Turşunun Faydaları Nelerdir?

By | 02/10/2017

Turşu tamamen doğal bir süreç içerisinde mayalanma sonucu oluşan ve içerisinde insan sağlığı için son derece yararlı bakteriler içeren sağlık deposu bir yiyecektir. Bu yazımızda turşunun faydaları, probiyotik nedir, turşu nedir, probiyotik turşu, turşu nasıl yapılır konularında bilgi vereceğiz.

Turşu nedir?

Turşu nedir, aslında gıdaları uzun süre saklamak amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir. Geçmişten günümüze mutfaklarda kış hazırlıklarıyla turşu yapımı özdeşleşmiştir. Derin dondurucular, buzdolapları gibi çeşitli soğutma sistemlerinin yokluğunda bazı sebzeler mevsimi geçtikten sonra da tüketilebilmesi için turşu nasıl yapılır keşfedilmiştir.

Turşunun faydaları nelerdir

Turşunun faydaları nelerdir

Turşu içerisinde kullanılan sebze ve meyveler tamamen doğal bir mayalanma sürecinden geçtiği için turşunun faydaları oldukça fazladır.

Probiyotik turşu yapımında kullanılan sebze ve meyveler, üretim aşamasında besin değerini korurken aynı zamanda turşunun içerisinde insan sağlığı için muhteşem yararları olan bakteriler çoğalır. Turşu nedir, yapımı sırasında herhangi bir ısıtma ya da pişirme yöntemi kullanılmayan tamamen doğal bir yiyecektir.

Bu şekilde kullanılan sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineraller kaybolmaz, besin değeri azalmaz. Tuzlu su ile oluşturulan ortamda mayalanmayı sağlayan bakteriler çoğalır. Böylece bir süre sonra kullanılan sebze ve meyveler turşuya dönüşür.

Turşunun faydalarının oldukça fazla olması içindeki yararlı bakteriler sayesindedir. Bu bakteriler probiyotik özelliklidir. Sindirime yardımcı olurlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar. Ayrıca B vitamini ve K vitamini yapımına da katıda bulunurlar.

Turşunun faydaları nelerdir?

Turşunun faydaları, içerisindeki bakterilerin insan sağlığına büyük katkı sağlamasından gelmektedir. Mayalanma sırasında çoğalan bu bakterilerin özellikle mide bağırsak sistemini düzenleyici etkileri vardır. Turşu nedir, tam bir antioksidan deposudur.

Turşu yapımında kullanılan taze sebzeler ve meyveler besin değerlerini kaybetmezler. İçerisindeki tüm vitamin, mineral, antioksidan ve diğer faydalı gıda maddelerini turşuya dönüşüm sürecinde muhafaza ederler. Bundan dolayı turşu nedir, besin değeri yüksek, içerisinde yararlı mikroorganizmaları barındıran doğal bir yiyecektir.

Turşunun faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Düzenli turşu tüketen kişiler soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara daha az yakalanırlar. Bu yüzden evde doğal tariflerle turşu nasıl yapılır öğrenilmeli ve kış boyunca turşu sağlık kaynağı bir besin olarak tüketilmelidir.

Turşunun faydaları nelerdir:

Turşu  probiyotik deposudur

Probiyotik nedir, insan vücudunda yaşayan ve özellikle sindirim sisteminin düzgün çalışması için son derece önemli bakterilerin genel adı probiyotiktir. Probiyotikler sağlıklı kalmanın anahtarı diyebileceğimiz yararlı mikroorganizmalardır.

Probiyotikleri vücuda almanın yolu mayalanma yoluyla üretilen gıdaları tüketmektir. Turşu da bunlardan biridir. Evde turşu nasıl yapılır öğrenerek doğal malzemelerle kendi probiyotik turşunuzu hazırlayabilirsiniz.

Probiyotik neden önemlidir?

Turşu bağışıklığı güçlendirir

Düzenli turşu tüketenler özellikle kış mevsiminde soğuk kaynaklı çeşitli rahatsızlıklara daha az yakalanırlar. Bunun sebebi yedikleri turşu sebebiyle bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve hastalık yapıcı bakterilerle vücutlarının daha kolay savaşmasıdır. Ancak bunun sağlanması için probiyotik turşu tüketilmelidir.

Dışarıda satılan bazı turşular doğal mayalanma yöntemi ile üretilmez. Dolayısıyal içerisinde probiyotik dediğimiz yararlı bakteriler bulunmaz. Turşunun faydalarından yararlanmanın en iyi yolu turşu nasıl yapılır öğrenerek evde doğal süreçle mayalanan probiyotik turşu hazırlayıp tüketmektir.

Turşu antioksidan kaynağıdır

Turşunun içerisindeki malzemeler besin değerini ilk günkü tazeliğiyle korurlar. Turşu tüketerek her türlü vitamin, mineral ve sağlık için faydalı gıda maddesini vücudunuz alabilirsiniz. Antioksidanlar da buna dahildir. Probiyotik turşu yapımında çeşitli sebzeler ve meyveler kullanılır. Bunların içindeki sayısız antioksidan turşuya dönüşüm sürecinde bozulmadan kalır.

Antioksidanların en önemli işlevi, insan vücudundaki hastalık yapıcı zararlı serbest radikallerle savaşmaktır. Bu şekilde turşunun faydalarından biri de pek çok ciddi rahatsızlığa yakalanma riskinin önemli ölçüde azaltılmasıdır.

Turşu kanserden korur

Turşunun antioksidan deposu bir yiyecek olması aynı zamanda çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltması anlamına gelir. Turşu, antioksidanlar sayesinde vücutta kansere neden olabilecek zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Hücrelerin sağlıklı yapılarını korumalarına yardımcı olması da turşunun faydaları arasındadır.

Kanserde erken teşhis belirtileri

Turşu metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırmanın pek çok yolu vardır. Bol su içmek, kırmızı biber gibi metabolizma hızlandırma özelliği olan gıdaları tüketmek gibi. Probiyotik turşu da bu gıdalardan biridir. Turşunun faydaları arasında metabolizmayı hızlandırmak da bulunur. Sirke ile hazırlanan turşuda bulunan asetik asit vücutta yağ depo edilmesini önler.

Buna ek olarak turşuda bol miktarda lif bulunur. Turşu yiyerek uzun süre tok kalmayı garantileyebilirsiniz. Böylece turşunun faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olmak da vardır. Diyet listenizde rahatlıkla turşuya yer verebilir ve turşunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Turşu kabızlığı giderir

Turşu iki şekilde kabızlığa karşı etkilidir. İlki lifli yapısından kaynaklanır. Lifli gıdalar bağırsakların çalışmasını destekler ve bu şekilde turşu kabızlığa iyi gelir. Kabızlığa karşı turşunun diğer faydası ise probiyotik deposu olmasıdır.

Probiyotikler bağırsakların sağlıklı yapısını koruması ve düzenli çalışmasında oldukça etkilidirler. Bunun için doğal malzemelerle üretilmiş probiyotik turşu tüketmelisiniz.

Lifli gıdalar nelerdir?

Turşu sindirime yardımcıdır

Turşunun faydalarından biri de sindirime yardımcı olmasıdır. Probiyotik turşu mide bağırsak sistemini düzenleyen en etkili yiyeceklerden biridir. Probiyotik turşu sindirimi sağlayan yararlı bakterilerin vücutta çoğalmasını sağlar. Düzenli turşu tüketimi ülser gibi mide hastalıklarını önler.