Uzun ve Sağlıklı Yaşamın 10 Sırrı

By | 31/08/2015

Pek çoğumuz için, uzun bir yaşam sürme ihtimali kulağa harika gelmekte. Bununla birlikte zaman geçtikçe, yaşlanmayla beraber artrit, kalça kırıkları ya da hafıza kaybı gibi durumların başınıza gelme riski de malesef olası bir gerçek.

Bu sağlık sorunları yaş ilerledikçe ortaya çıkıyor gibi görünse de aslında bunlar yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası değil. Birçok insan hala farkında olmasa da, yaşlanma süreci kontrol altına alınabilmekte.

Yaşam tarzınız ve sağlığınızla ilgili doğru kararlar vererek sağlıklı yaşlanabilir ve uzun bir ömür sürebilirsiniz. Bazı insanların neden 60 yaşındayken 40 yaşında gibi, bazılarının ise henüz 40 yaşındayken 60’larındaymış gibi göründüğünü hiç düşündünüz mü?

Uzun ve sağlıklı yaşam sırları

Uzun ve sağlıklı yaşam sırları

Uzun ve sağlıklı yaşam sırları

Yaşlanma sürecini etkileyen 3 ana etken vardır: genetik faktörler, çevre koşulları ve yaşam tarzı. Ailenizi ve genlerinizi seçemeseniz bile, çevreniz ve yaşam tarzınız üzerindeki kontrol tamamen sizdedir. Bu iki faktörün yaşlanmanız üzerindeki rolü büyüktür.

Bunları göz önünde buludurarak yaşam kaliteniz ve uzun ömür sürmeniz için uygulayabileceğiniz 10 ipucunu aşağıda okuyabilirsiniz:

1. Stresi kontrol altına alın

Stres en hızlı yaşlanmanızı sağlayan etkenlerden birkaçı arasında yer alır. Özellikle de kronik stres ömrünüzü azaltan başlıca düşmanlardan biridir. Herkesin hayatında belirli bir dozda stres vardır. Kontrol altında olduğunda günlük yaşamınızda yaşadığınız ufak çaplı stres faydalı bile olabilir.

Ancak üzerinizde sürekli artan bir baskı, üstesinden gelmekte zorlandığınız bir stres varsa bu giderek ruh ve beden sağlığınıza zarar vermeye başlar. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için yaşadığınız stresi kontrol etmenin bir yolunu bulmalısınız.

Yaşadığınız stresi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, aşağıdaki bağlantıda paylaştığımız önerilerden faydalanabilirsiniz:

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

2. Tansiyonunuza dikkat edin

Yüksek tansiyon en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Kan basıncınızın yüksek olması başta iç organlarınız olmak üzere tüm vücudunuza zarar verir. Tansiyonunuzun yüksek olması inme geçirme ve damar hasarına bağlı olarak geçirilen sağlık problemlerine yakalanma riskinizi artırır.

Kan basıncının yüksek olması kontrol edilebilir bir durumdur. Tüm yapmanız gereken, eğer kan basıncınız yüksekse bunun bilincinde olup düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürüp takip etmenizdir. Kan basıncınızı kontrol altında tutmak için doktorunuzun tavsiyelerini eksiksiz uygulamanız gerekir.

Aşırı tuzdan uzak sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz, hareketsizlikten uzak aktif bir yaşam kan basıncınızın artmasını engellediği gibi sağlığınızı da uzun süre korumanıza yardım eder ve size uzun bir yaşam sunar.

3. Sigara içmeyin

Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar konusunda herkes hemfikir. Sigara kalp damar ve akciğer hastalıklarının, tüm kanser türlerinin başlıca sebebidir. Sigaranın zararları sadece bununla bitmiyor.

Sigaranın yaşlanma hızınızı artırdığını biliyorsunuz. Fakat siz sigara içerken sizinle aynı ortamı paylaşan, aynı havayı soluyan kişilerin de ömründen çaldığınızın farkında mısınız?

Hastalık riskleri, erken yaşlanma gibi sonuçlar sigarayı bırakmak için sizi yeterince motive etmiyorsa sevdiklerinizi düşünerek sigarayı bırakmaya çaba harcayın. İlk birkaç denemenizde başarısız olabilirsiniz. Asla pes etmeyin.

Sigarayı bırakmak için hangi yolu izleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantılardan yardım alabilirsiniz:

10 Adımda sigarayı bırakın
Kendi başınıza sigarayı bırakmanın yolları
Sigarayı bırakmak için doğal yöntemler

4. Uykunuzu alın

Sağlığınızın korunması için yeteri kadar uyumanız önemlidir. Vücudunuz her gün dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Düzensiz ve az uyursanız bu hastalıklara davetiye çıkarır. Yaşam kalitenizi düşürür. Uykusuzluk kan basıncını yükseltir, depresyona sebep olur ve yaşam sürenizi kısaltır.

Günde kaç saat uyumalıyız?

5. İyi beslenin

Yedikleriniz sadece enerji vermez aynı zamanda vücudunuzun yapılandırılmasında rol oynar. Sağlığınızı yıllar boyunca korumak için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. İşlenmiş yada aşırı şekerli gıdalar yerine taze sebze meyve ve tam tahıllı ürünleri tercih edin. Her gün yeteri kadar protein almaya özen gösterin.

6. Egzersiz yapın

Şunu unutmayın hareketsiz bir yaşam obeziteden bile tehlikelidir. Kaslarınızı ve kemiklerinizi genç tutmak istiyorsanız onları sıkça kullanın; hareket edin. Aktif bir yaşam uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenizde büyük rol oynar. Kendinize severek yapacağınız bir aktivite seçin ve düzenli olarak yapın. Hiç değilse her gün en az yarım saat yapacağınız tempolu bir yürüyüş bile sağlığınıza sağlık katacaktır.

7. Beyninizi çalıştırın

Beyniniz vücudunuzdaki en muhteşem kısımlardan biridir. Yaşamınızdaki her kareyi hafızanızda saklar, gülmenizi, ağlamanızı, müzik ya da resimden hoşlanmanızı, yaratıcı olmanızı, sevebilmenizi sağlar. Beyni genç tutmanın en kolay yolu onu kullanmaktır. Bol kitap okumak, yeni bir aktivite deneyimlemek, yeni bir dil öğrenmek beyninizi dinç tutar.

Zihni geliştiren yiyecekler

8. Pozitif olun

Yapılan bilimsel araştırmalarda pozitif düşünenlerin, olaylar karşısında karamsar bir tavır takınanlara göre daha uzun yaşadığı tespit edilmiş. Bir olaya aşırı üzülmeniz sonucu değiştirmez ya da trafiğin tıkalı olmasına sinirlenmeniz yolun açılmasını sağlamaz.

Yalnızca kan basıncınızı artırır ve vücudunuzu tahrip eder. Hayatta karşılaştığınız durumlar karşısında vereceğiniz tepkiler tamamen sizin seçiminizdir ve bu seçimlerin en büyük etkisi kendi üzerinizde olur. Fiziksel ve ruhsal sağlığınızı korumak için pozitif düşünmelisiniz.

9. İlişki kurun

Sosyal izolasyon ve yalnızlık duygusal olarak acı çekmenize sebep olur. Sizi tüketir ve sağlığınız için kötüdür. İnsanlarla iç içe olmaya özen gösterin. Aileniz ve arkadaşlarınızla daha sık görüşmeye özen gösterin ve devamlı yeni insanlarla tanışmaya yeni arkadaşlar edinmeye gayret edin.

Evcil hayvan edinin ve onu sevin. Çevrenizdekilerle yakın ilişkiler kurmak sizi hayata bağlar, daha uzun yaşamanızı sağlar.

10. Zihinsel dinginlik

Sürekli endişe duymak, iç huzurun olmaması beyninizin ve iç organlarınızı çalışmasını olumsuz etkiler, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına yol açar. Uzun vadede çeşitli hastalıklara yakalanmanıza sebep olur.

Bu yüzden zihinsel dinginliği sağlamanız önemlidir. Günlük yaşamın sıkıntılarından sıyrılıp, kendinizle başbaşa kalabileceğiniz, zihninizi boşaltıp huzur bulabileceğiniz küçük zaman aralıkları yaratın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *