Uzun Yaşamın Sırrı Kahvenin Faydalarında Gizli

By | 08/08/2017

Kahve içmeyi seviyorsanız iyi haber şu ki kahve içmek ömrü uzatıyor. En son araştırmalara göre kahve içenler kahve içmeyenlere göre daha uzun bir ömre sahip oluyor. Bu yazımızda uzun yaşamın sırrı, kahvenin faydaları, antioksidan nedir, antioksidan içeren besinler ve kahvenin besin değeri konularında bilgi vereceğiz.

Aşırıya kaçmamak koşuluyla, düzenli olarak kahve içmek insanı daha sağlıklı kılıyor. Bu yüzden eğer çok sık kahve içen biri değilseniz, kahve içmeyi günlük rutininize dahil ederek kahvenin faydalarından yararlanmanın tam sırası. Uzun yaşamın sırrı kahvenin içeriğinde saklı. Eğer antioksidan nedir biliyorsanız zaten çoktan kahve içmeye başlamışsınızdır.

uzun yaşamın sırrı kahvenin faydaları

Uzun yaşamın sırrı kahvenin faydaları

Vücudun genç kalmasının anahtarı bol miktarda antioksidan almak. Antioksidan nedir, vücudun yaşlanmasına yol açan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren bileşiklerdir. Kahve antioksidan içeren besinler arasındadır. Bununla birlikte kahvenin faydalarını araştırmak üzere sayısız çalışma yapılmıştır. Bu bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan sonuç, uzun yaşamın sırrı kahvenin faydalarında gizli.

Yeşil kahvenin faydaları

Kahve içmek direkt olarak ömrünüzü uzatmaz ancak kahvenin faydaları sağlığınızı geliştirir ve daha uzun yaşamanıza büyük katkı sağlar. Kahve içmek sizi kalp hastalıkları, inme riski, diyabet, akciğer ve böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklardan korur.

Antioksidan nedir?

Antioksidan nedir, hücrede çeşitli işlemler sonrasında oluşan oksidanlar (serbest radikaller) hücreye zarar verir. Hücre yapısını bozarak kanser oluşumuna kadar giden olumsuz değişimlere yol açarlar. Antioksidanlar bu serbest radikallerle etkileşim içine girerek onları zararsız hale getiren maddelere verilen genel addır.

Vücuttaki serbest radikaller çoğaldıkça hücreler zarar görür, yaşlanma süreci hızlanır. Başta kanser olmak üzere, kalp hastalıkları, inme ya da şeker hastalığı gibi pek çok hastalık ortaya çıkar. Kahve antioksidan içeren besinler arasındadır. Bu yüzden kahvenin faydaları oldukça fazladır. Her ne kadar kafein içeriğinden dolayı bazıları çok tercih etmese de, kahvenin besin değerini yabana atmamak lazım. Uzun yaşamın sırrı bol miktarda antioksidan içeren sağlıklı gıdalar tüketmekte. Bu yüzden antioksidan nedir, ne işe yarar bilincinde olup, günde bir ya da iki fincan kahve içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kahvenin faydaları

Kahvenin faydaları arasında en bilineni zihin açıcı özelliğidir. Özellikle sabahları uyku halinden çıkmak ya da gün içinde daha ayık olmak, işe konsantre olmak için pek çok kişi kahve içer. Ancak kahvenin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Uzun yaşamın sırrı düzenli kahve tüketmekte. Kahve antioksidan içeren besinler arasındadır. Bu özelliği sayesinde düzenli kahve içmek pek çok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kahvenin faydaları:

  • Kahvenin içerisinde bulunan kafein uyanık kalmayı ve daha kolay konsantre olmayı sağlar. Kahve zihnin daha dirençli olmasına yardım eder. Düzenli olarak sabah saatlerinde kahve içmek güne daha zinde ve daha enerjik bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur. Uygun miktarda kahve tüketimi stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlar.
  • Kahvenin zihin üzerindeki etkileri çok olumludur. Alzheimer en yaygın olarak görülen hastalıklar arasındadır. Genellikle ileri yaşlardaki insanları etkilese de nadiren genç ya da orta yaşlarda da görülebilmektedir. Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur ancak erken evrelerde teşhis konulursa hastalığı kontrol etmek adına önlem alınabilir. Kahvenin faydalarından biri de alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde düşürmesidir.
  • Yapılan bilimsel araştırmalara göre kahve içmenin tip 2 diyabet riskini azalttığı tespit edilmiştir. Tip 2 diyabet hastalığı çok ciddi bir hastalıktır ve Dünya üzerinde bu hastalık yüzünden felç geçiren insan sayısı oldukça fazladır. Tip 2 diyabet hastalığı basit bir şekilde insülin yetersizliği sonucu kan şekerinin yükselmesi ile oluşur. Düzenli kahve içmek tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Parkinson hastalığı da alzheimer hastalığından sonra en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Beyindeki dopamin üreten sinir hücrelerinin ölümü parkinson hastalığına neden olmaktadır. Kahve içmek parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Kahvenin faydalarından biri de karaciğerin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Karaciğer vücuttaki en büyük ve en karmaşık yapıdaki organlardan biridir. En önemli yaşamsal fonksiyonlar karaciğerde gerçekleşir. Bu yüzden karaciğerin sağlıklı kalması ve işlevlerini sorunsuz yerine getirmesi çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre günlük 4 fincan kahve içmek, siroz ve benzeri ciddi karaciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskini %80 oranında azaltmaktadır.
  • Antioksidan nedir başlığında bahsettiğimiz üzere kahvenin kanseri önlemede büyük rolü var. Kahve antioksidan içeren besinler arasında yer alır. Antioksidanlar vücutta hücre yapısının bozulmasına ve kanser gibi hastalıkların oluşumuna yol açan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Düzenli kahve içmek pek çok kanser çeşidinin ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Kalp ve damar sağlığı: Uygun miktarlarda tüketildiğinde kahve içmek kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Kahve kalp damar sağlığı için faydalı bir içecektir. Uzun yaşamın sırrı sağlıklı bir kalpte. Düzenli kahve tüketimi sizi kalp ve damar hastalıklarından korur.