Yağ Yakıcı Besinler Yardımıyla Hızlı Kilo Verin

By | 06/03/2015

Yağ yakarak kilolarınızdan kurtulmak ve zayıflamak mı istiyorsunuz? Peki daha hızlı incelmenizi sağlayacak besinler olduğunu biliyor muydunuz?

Bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Metabolizmanın hızlanması demek vücudunuzda daha fazla kalori yakılması anlamına gelir. Bu yüzden yağ yakıcı besinler yardımıyla hızlı kilo vermek istiyorsanız yağ yakıcı etkisi bulunan yiyecekleri sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besinler yardımıyla hızlı kilo verin

1. Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biberde bulunan ‘capsaicin’ adlı madde vücut ısısını yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağ yakıcı besinler arasında yer alan kırmızı biberle daha fazla kalori yakarsınız. Yağ yakmak ve daha hızlı kilo vermek istiyorsanız yemeklerinize, çorbalarınıza kırmızı biber serpmeyi unutmayın.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

2. Yesil Çay

Yeşil çay içeriğinde epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen, metabolizmayı hızlandıran ve daha birçok önemli fayda sağlayan bir madde bulundurur. EGCG metabolizmayı hızlandıran bir nörohormon olan norepinephrine’nin parçalanmasını durdurarak yağ yakımı arttırır. Bu yüzden yeşil çayı yağ yakıcı besinler grubuna hızlı kilo vermeyi sağlayan bir içecek olarak dahil edebiliriz.

Bu faydalarına karşın yeşil çaydaki kafein miktarı ortalama bir fincanda 25-50 gram kadardır. Kafeinle birlikte norepinephrine’nin yağ yakıcı özelliği artar. Egzersiz yapan erkekler arasında yapılan bir araştırmaya göre, EGCG desteği alanların %17 daha fazla yağ yaktığı ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi EGCG bağırsaklardan yağ ve şeker emilimini azaltır, yağ yapımı engeller ve yağ yakımını artırır.

Yeşil çayın faydaları

3. Yulaf

Yağ yakıcı besinler arasında yulaf da yer alır. Yulaf lif açısından son derece zengin bir besindir. Vücudunuz sindirim işlemi boyunca lifli besinlerdeki lifleri parçalamak için iki kat daha fazla kalori yakar. Ayrıca lifli besin tükettiğinizde iştahınız dengelenir ve uzun süre tokluk hissi yaşarsınız.

Uzmanlar kahvaltıda yulaf ezmesi tüketilmesini tavsiye ediyor. Fakat dışarıdan aldığınız yulaf ezmesi içeren kahvaltılık ürünlerde bol miktarda şeker bulunmaktadır. Bu durum yulafın sağlıklı etkilerini nötralize etmektedir. İçinde şeker bulunan kahvaltılık ürünler yağ yakıcı besin olmadığından hızlı kilo vermenize yardımcı olmaz.

Bunun yerine şeker içermeyen ürünler tercih edip, yulaf ezmenizi taze meyve yada az miktarda balla tadlandırabilirsiniz. Kahvaltınızı daha sağlıklı hale getirmek için yağ yakıcı besinler ve yulafla birlikte protein içeren besinleri de kahvaltıya dahil etmelisiniz.

Bitter çikolatalı yulaflı toplar

4. Greyfurt

Yağ yakmak için en uygun kahvaltı, yarım greyfurt ve bir fincan kahveyle yaptığınız kahvaltıdır. Eğer buna birkaç saat sonrasında lif açısından zengin ve yüksek protein içeren bir ikinci kahvaltıyla devam ederseniz güne harika bir başlangıç yapmış olursunuz.

Orta boy bir greyfurt yalnızca 74 kaloridir ve 15 gram pektin lifi içerir. Bu lif uzun bir süre boyunca tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Greyfurt aynı zamanda yüksek oranda C vitamini ve potasyum içerir. Greyfurtta yağ ve sodyum bulunmaz. Greyfurt harika bir yağ yakıcıdır. Kahvaltı yada ara öğünlerinizde yağ yakıcı greyfurt tüketerek vücudunuzun daha fazla yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

Greyfurtla hazırlayabileceğiniz 3 pratik tarif

5. Yağsız Beyaz Et

Hindi yada tavuk eti gibi yağsız beyaz etler protein kaynağı oldukları ve metabolizmayı hızlandırdıklarından, diyetiniz için harika bir seçim olabilir. Birbiriyle karşılaştırıldığında, beyaz etin yağ oranı kırmızı ete göre daha düşüktür. Bu yüzden yağ yakıcı besinler arasında olan beyaz eti tüketerek hızlı kilo verebilirsiniz.

Yağ yakmak istiyorsanız bir noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir: Hindi ve tavuk tüketirken fazla yağ almamak amacıyla etlerin derilerini ayırmalısınız. Çünkü bu derilerde fazla miktarda yağ bulunur.

Yüksek protein diyeti ile zayıflama

6. Mercimek

Yediklerinizde ne kadar fazla protein varsa bu kilo vermeniz için o kadar iyidir. Vücudunuz proteini parçalamak için daha fazla kalori yakar ve proteinin sindirimi daha uzun sürer. Böylece daha uzun süre tok kalırsınız. Araştırmalar yüksek protein içeren diyetlerin düşük protein içeren diyetlere göre daha fazla kalori yakımına neden olduğunu tespit etmiştir.

Mercimek içerdiği yüksek miktarda protein ile diyetinize eklemeniz gereken bir besindir. Mercimekteki yağ oranı çok düşüktür. Ayrıca yağ yakıcı besinler grubundan tek porsiyon mercimek günlük demir ihtiyacınızın %35 ini karşılar.

Mercimekte sodyum oranı çok düşük olmasına rağmen yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. Yağ yakmak ve daha hızlı kilo vermek için mercimeği çorba, yemek yada salatalarınızda sıkça tüketmeniz gerekmektedir.

Yeşil mercimeğin faydaları

7. Balık

Balık eti yağ yakıcı besinler grubundandır ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan omega-3 bakımından zengindir. Tıpkı proteinin sindiriminde olduğu gibi balık eti sindirilirken de çok fazla kalori yakılır. Bu özelliğiyle balık eti yağ yakıcı besinler grubunda hızlı kilo vermek için rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besindir.

Balık eti tüketmek kalp hastalığı riskini azaltır ve kolestrolü düşürür. Bir paket ton balığında yalnızca 90-120 kalori bulunur. Somon gibi yağlı balıklar omega asitleri bakımından zengindir. Omega açısından zengin besinlerin beyin fonksiyonlarına çok olumlu etkileri vardır. Sağlıklı kalmanın yanında yağ yakmak için de balığı öğünlerinizden eksik etmemeniz gerekir.

Balık yemek için 10 önemli neden

8. Kırmızı Meyveler

Çilek, ahududu, böğürtlen, frambuaz gibi kırmızı meyveler antioksidan bakımından oldukça zengindir. Kırmızı meyveler gibi doğal antioksidan kaynaklarından beslenmek, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmanın en iyi yollarından biridir. Bu meyvelerin içerdiği antioksidanlar kan alkışını düzenleyerek vücudunuzun daha güçlü kaslar üretmesine yardımcı olur.

Kırmızı meyveler yüksek oranda su ve lif içerdiklerinden uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu meyvelerin kalorisi çok düşüktür. Yağ yakmak ve kilo vermek için çilek, ahududu, böğürtlen, frambuaz gibi meyveleri bolca yemeli, salata ve içeceklerinizde kullanmalısınız.

Düşük karbonhidratlı meyveler listesi

9. Elma

“Günde bir elma yiyerek doktoru uzak tutabilirsiniz” lafı abartı değildir. Elma yiyerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Fakat aynı zamanda elma, yağ yakmak için de harika bir seçimdir.

Orta boy bir elmada yalnızca 80 kalori vardır ve her türlü antioksidandan bolca bulunur. Ayrıca elma, sodyum, doymuş yağ ve kolesterol içermez. Elma gibi yağ yakıcı besinler ara öğünlerinizde yada atıştırmalık olarak tüketilebilir, böylece sağlıklı kalmanın yanısıra yağ yakıp ve zayıflayabilirsiniz.

10. Kahve

Kahve metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmanızı sağlayan bir içecektir. Aynı zamanda kahvenin içeriğinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Yağ yakarak zayıflama sürecini kahve içerek hızlandırabilirsiniz.

Fakat kahvenin yağ yakarak incelmenize etkisi olması için beraberinde krema, şeker, yağlı süt vb kullanmamanız gerekmektedir. Uzmanlar günde 1-2 fincan kahve tüketmenin bol miktarda antioksidan içermesi, yağ yakmaya yardım etmesi gibi özelliklerinin yanında zinde kalmaya da faydası olduğunu belirtiyor.

Uzun yaşamın sırrı kahvenin faydalarında gizli

One thought on “Yağ Yakıcı Besinler Yardımıyla Hızlı Kilo Verin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *