Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

By | 17/11/2017

Yaban mersininin faydaları nelerdir, yaban mersini tüketmek neye iyi gelir? Özellikle antioksidan içeriğiyle pek çok rahatsızlığa iyi gelen yaban mersininin faydaları oldukça fazla.

Pazarlarda ya da manav tezgahlarında ne yazık ki yaygın olarak bulunamayan yaban mersini aslında ülkemizde yetişen bir bitki. Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde yetişebilen yaban mersini A ve C vitaminleri ile antioksidan açısından zengin bir meyve.

Yaban mersininin faydaları nelerdir

Yaban mersininin faydaları nelerdir

Yaban mersininin faydaları arasında kalp damar sağlığına iyi gelmesi, hafızayı güçlendirmesi, beyni geliştirmesi ve göz hastalıklarını önlemesi bulunuyor. A vitamini eksikliği belirtileri gösterdiğinizden şüphe ediyorsanız bol bol yaban mersini yiyebilirsiniz.

Yaban mersininin faydaları nelerdir?

İçerisinde insan sağlığı için son derece etkili ve yararlı pek çok önemli bileşen barındıran yaban mersininin faydaları pek çok hastalığa şifa olacak nitelikte. Özellikle kalp hastalıkları, kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara sahip olanlar için yaban mersini meyvesini tüketmek uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Yaban mersininin faydaları nelerdir:

Antioksidan deposu: Yaban mersini en yüksek antioksidan içeriğe sahip meyvelerden biridir. Antioksidanlar hücre bozunmasına, yaşlanma etkilerine ve hastalıklara yol açan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren bileşiklerdir.

Yaban mersini denilince ilk akla gelen bitkinin yüksek antioksidan içeriğidir. Yaban mersini yiyerek yaşlanma etkileriyle savaşabilir, bununla birlikte vücudunuzdaki zararlı serbest radikallerden de kurtulabilirsiniz.

Kolesterol: Kötü kolesterole (LDL) sahip kişilerin damarlarında tıkanıklığa yol açan plaklar oluşur. Yaban mersininde bulunan antioksidanlar kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayarak damar sağlığına olumlu katkıda bulunur.

Kalp sağlığı: Damar sağlığı, kolesterol seviyesinin dengelenmesi kalp sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Yaban mersini kalp hastalıklarını önlemede ve kalp sağlığının geliştirilmesinde etkili bir meyvedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda yaban mersini tüketmenin kalp krizi riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Yüksek tansiyon: Yaban mersininin faydaları arasında yüksek tansiyona iyi gelmesi de vardır. Yaban mersini tüketmek yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede damar sağlığı da korunmuş olur.

Beyne iyi gelir: Yaban mersininde bulunan güçlü antioksiddanlar aynı zamanda beynin sağlıklı yapısının korunmasında da önemli rol oynar. Yaban mersini tüketmek hafızayı güçlendirir. Algılama, hesap yapma, kavrama gibi bilişsel fonksiyonları geliştirir. Daha iyi bir düşünme kapasitesi sunar.

Bununla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ‘Zihni geliştiren yiyecekler‘ yazımızdan alabilirsiniz.

Kanser riskini azaltır: Hücresel işlemler sonucu oluşan atık maddeler ya da çeşitli çevresel etkenlerle vücudumuza giren zararlı kimyasallar serbest radikalleri oluşturur. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması ya da etkisiz hale getirilmesi gerekir.

Aksi taktirde kanser oluşumu gibi ciddi sonuçlar doğurabilirler. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yaban mersininin faydaları arasında kanser riskini düşürmesi de vardır.

Sağlıklı gözler: Yaban mersininde bol miktarda bulunan A vitamini ve C vitamini ile çinko minerali göz sağlığının iyileştirilmesinde ve çeşitli göz hastalıkları riskinin azaltılmasında önemli rol oynar. Bu yüzden yaban mersini neye iyi gelir sorusunun cevaplarından biri de sağlıklı ve iyi gören gözlerdir.

Diyabet: Yaban mersini kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak başta diyabet olmak üzere, insülin direnci, metabolik sendrom ve benzeri rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

Yaban mersini nedir?

Yaban mersini nedir, genellikle ormanlık bölgelerin yüksek kesimlerinde yetişen, fundagiller familyasından olup yaklaşık yarım metreye kadar büyüyebilen çok dallı odunsu çalı türünde bir bitkidir. Yaban mersini ülkemizde Karadeniz Bölgesinin dağlık kesimlerinde de yetişebilmektedir.

Ufak boyda bir bitki olan yaban mersininin yenilebilen kısmı kırmızıdan mor renge kadar farklı renkleri taşıyabilen küçük etli meyveleridir. Buna ek olarak bitkinin yaprakları da çeşitli şekillerde kullanılarak yaban mersininin faydalarından yararlanılabilir.

Yaban mersininin meyveleri yaz aylarında olgunlaşır ve Temmuz’dan Eylül’e kadar toplanabilir.

Adı son dönemde daha sık duyulan bu bitki için yaban mersini nedir dendiğinde akla gelen ilk bilgiler yetişme koşulları ya da hasat dönemi değildir elbette.

Yaban mersini nedir denilince ilk akla gelenlerden biri yüksek oranda antioksidan içeren bir bitki olmasıdır. Bu özelliğiyle yaban mersininin faydaları pek hastalık için iyileştirici etkide olmasıdır.

Yaban mersininin bu derece şifalı bir bitki olmasında zengin besin değerinin rolü büyük. Bununla birlikte yaban mersini kalori bakımından da kilo vermek isteyenleri sevindirecek nitelikte bir meyve. Yaban mersininin kalorisi de oldukça düşük. Yaban mersininin besin değeri:

  • A vitamini, C vitamini, B1, B2, B6 vitaminleri, K vitamini ve E vitamini
  • Çinko, demir, manganez, bakır, krom, fosfor, potasyum ve magnezyum mineralleri
  • Thiamin, Niacin, Pantotenik Asit

Bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren yaban mersini nasıl kullanılır, bitkinin meyvelerini taze olarak tüketebilirsiniz. Bununla birlikte raf ömrü kısa olan ve çabuk bozulan yaban mersinini kurutulmuş olarak ya da taze halleri ile dondurucuda saklayabilirsiniz.

Yaban mersini tek başına ya da tatlıların içinde, çeşitli kuruyemişlerle birlikte ara öğün olarak yenebilir. Yaban mersini çayı demleyerek de yaban mersininin faydalarından istifade edebilirsiniz.

Yaban mersini nasıl kullanılır?

Bol vitaminli, minealli ve antioksidan zengini yaban mersinini mevsiminde taze taze tüketebilirsiniz. Ancak yılın belli bir zamanı ve kısa bir dönem tezgahlarda kalan yaban mersinini kalan zamanlarda da sağlığınız için tüketmek istiyorsanız kurutulmuş yaban mersinini tercih edebilirsiniz.

Özellikle sağlıklı kilo vermek isteyenler için yaban mersini harika bir ara öğün olabilir.

Bunun dışında taze temin ederek dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Yaban mersininden diğer meyvelerle birlikte vitamin deposu içecekler hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda yaban mersinini çeşitli salata ve tatlılarda da kullanabilirsiniz. Buna ek olarak yaban mersini çayı olarak da tüketebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *