Vücudu Sıkılaştıran 4 Spor

By | 28/05/2017

Vücuttaki aşırı yağlanma ya da kas kütlesinin yeterli olmayışı sarkmalara ve hoşa gitmeyen bir görünüme sebep olur. Ancak dengeli beslenme ve düzenli egzersizle kolayca daha fit bir vücuda sahip olunabilir. Bu yazımızda vücudu sıkılaştıran sporlar, sıkılaşmak için ne yapılmalı ve sıkılaştırma hareketleri konularında bilgi vereceğiz.

Şunu unutmamak gerekir ki sıkı bir vücut bir iki haftalık bir zaman diliminde kolaylıkla elde edilemez. Yaşam boyu fit olmak için protein, vitamin, mineral, kaliteli karbonhidratlar ve sağlıklı yağların uygun oranda dağıldığı dengeli bir beslenme düzeni alışkanlık haline getirilmelidir.

vücudu sıkılaştırmak için hangi spor yapılmalı

Vücudu sıkılaştırmak için hangi spor yapılmalı

Egzersiz yapmadan fit bir vücuda kavuşmak mümkün değildir. Bu yüzden vücudu sıkılaştıran sporlar belirli bir dönem değil sürekli olarak aksatılmadan yapılmalıdır.

Vücudu sıkılaştıran sporlar

Vücudu sıkılaştıran sporlar yağ oranını azaltmaya yardımcı olmanın yanında kas kütlesinin de artmasını sağlayacaktır. Bu sayede kollar, bacaklar, bel ve kalça kısmı sarkmalardan kurtularak şekle girmeye başlayacaktır. Vücuttaki sarkmış bölümlerin toparlanması için düzenli egzersiz yapmak şarttır.

Eğer karın ve bel bölgesi, kollar ya da kalçalar gibi özellikle belirli bir yerde sarkma daha fazlaysa buradaki kasları çalıştırmaya yönelik egzersizlerin yapılması gerekir. Sarkan bölgeyi çalıştıran sıkılaştırma hareketleri ile o bölgedeki yağlar eritilebilir ve kaslar güçlenerek sıkılaşmaya katkı sağlar.

Vücudu sıkılaştıran sporlar

1. Fitness: Fitness deyince pek çok kişinin aklına kas yapma ve vücut geliştirme gelir. Ancak fitness vücudu şekle sokup formda tutmak için ideal bir spordur. Vücut geliştirme ile karıştırılmamalıdır.

Fitness’in vücudu sıkılaştıran sporlar arasında avantajlı olmasının sebebi ise belirli bir kas grubunu çalıştıran egzersizlerin seçilip yapılabilmesidir.

Örneğin bacaklarınızın sıkılaşmasını istiyorsanız aşağıdaki sıkılaştırma hareketlerini uygulayabilirsiniz.

Bacakları inceltmek için 5 kolay egzersiz

Kollarınızdaki sarkmalardan şikayetçiyseniz bu kol hareketlerini ağırlıklı olarak yapabilirsiniz:

Evde yapılabileceğiniz kol inceltme hareketleri

Vücutta yağlanmaya en elverişli diğer iki bölge ise karın ve kalçalardır. Çoğu kişi buradaki genişleme ve sarkmalardan şikayetçidir. Vücudun orta kısmını toparlamak ve şekle sokmak için aşağıdaki önerilerden yardım alabilirsiniz:

Düz bir karın ve sıkı kalçalar için ne yapmalı?

Fitness ile duruşunuzu düzeltebilir, belirli bir bölgeyi hedef alan sıkılaştırma hareketleri yaparak vücudunuzdaki sarkan kısımların toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bununla beraber tüm vücudu çalıştırmak ve formda kalmak amacıyla spor hocanızdan genel bir program hazırlamasını da talep edebilirsiniz. Burada önemli olan hedefe ulaşmak için sıkılaştırma hareketlerini düzenli yapmaktır.

2. Yüzme: Vücudu sıkılaştıran sporlar arasında en ideal olanı yüzmedir. Çünkü yüzme ile vücuttaki neredeyse her kas grubu çalışır. Bu da incelip şekle girmeye büyük katkı sağlar.

Diğer sporlardaki sıkılaştırma hareketleri vücudun sadece belirli kısımlarını çalıştırıp toparlarken yüzme ile tüm vücutta incelme ve sıkılaşma sağlayabilirsiniz. Bu yüzden sıkılaşmak için ne yapılmalı sorusunun cevabı haftada en az iki defa 1 saat olmak üzere disiplinli bir şekilde yüzmek olmalıdır.

3. Pilates: Son dönemde yerini zumba gibi daha hareketli aktivitelere kaptırsa da pilates vücudu sıkılaştıran sporlar arasında en etkili olanlarından biridir. Plates yer çekimine karşı vücudu şekillendirir ve kasların uzamasını sağlar.

Sıkılaştırma hareketleriyle daha genç ve estetik bir görünüme kavuşturur. Plates aynı zamanda kasları şekle sokup güçlendirmenin yanında vücudun esnekliğini de artıran spor çeşitlerinden biridir.

4. Yoga: Hem vücuda hem de zihne dinginlik veren yoga da vücudu sıkılaştıran sporlardan biridir. Yoganın amaçlarından biri vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlamaktır. Yoga aynı zamanda doğru nefes egzersizleri yapmayı da hedefler.

Yoga yaparken sıkılaştırma hareketleriyle vücuttaki kasları güçlendirmenin yanında meditasyon ile de zihninizi temizleyebilir, böylece hem bedenen hem de ruhen daha güçlü olabilirsiniz.

Sıkılaşmak için ne yapılmalı?

Sıkılaşmak için ne yapılmalı başlığı altında beslenme tarzı ve uyku düzeni gibi basit ama etkili yaşam tarzı alışkanlıklarından bahsedeceğiz.

Çünkü vücudu sıkılaştıran sporlar ya da evde yaptığınız sıkılaştırma hareketleri sıkılaşmak için tek başına yeterli olan aktiviteler değildir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile vücuda kas kütlesini artırmaya yardımcı protein ağırlıklı gıdalar sağlanabilir.

Bunun yanında aşırı şekerli ya da yağlı abur cubur olarak bilinen yiyeceklerden uzak durmak da gereksiz yere kalori alımını ve vücudun yağlanarak sarkmasını engeller.

Düzenli uyku uyumak vücut fonksiyonlarının daha iyi yerine getirilmesine yardımcı olur.

Uykusuz kalındığında metabolizma yavaşlar, stres hormonu daha fazla salgılanır. Bu da özellikle karın ve bel bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Doğru alışkanlıklar edinerek vücudunuzun şekle girmesini sağlayabilirsiniz.

Sıkılaşmak için ne yapılmalı:

    • Sıkılaşmak için aktif bir yaşam sürmek gerekli. Devamlı hareket halinde olmak hareketsiz insanlara oranla çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bunun yanında düzenli olarak vücudu sıkılaştıran sporları yapmalısınız.
  • Gün içinde bol su tüketin. Su sindirime yardımcı olur ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Su içmek için susamayı beklemeyin. Gözünüzün görebileceği bir yerde suyunuz her daim hazır bulunsun. Bu sayede her fırsatta su içerek vücudunuzun susuz kalmasına engel olursunuz.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

    • Vücudu sıkılaştıran sporları yapmanın amacı sarkmaya neden olan yağları yakmaktır. Ancak yağ yakmak sıkılaşmaya yetmez. Kas kütlesini artırmak gerekir. Bunun için her öğünde mutlaka protein içeren yiyecekler tüketin. Sabahları bir adet haşlanmış yumurta ve peynir tüketebilir, günün kalan kısmında ise protein ihtiyacınızı baklagiller, kırmızı et, beyaz et ya da balık tüketerek karşılayabilirsiniz.
  • Sıkılaşmak için ne yapılmalı sorusuna en güzel cevap tabi ki disiplinli bir şekilde sıkılaştırma hareketleri yapmaktır ancak bu süreçte tüketeceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar hedefinize ulaşmanızda büyük katkı sağlar. Kuruyemiş ve benzeri gıdalarda bulunan sağlıklı yağların metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığı bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Metabolizmanızı hızlandırmak ve kalori yakımını desteklemek için ara öğünlerde kuruyemiş tüketin.

Yukarıdaki önerileri uygulayarak kısa sürede forma girmeniz mümkün.

Burada önemli olan, vücudu sıkılaştıran sporlar arasında yapmaktan en hoşlandığınızı seçmeniz ve bu şekilde sıkılaştırma hareketlerini devamlı yaparak her daim fit ve biçimli bir vücuda kolayca sahip olmanızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *