Vücuda Reset Atmak İçin Zu San Li Noktası

By | 23/09/2017

Alternatif tıp geçmişten günümüze hala kullanılıyor. Pek çok hastalığın tedavisi için akapunktur noktalarını kullanmak, yine tedavi amaçlı yapılan masajın faydaları, uzun yaşamın sırları alternatif tıpın ilgi alanları içinde. Bu yazımızda Zu San Li noktası, uzun yaşamın sırları için bir alternatif tıp tekniği hakkında bilgi vereceğiz.

Büyük hastalıkları atlattıktan sonra, çok yoğun ve yorucu bir dönemi geçirdikten sonra kimi zaman akla gelir, yeniden pırıl pırıl zinde bir vücutla kalan yaşama başlamak. Bunu Çinliler de düşünmüş ve bu konuda çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapmışlar.

Vücuda Reset Atmak İçin Zu San Li Noktası

Vücuda Reset Atmak İçin Zu San Li Noktası

Alternatif tıp teknikleri özellikle Çin’de çok gelişmiş. Bilinen pek çok hastalığın günümüz tıbbında tedavisine karşılık alternatif tıp tedavileri mevcut. Akapunktur noktalarını kullanarak rahatsızlıkların üstesinden gelmek mümkün.

Bununla birlikte uzun yaşamın sırlarını araştırırken de Çinliler’in buldukları bir diğer keşif ise Zu San Li noktası.

Zu San Li noktası nasıl bulunur?

Bundan yüz yıllar önce Çin’de yüz yaşını aşmanın anahtarı olarak kabul edilen Zu San Li noktası herkesin rahatlıkla kendi vücudunda bulabileceği bir nokta.

Zu San Li

Zu San Li

Zu San Li noktasını kendi vücudunuzda bulmak için yere oturun. Diz kapağınızın bittiği yere elinizi koyun.

Fotoğrafta nasıl yapmanız gerektiği ayrıntılı olarak yer alıyor. Aynı şekilde elinizi diz kapağınızın bittiği yere koyduğunuzda dört parmaklık bir mesafede ufak bir yükselti bulacaksınız, oraya bastırın.

Bu yükselti elinize sert gelebilir. Zu San Li noktası olarak bilinen bu sert kütleye bastırmak vücudunuza ‘reset’ işlemi yapmanıza yardımcı oluyor.

Reset olarak bilinen işlem aslında elektronik cihazları ilk koşullarda, sorunsuz olarak yeniden başlatmak için kullanılan teknik bir terim. Reset tuşunun yaptığı işlemi insan vücuduna da Zu San Li noktasına bastırarak yapmak mümkün.

Alternatif tıp uzmanlarının çok iyi bildiği bu noktaya her gün düzenli olarak masaj yapmak ise vücudunuza muhteşem etkiler sağlıyor.

Uzun yaşamın sırrı olarak bilinen ve aslında bir akapunktur noktalarından biri olan Zu San Li noktasına düzenli olarak masaj yapmak yorgunluk ve halsizliği, kas ağrılarını gideriyor.

Yüksek kan basıncını normal seviyeye düşürüyor, kan şekeri seviyesini dengeliyor, sindirimi kolaylaştırıyor, bağışıklık sistemini güçlendirerek her türlü iltihap ve enfeksiyonu gideriyor. Bu nokta kısaca tüm vücudu en sağlıklı olan ilk haline geri döndürüyor.

256 yıl yaşayan Çinli bitki bilimcinin sırrı neydi?

Yüz hastalığın noktası: Zu San Li

Zu San Li noktası sadece Çinliler değil Japonlar tarafından da uzun yaşamın sırrı için kullanılan bir alternatif tıp tekniği. Zu San Li noktası yapılan araştırmalara göre insan vücudunun alt yarısındaki iç organların çalışmasını kontrol ediyor.

Böbrekler, adrenal bezler, cinsel organlar ve sindirim kanalının çalışmasını Zu San Li noktasına masaj yaparak iyileştirebilirsiniz. Bu şekilde genel sağlığın korunmasında büyük rolü olan en etkili salgı bezleri adrenal bezlerin aktivitesini artırabilirsiniz.

Japonlar Zu San Li noktasını tüm faydalarından dolayı ‘yüz hastalığın noktası’ olarak adlandırmışlardır.

Zu San Li noktasına düzenli masajın faydaları:

  • Kan basıncı, kan şekeri dengelenir.
  • Vücuttaki enfeksiyonu giderir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide-bağırsak sorunlarına iyi gelir.
 • Stresle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Zu San Li noktasına düzenli masajın aynı zamanda hıçkırık, kabızlık, gastrit, cinsel güçsüzlük ve idrar tutamama gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği düşünülmektedir. Bununla birlikte yüz hastalığın noktası olarak bilinen bu noktaya masaj yaparak daha zinde ve daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Ne zaman masaj yapmalı?

Akapunktur noktalarından biri olan Zu San Li noktasına masaj yaparak alternatif tıp tekniğini kullanmak için en uygun zaman sabah saatlerinde öğle yemeği yenmeden önceki zamandır. Her bir dizinize saat yönünde dairesel hareketlerle, parmağınızla yavaşça baskı uygulayarak 10 dakika kadar masaj yapın.

Uzun ve sağlıklı yaşamın 10 sırrı

Masajdan önce derin nefes alıp vererek sakinleşmeye çalışın. Bir yere oturun ve yapacağınız masaja konsantre olun. Bu şekilde Zu San Li noktasına yapacağınız masajın faydalarından daha fazla yararlanmış olursunuz.

Bu yazımızda alternatif tıp, akupunktur noktaları, Zu San Li noktası masajın faydaları ve uzun yaşamın sırlarından bahsettik. Bu tekniğin bir alternatif tıp tekniği olduğunu unutmayın. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa en doğrusu doktorunuza danışarak bu tekniği uygulamaktır.