Ülseratif Kolit Nedir, Tedavisi?

By | 22/07/2018

Ülseratif kolit nedir, tedavisi nasıl yapılır, ülseratif kolit hastaları ne yemeli ve yasak yiyecekler nelerdir? Ülseratif kolit, son yıllarda görülme sayısı giderek artış gösteren bir hastalıktır. En basit tabirle kalın bağırsakta iltihap meydana gelmesi ile ülser ve kanamaya yol açan bir rahatsızlıktır. Sindirim sistemini bütünüyle etkiler. Çeşitli şiddetlerle ağrılı geçer ve kroniktir.

Her ne kadar kalın bağırsakda oluşan iltihaplanma sebebiyle olsa da ülseratif kolit nedir, tüm sindirim sistemine etki eden ağrılı ve kanamalı bir hastalıktır. Bu özelliği sebebiyle ülseratif kolit hastaları gündelik yaşamı ve işlerini sürdürmekte çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirler.

Ülseratif kolit nedir, tedavisi

Ülseratif kolit nedir, tedavisi

Bu nedenle en yakın zamanda doktora giderek uygun ülseratif kolit tedavisini olmak önemlidir. Ayrıca yazının ilerleyen aşamalarında ülseratif kolit yasak yiyecekler ve ülseratif kolit hastaları ne yemeli konularında da bilgi vereceğiz.

Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit nedir, kalın bağırsak iltihaplanması sonucu gelişen ülser ve kanama durumudur. Bağırsağın sonlandığı kısım yani kalın bağırsakta oluşan iltihap bu bölgede tahrişe sebep olur. Bu da ülser ve kanama yapar. Ülseratif kolit belirli bir bölge ile sınırlı kalabileceği gibi kalın bağırsağa bütünüyle yayılabilir.

Ülseratif kolit oluşumunda en büyük etkenler hatalı beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlerdir. Bu yüzden ülseratif kolit teşhisi konan kişiler doktorun uygun gördüğü tedaviye ek olarak ülseratif kolit hastaları ne yemeli ya da ne yememeli konularında hassas davranmalıdır. Ülseratif kolit yasak yiyecekler kesinlikle yenmemelidir. Aksi durumda hastalık ağırlaşabilir ve ülseratif kolit tedavisi yavaşlar.

Ülseratif kolit nedenleri

Ülseratif kolit hastalığı oluşumunda bir neden bağışıklık sisteminin kalın bağırsaktaki dokuya saldırması ve bu bölgede tahribata yol açmasıdır.

Hastalığın oluşumunda bir diğer sebep ise uzun süreli ve yoğun strese maruz kalmaktır. Stresin yol açtığı diğer hastalıklar için aşağıdaki yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Stresin sebep olduğu 10 sağlık problemi

Sigara içmek, alkol kullanmak, düzensiz bir hayat sürmek de ülseratif kolit nedenleri arasındadır. Bu sağlıksız yaşam alışkanlıkları bir süre sonra çeşitli hastalıklarla vücutta kendilerini gösterirler.

Ülseratif kolit oluşumuna bir diğer neden genetik faktörlerdir. Ailesinde ülseratif kolit olan kişiler birinci dereceden bu rahatsızlığa yakalanma riski altındadır. Bu tür kişilerin ülseratif kolit konusunda tedbirli davranmaları gerekir.

Çeşitli antibiyotikler, aspirin ya da doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçlar da ülseratif kolit oluşumunu tetikleyebilir. Bu tür ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Düzensiz bir yaşam sürmek gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları da ülseratif kolit nedeni olabilir. Hastalığın teşhisinden sonra mutlaka daha dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı takip edilmeli, ülseratif kolit hastaları ne yemeli ya da ülseratif kolit yasak yiyecekler konularında bilgi edinilmelidir.

Hastalığın ortaya çıkmaya başladığı belirli bir yaş aralığı vardır. Genellikle 20-30 yaş aralığında görülmeye başlar. Bununla birlikte ilerleyen yıllarda hastalık belirtileri ağırlaşabilir. Ülseratif kolit belirtileri kişiye göre farklı olabilir. Ancak en yaygın ülseratif kolit belirtisi ishal ya da kanlı ishaldir. Buna ek olarak şiddetle yaşanan karın ağrıları da ülseratif kolit belirtileri arasındadır.

Ülseratif kolit belirtileri

 • Genel olarak kramplarla birlikte görülen şiddetli karın ağrıları
 • Aralıklarla yaşanan ishal
 • Dışkıda kan ya da irin görülmesi
 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Yüksek ateş
 • Aft diye adlandırılan ağız içi yaraları
 • Eklem ağrısı

Gastrit belirtileri nelerdir?

Reflü belirtileri nelerdir?

Ülseratif kolit tedavisi

Ülseratif kolit tedavisi mümkün olan en erken zamanda ve tamamen doktor tavsiyelerine sıkı bir şekilde uyularak yapılmalıdır. Herşeyden önce tedaviyi yavaşlatacak sigara içmek ya da alkol kullanmak gibi alışkanlıklar bırakılmalı. Ülseratif kolit kronik bir rahatsızlıktır. Ülseratif kolit tedavisi tamamlanmaz ya da yarıda bırakılırsa ileri bir tarihte tekrar edebilir.

Hastalığın başlangıç aşamasında olması ya da iyice ilerlemiş olması durumuna göre ilaç tedavisi uygulanabilir. Ülseratif kolit tedavisi için ilaç ağız yoluyla ya da makat yoluyla alınabilir.

Ayrıca hastalığın şiddetine göre damar yoluyla da ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer ilaç tedavisi başarılı olmazsa bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. Ülseratif kolit hastalığının sona erdirilmesi amacıyla kalın bağırsak tümüyle alınabilir.

Ülseratif kolit tedavisinde en önemli nokta tedavinin yarıda kesilmemesidir. Tedavi hastalığın tamamen iyileşmesi için doktorun tüm tavsiyeleri yerine getirilerek sonuna kadar yapılmalıdır.

Ülseratif kolit hastaları ne yemeli?

Ülseratif kolit hastaları ne yemeli, öncelikli olarak uygun beslenme ancak doktor kontrolünde tedaviye destek olacaktır. Hastalığın iyleşmesi için mutlaka doktorun tavsiye ettiği tedavi uygulanmalıdır. Ülseratif kolit ciddi bir rahatsızlıktır. Belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. En uygun ülseratif kolit tedavisi doktorun kişiye özel belirlediği tedavi olacaktır.

Ülseratif kolit, kalın bağırsaktaki iltihap sonucu ülser ve kanamaya neden olan, tüm sindirim sistemini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Ülseratif kolit hastalarının bağışıklık sistemi zayıflamıştır. Bu yüzden ülseratif kolit hastaları ne yemeli sorusunun cevabı hem bağışıklık sistemini güçlendirecek, hem de sindirim sistemine iyi gelecek yiyecekler olmalı.

Ülseratif kolit hastaları ne yemeli:

 • Sindirim sisteminin rahatlaması için öğünler küçültülmeli, az ve sık yeme alışkanlığı edinilmelidir.
 • Bol su içilmesi yine sindirim sisteminin sorunsuz çalışması için gereklidir. Ayrıca ishalden kaynaklanan dehidrasyon da bol sıvı alınarak giderilebilir.
 • Yumurta
 • Yağsız et
 • Balık eti
 • Elma püresi
 • Yoğurt
 • Yulaf
 • Badem
 • Avokado

Karın şişkinliğine ne iyi gelir?

Buna ek olarak ülseratif kolit yasak yiyecekler kesinlikle yenilmemelidir. Ülseratif kolit yasak yiyecekler karın ağrısı ve ishali tetikleyecek, şiddetlendirecek yiyeceklerdir. Örneğin süt gazı artıran ve ishali şiddetlendiren bir yiyecek olduğundan uzak durulmalıdır. Kepekli ekmek gibi bağırsak çalıştırıcı gıdalar tercih edilmemelidir.

Ülseratif kolit yasak yiyecekler:

Kuru fasülye gibi baklagiller

Yağlı kırmızı et

Soğan

Brokoli

Lahana

Lifli gıdalar

Kuruyemişler

Çiğ sebzeler ve meyveler

Baharatlı yiyecekler

Süt ürünleri

Çay, kahve gibi kafeinli içecekler

Asitli içecekler

Alkollü içecekler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *