Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

By | 26/11/2017

Üzüm herkesin severek tükettiği bir meyve. Ülkemizde bol miktarda yetiştiriliyor ve temin edilmesi kolay. Bundan dolayı yaz ayları yaş üzüm, diğer zamanlarda ise kuru üzüm sıkça tüketiliyor. Bununla birlikte üzüm çekirdeğinin faydaları yeterince bilinmediğinden genellikle üzümün çekirdeksiz olanı tercih ediliyor.

Üzüm milattan önceki yıllardan günümüze kadar ulaşmış bir meyve. Üzümün pek çok faklı çeşidi var. Ülkemizde tüketilen ve en çok tercih edilen türü çekirdeksiz olan çeşitler olsa da uzmanlar üzümün çekirdekli olanının tüketilmesi ve üzüm çekirdeğinin çiğnenerek yenilmesini tavsiye ediyor.

Üzüm çekirdeğinin faydaları

Üzüm çekirdeğinin faydaları

Aslında üzüm çekirdeği alternatif tıpta pek çok farklı sağlık probleminin tedavisi için kullanılmakta. Buna ek olarak üzüm çekirdeği birçok Avrupa ülkesinde ilaç yapımında kullanılıyor. Fransa gibi bazı ülkelerde ise üzüm çekirdeği ve üzüm çekirdeğinden elde edilen ürünler yaygın olarak tüketiliyor.

Üzüm çekirdeğinin faydaları

Üzüm çekirdeğinin bu kadar çok tercih edilmesi ve sıkça kullanılmasındaki ana sebep üzüm çekirdeğinin güçlü bir antioksidan deposu olmasıdır. Üzüm çekirdeğinin faydaları yaşlanma etkilerini geciktirmekten, kalp damar sağlığını korumaya kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Bununla birlikte üzüm çekirdeğinin faydaları arasında en etkili olduğu alan damar sağlığı.

Koenzim Q10 nedir?

Üzüm çekirdeğinde bulunan etkin maddeler damarları korur. Damar tıkanıklığı, damar sertliği ve benzeri damar hastalıklarının oluşmasını önler, kılcal damarları güçlendirir.

Üzüm çekirdeğini sık tüketmek kalp damar sağlığı için yapılabilecek en iyi çözümlerden biridir. Bunun için aşağıda ‘üzüm çekirdeği nasıl kullanılır?’ başlığı altındaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Özellikle siyah üzüm çekirdeği antioksidan bakımından oldukça zengindir. Siyah üzüm çekirdeği tüketerek vücudunuzdaki hastalık yapıcı ve yaşlandırıcı zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre üzüm çekirdeğinde E vitamini ve C vitaminlerinden 20 kat daha güçlü antioksidanlar olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinde kalp damar sağlığı ve diyabet için oldukça faydalı olan omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri bulunmaktadır.

Üzüm çekirdeğinin faydaları:

Kanser: Üzüm çekirdeği kansere karşı güçlü antioksidanlar barındırır. Düzenli tüketildiğinde kanser riskini azaltır. Kanser tedavisine destek olur. Ayrıca siyah üzüm çekirdeği kanser tedavisi sırasında oluşan olumsuz etkilerin yok edilmesine yardımcı olur.

Gençleştirir: Çeşitli dış etkenlerle vücuda giren ya da hücre içi işlemler sırasında oluşan zararlı serbest radikaller vücutta birikerek yaşlanma sürecini hızlandırır. Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar bu serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Bundan dolayı üzüm çekirdeğinin faydalarından biri de yaşlanma etkileriyle savaşmasıdır.

Güzelleştirir: Düzenli olarak tüketildiğinde üzüm çekirdeğinin faydaları arasında cildi güzelleştirmesi de bulunur. Siyah üzüm çekirdeği bağ dokusunu güçlendirerek cildin elastikiyetini artırır. Cildin canlanmasını sağlar. Kırışıklık oluşumunu önler.

Aynı zamanda var olan kırışıklıkların azalması için de üzüm çekirdeği yiyebilirsiniz. Üzüm çekirdeği bu özelliklerinden dolayı pek çok kozmetik ürünün içerisinde kullanılmaktadır. Bu ürünler yerine üzüm çekirdeği nasıl kullanılır öğrenerek kendi güzellik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Cilt hastalıkları: Üzüm çekirdeği tüketmek egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisine destek olur.

Kalp damar sağlığı: Üzüm çekirdeğinin faydaları arasında kalp damar sağlığını geliştirmesi de bulunur. Siyah üzüm çekirdeği damarları güçlendirir. Damar sertliği, damar tıkanıklığı ve diğer damar rahatsızlıklarını önler. Kılcal damarları güçlendirir. Kan dolaşımını iyileştirir.

Yapılan araştırmalara göre üzüm çekirdeği tüketmenin kalp krizi gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini büyük oranda azalttığı tespit edilmiştir. Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır başlığı altındaki tavsiyerli uygulayarak kalp damar sağlığını iyileştirebilirsiniz.

Kolesterol: Üzüm çekirdeği iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolün de düşmesini sağlar. Bu sayede damarlarda kolesterolün sebep olduğu tıkanıklık ve diğer hasarların önüne geçer. Üzüm çekirdeğinin faydaları arasında kolesterole iyi gelmesi de bulunur.

Yüksek tansiyon: Üzüm çekirdeği yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte yüksek tansiyonun vücutta en fazla zarar verdiği bölgeler kan damarlarıdır. Üzüm çekirdeği tüketmek bu zararı en aza indirir. Siyah üzüm çekirdeği kılcal kan damarlarının güçlenmesini sağlar.

Sağlıklı diş etleri: Üzüm çekirdeği C vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için diş eti kanaması, iltihaplanması gibi diş eti problemlerinin azaltılmasında da etkilidir.

Alerji: Üzüm çekirdeği histamin salgısının azalmasına yardımcı olur. Bu sayede alerjiden kaynaklanan problemlerin önüne geçilmiş olur.

Göz sağlığı: Üzüm çekirdeğinin faydaları arasında göz sağlığını geliştirmesi de bulunur. Üzüm çekirdeğinin kılcal kan damarlarına olan olumlu etkisi gözlere de mükemmel bir şekilde yansır. Siyah üzüm çekirdeği tüketmek gözlerde bulunan kılcal kan damarlarındaki dolaşımı artırır.

Bu sayede gözler beslenir, gözün saydam tabakası korunur. İlerki yaşlarda oluşabilecek katarakt ve görme bozukluğu gibi çeşitli rahatsızlıklara yakalanma riski azalır. Siyah üzüm çekirdeği tüketmek gözün görme yeteneğini artırır.

Göz yorgunluğu nasıl giderilir? 

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır, en basit şekliyle çekirdekli üzüm tercih etmekle üzüm çekirdeği tüketimini artırabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta üzüm çekirdeklerini iyice çiğneyerek yutmanızdır. Çekirdekli olmak kaydıyla yaş üzüm ya da kuru üzüm yiyebilirsiniz. Faydası eşit olacaktır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre siyah üzüm çekirdeğinin diğer çeşitlere göre daha faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte türü ne olursa olsun üzüm çekirdeği muhteşem antioksidan içeriğe sahiptir. Bu yüzden üzüm çekirdeği nasıl kullanılır öğrenilmeli ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Protez diş, dolgu ya da başka diş ve ağız problemlerinden dolayı üzümü çekirdekli olarak tüketemiyorsanız ya da çekirdekli üzüm sevmiyorsanız öğütülmüş üzüm çekirdeğini kullanabilirsiniz. Toz halindeki üzüm çekirdeğini salata, tatlı ya da içeceklerinize karıştırıp tüketebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır:

    • Öğütülmüş üzüm çekirdeğini günde iki defa 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
    • Üzüm çekirdeğini tüketeceğiniz zaman aşırı aç ya da fazla tok olmamaya özen gösterin. Yemeklerden yarım saat önce veya sonra yiyebilirsiniz.
    • Üzüm çekirdeği faydalarından yararlanmak için soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı ve üzüm çekirdeğinden üretilmiş diğer ürünleri de kullanabilirsiniz.

One thought on “Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *