol su içmek, kan dolaşımını güçlendirme amaçlı düzenli egzersiz yapmak şarttır.

Aynı zamanda bol bol katkısız taze sebze ve meyve yemek vücuttaki zararlı maddeleri etkisiz hale getirmenin bir diğer yoludur. Detoks suyu nedir, tüm bu işlevleri yerine getiren bir karışımdır. Eğer toksinler vücuttan atılamazsa zamanla vücutta birikirler. Hücre yapısının bozulmasına sebep olurlar ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Hücre, doku ve organların sağlıklı yapısının korunması için vücutta toksin oluşumuna sebep olabilecek etkenlerden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak toksin atımını sağlamak amacıyla bol su içilmelidir. Ancak bazı durumlarda sadece su içmek vücudun tümüyle arınması için yeterli olmaz. Bol mineralli, vitamin ve diğer faydalı bileşenler içeren bir detoks suyu tarifi vücuda sağlık verebilir.

Sigarayı bırakmak için detoks

Detoks suyu nedir?

Detoks suyu nedir, vücudun toksinlerden temizlenmesini sağlayan ve çoğunlukla taze sebze ve meyve ya da çeşitli bitki sularından oluşan bir karışımdır. Güvenilir markaların hazırladığı detoks sularını temin ederek tüketebileceğiniz gibi evde kendiniz de detoks suyu tarifi uygulayabilirsiniz.

Detoks suyu doğal bir karışımdır. Bu yüzden detoks suyu nasıl hazırlanır öğrenerek evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Düzenli içtiğinizde detoks suyu faydalarını kısa sürede farkedeceksiniz. Detoks suyu nedir, sadece toksin atımı değil aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı, zayıflamaya yardımcı, vücuda enerji veren, ödem atıcı, sindirimi kolaylaştıran sağlık dolu bir karışımdır.

Detoks suyu nasıl hazırlanır?

Detoks suyu nasıl hazırlanır, doğru malzemeleri kullanmak çok önemlidir. Aksi taktirde detoks suyu faydalarından yararlanmak mümkün olmaz.

Kimyasallarla, tarım ilaçlarıyla yetişmemiş sebze ve meyveler olmalı. Eğer detoks suyu tarifinde kullanılacak sebze ya da meyvelerin dış kabuklarında ilaç kalıntısı olduğundan şüphe ediyorsanız yıkamadan 15-20 dakika önce sirkeli suda bekletin. Ardından kabuklarını iyice fırçalayarak yıkayın. Kullanacağınız baharatların o senenin ürünü olması gerekir.

Geçen yıldan kalmış, depolarda uzun süre beklemiş baharatları detoks suyu tarifi için tercih etmeyin. Detoks suyu nedir, bol vitamin, mineral katkılı ancak kimyasal içermeyen vücuttan toksin atımına yardımcı mucize bir içecek olması gerekli. Bu şekilde detoks suyu nasıl hazırlanır ancak organik ve taze malzemelerle yapabilirsiniz.

Alkali su faydaları

Detoks suyu tarifi

Detoks suyu tarifini toksinlerden kurtulmak, metabolizmanızı hızlandırmak, ödem atmak ya da zayıflamak amacıyla kullanabilirsiniz. Önemli olan doğru malzemelerle hazırlanması ve düzenli olarak tüketilmesi. Bu şekilde kısa sürede detoks suyu faydalarını farkedeceksiniz.

Hazırlayacağınız detoks sularını uzun süre bekletmeden içmelisiniz. En iyisi günlük hazırlayıp tüketmektir.

Zencefilli detoks suyu tarifi:

Malzemeler:

 • 5 bardak su
 • 1 adet limon
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 parça taze zencefil

Yapılışı:

 • Limonu ince dilimlere ayırın.
 • Zencefili rendenin en ince tarafıyla rendeleyin.
 • Akşamdan suyun içine tüm malzemeyi karıştırın.
 • Ertesi günü detoks suyunu tüketebilirsiniz.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Elma ve tarçınlı detoks suyu tarifi:

Malzemeler:

 • 5 bardak su
 • 1 adet elma
 • 1 adet tarçın çubuğu

Yapılışı:

 • Elmaları dilimleyin.
 • Akşamdan suyun içine tüm malzemeyi karıştırın.
 • Ertesi günü detoks suyunu tüketebilirsiniz.

Limon ve salatalıklı detoks suyu tarifi:

Malzemeler:

 • 5 bardak su
 • 1 adet limon
 • 1 adet salatalık
 • 10-15 taze nane yaprağı

Yapılışı:

 • Salatalık ve limonu orta büyüklükte parçalara ayırın.
 • Akşamdan suyun içine tüm malzemeyi karıştırın.
 • Ertesi günü detoks suyunu tüketebilirsiniz.

Nar, greyfurt, çilek, böğürtlen gibi antioksidan deposu meyveleri kullanarak da farklı detoks suları hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda detoks suyu nedir, detoks suyu faydaları nelerdir, detoks suyu nasıl hazırlanır konularında bilgi verdik.

Detoks suyu tarifi uygularken dikkat etmeniz gereken her zaman taze malzemeler tercih etmenizdir. Bununla birlikte detoks suyu faydalarından yararlanmak için günlük olarak hazırlayıp tüketmelisiniz.

Herhangi bir mide problemi ya da başka rahatsızlığınız varsa detoks sularını tüketmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.