Tüm Vücudu Çalıştıran Zayıflama Egzersizleri

By | 18/02/2015

Eğer birisi gelip size hangi egzersizin sizi kesinlikle zayıflatacağını söyleseydi, bunu yapardınız. İşte şimdi bu yazıyı okuduktan sonra zayıflamanızı sağlayacak egzersizi hemen yapabilirsiniz.

Zayıflamak için en iyi egzersiz, düzenli yaptığınız egzersizdir. Unutmayın, sizi egzersiz yaparak zayıflamaktan alıkoyan iki şey vardır: bıkkınlık ve sakatlanma.

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

İşin gerçeği zayıflama, aldığınız kaloriden daha fazlasını yaktığınızda olur.

İşte egzersizle ilgili gayet açık ve hoşunuza gitmeyecek gerçek: Eğer zayıflamak istiyorsanız, kesinlikle çok daha fazla egzersiz yapmak zorundasınız. Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri yapılarak yeteri kadar kalori harcanabilir ve fazla yağlar yakılabilir.

Genelde zayıflama ürünleri pazarlayanlar tam tersine, kolayca kilo verebileceğinizden bahseder ve dolayısıyla siz de bu vaadle ürünü satın alırsınız. Fakat sizi zayıflama hedefinize ulaştıran, eninde sonunda, bu evrensel gerçeği kabul etmeniz olacaktır: Zayıflamak istiyorsanız egzersiz yapmalısınız.

En çok kalori yaktıran spor ve hareketler

Fakat egzersiz gerçeği aslında sizi zorlayan, sıkılmanıza sebep olan bir durum değildir. Bazı insanlar kapalı spor salonlarında saatlerce birbirini tekrarlayan hareketleri yapmayı oldukça sıkıcı bulur.

Dolayısıyla bir süre sonra zayıflama egzersizleri yapmak zor gelir ve spor salonu programı çeşitli bahanelerle aksatılmaya başlanır. Aslında spor salonlarında deli gibi çalışmak yerine, zayıflamak için size uygun ve eğlenceli pek çok tüm vücudu çalıştıran egzersizler var.

Tüm vücudu çalıştıran egzersizler

1. Koşmak

Koşmak tüm vücudu çalıştıran egzersizler arasındadır. Koşmanın en iyi tarafı, ihtiyacınız olan tek ekipmanın sadece bir çift ayakkabı olması.

Günde birkaç km koşmak:

    • Dayanıklılığınızı artıracak
  • Vücudunuzda yağ birikmesini engelleyecektir.

Ancak koşmak dizlerinizi biraz zorlayabilir. Bu yüzden en iyisi koşu hızınızı ve koştuğunuz mesafeyi vücudunuz güçlendikçe, dayanıklılığınız arttıkça artırmak olacaktır.

İpucu: Asla koşu hızınızı ve koştuğunuz mesafeyi aynı zamanda artırmayın! En iyisi her zaman ilk önce, koştuğunuz mesafeyi artırmaktır.

2. Yürümek

Eğer koşmak size biraz zorlayıcı geldiyse yada eklem problemleriniz varsa, yürümek sizin için harika bir çözüm olabilir. Yürümek tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri arasında belki de yapması en kolay olanıdır.

Kolay: Zayıflamak için yürümenin koşmaktan daha etkili olduğunu gösteren pek çok araştırma mevcut. Ayrıca yürümeye başlamak daha kolay ve bu egzersizle sakatlanma riski daha az.

Sosyalleştirir: Yürümek aynı zamanda sosyalleşmek için harika bir yoldur, zayıflamak için yürürken size katılacak arkadaşlar edinebilirsiniz. Böylece bu zayıflama aktiviteniz sıkıcı olmaktan çıkar ve birlikte yürüdüğünüz insanlarla motivasyonunuz artar. Aynı zamanda tüm vücudu çalıştıran egzersizler de vücudunuzu forma sokar.

Her gün yürümenin 10 faydası

3. Ağırlık Çalışmak

48 saat boyunca ne yaptığınızın bir önemi olmadan nasıl sürekli kalori yakarsınız? İşte ağırlık çalışma egzersizinin gücü ve etkisi burdan geliyor.

Birkaç kilo verip zayıflamak isteyen birçok insan, spor salonuna gidip ağırlık çalışmaya gerek olmadığını düşünür. İşin aslı hiç bir zayıflama süreci, ağırlık çalışması olmadan tamamlanmış sayılmaz.

Vücudunuzda kas kütlesini artırmak yağ yakmanın en etkili yollarından biridir. Bunun en güzel tarafı egzersiz yaptıktan sonra 48 saate kadar yağ yakımının devam etmesidir. İşte bu yüzden ağırlık çalışmak en iyi tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri arasındadır.

Zayıflama egzersizleri bisiklete binmek

Zayıflama egzersizleri bisiklete binmek

4. Bisiklete Binmek

Bisiklete binmek en iyi kardiyovasküler egzersizlerden biridir.

Trafikte saatlerce beklemek yerine temiz hava alacak ve oldukça fazla miktarda kalori yakacaksınız.

Bisiklete binmeyi sadece tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri olarak görmek yerine rekabetçi tarafınızı öne çıkarıp bu egzersizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bu zayıflama egzersiziyle belirlediğiniz hedeflere ulaşmanın hazzını yaşarken bir taraftan da kolayca kalori yakarak zayıfladığınızı farkedeceksiniz.

5. Yüzme

Zahmetsiz görünmesine rağmen zayıflamaya etkisi bu kadar fazla olan başka bir spor daha yoktur. Yüzmek de tüm vücudu çalıştıran egzersizler arasındadır. Yüzerken çok fazla efor sarfetmediğinizi düşünebilirsiniz fakat yüzmek size yüzlerce kalori yaktırır ve zayıflamanızı sağlar.

Hergün havuzda birkaç tur yüzmek formunuzda gözle görülür bir değişme sağlayacak ve dizleriniz yada eklemleriniz herhangi bir zarar görmeden vücudunuz güçlenecek ve dayanıklılığınız artacak. Yüzmek kolayca kalori yakmanızı sağlayacak zayıflama egzersizlerinden biridir.

6. Aerobik

Aerobik, kalbinizin daha fazla kan pompalamasını ve depo edilmiş kalorilerin yakılmasını sağlayan zayıflama egzersizlerinden biridir.

Haftada birkaç defa yapacağınız 20 dakikalık aerobik seansları ile hızlıca zayıflayabilirsiniz. Aerobik egzersizini istediğiniz şekilde farklı hareketlerle çeşitlendirip zayıflama sürecinde daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

En etkili aerobik programını uyguladığınızdan emin olmak için küçük bir araştırma yapın. Bu konuda çevrenizde bu zayıflama egzersizini yapan arkadaşlarınızdan yada eğitmenlerden destek alabilirsiniz.

Düzenli uyguladığınızda aerobik kısa zaman harcayarak sizi hedefinize ulaştıran en etkili zayıflama egzersizlerinden biridir.

7. Dans Etmek

Zayıflamanın eğlenceli bir yolunu mu arıyorsunuz, o halde dans edin.

Dans etmek asla sıkılmadan yapabileceğiniz, kalp atış hızınızı artıracak, yağ yakmanızı sağlayacak harika bir zayıflama egzersizidir. Aynı zamanda dans etmek tüm vücudu çalıştıran egzersizler arasında yer alır.

Eğer eğlenerek zayıflamak, kilolarınıza veda etmek istiyorsanız bir an önce kendinize en uygun dans türünü bulun ve dans etmeye başlayın.

Ne Sıklıkta Egzersiz Yapmalı?

Uzmanlar zayıflama egzersizlerinden en iyi sonucu almak için:

    • Haftada en az 3 kere
  • 20 dakikalık seans süresi

şeklinde çalışmayı öneriyor.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için haftanın en az bir gününü mutlaka dinlenmeye ayırmalısınız ve egzersiz yaptığınız süreç boyunca bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Egzersiz için motivasyona mı ihtiyacınız var?

Umarız bu zayıflama egzersizleri arasından kendine en uygun olan seçer ve böylelikle hem vücudunuzu şekle sokar hem de hayal ettiğiniz kiloya ulaşırsınız.

Eğer isterseniz bu tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri arasında sevdiğiniz birkaç tanesini dönüşümlü olarak yaparak zayıflama sürecinizde uyguladığınız programı daha eğlenceli ve ilginç hale getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *