Yağ Yakmanın 10 Kolay Yolu

By | 03/12/2014

Yağ yakmanın püf noktaları nelerdir, hızlı yağ yakmanın kolay yolu için en etkili ipuçları

Yağ yakmanın püf noktaları nelerdir, hızlı yağ yakmanın kolay yolu için en etkili ipuçlarını listeledik. Uzun süreden beri çeşitli diyetler uygulayarak sonuç alamamaktan yorgun düşmüş olabilirsiniz.

Hızlı yağ yakmanın kolay yolu

Hızlı yağ yakmanın kolay yolu

Yağ yakmak için sadece diyet yapmak işe yaramayabilir. Hızlı yağ yakmanın kolay yolu için öncelikle yağ yakmanın püf noktaları nelerdir bilmelisiniz.

Yağ yakmak ve metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermek mi istiyorsunuz? Bunun için günlük yaşam alışkanlıklarınızda birkaç düzenleme yapmanız gerekecek. Çünkü yağ yakarak kilo vermek için az yemek ya da tek düze bir beslenme programı uygulayarak aç kalmak ya sonuç vermez ya da sizi daha sağlıksız bir duruma sokar.

Bunun yerine yağ yakmanın püf noktaları arasında yer alan, metabolizmanızı hızlandıracak ve kalori yakmanızı kolaylaştıracak sağlıklı seçimler yapmanız gerekir.

Hızlı yağ yakmanın kolay yolu

Diyet Yapmayın

Yağ yakmak ve zayıflamak için daha az yemek yemeye odaklanmayın, onun yerine besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterin. Böylece dengeli beslendiğiniz için fazladan kalori alma şansınızı ortadan kaldırmış olursunuz. Yağ yakmanın püf noktaları arasında en değerli bilgi budur. Yediklerinizi ve içtiklerinizi dikkatli seçin.

Aksi durumda, zayıflamak amacıyla yediklerinizi kısarsanız metabolizmanız yavaşlar. Aç kaldığınızda vücudunuz beyninize sinyal gönderir ve beyniniz vücunuzdaki enerji stoklarını korumak amacıyla metebolizmanızı yavaşlatır. Metabolizmanın yavaşladıkça daha az kalori yakarsınız. Bu da kilo vermenizi güçleştirir.

Diyet yapmadan kilo vermenin 10 etkili yolu

Erken Yatın

Finlandiya’da tek yumurta ikizleri üzerinde bir araştırma yapılmış. Araştırmaya göre daha az uyuyan ikiz daha fazla stres altında kalmış ve organları uykusunu alan ikiz kardeşine göre daha fazla yağlanmıştır.

Düzenli uyku, vücudunuzda düzenli yağ yakımını sağlar. Ayrıca hızlı yağ yakmanın kolay yolu erken yatmaktan geçer. Eğer kaliteli ve yeterli gece uykusu alamazsanız vücudunuz yeterince dinlenerek kendini yenileyemez ve stres altında kalır.

Stres ise vücudunuzda yağ depo edilmesine yol açar. Yağ yakmak ve kilo vermek için her gün mutlaka kaliteli ve yeterli gece uykusu uyumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Günde kaç saat uyumalı?

Daha fazla protein alın

Yağ yakmanın püf noktaları arasında yeteri kadar protein almak da yer alır. Vücudunuz yağsız kas üretmek için proteine ihtiyaç duyar. Protein, vücudunuzdaki kasların tamirinde ve yapılandırılmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda protein hormon ve enzimlerin üretimi için gereklidir.

Bununla birlikte kaslar daha fazla kalori yakımını sağlar. Uzmanlar kadınların günlük 45 gr, erkeklerinse günlük 55 gr kadar protein almasının yeterli olduğunu söylüyorlar.

Yüksek protein diyeti ile zayıflama

Kolay yağ yakmak için mutlaka her sabah protein ihtiyacınızı bir adet haşlanmış yumurta yiyerek sağlayın. Öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı ete alternatif olarak daha sağlıklı seçenekler olan beyaz et ve balık etine yönelin.

Baklagillerde oldukça fazla miktarda kaliteli protein bulunur. Bu yüzden mercimek, nohut ve fasülye gibi protein ve besin değeri yüksek baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin. Bir diğer protein kaynağı ise oldukça sayısız faydası olan ve oldukça besleyici bir yiyecek olan yoğurttur.

Kalkın ve doğrulun

İş yerinizde oturuyor olmanız yada ayakta çalışmanız bel ölçünüzü doğrudan etkiliyor. 4 saat yada daha fazla süre hareketsiz kalmanız yağ ve kolestrol metabolizmanızı kontrol eden enzimin neredeyse duracak kadar yavaş çalışmasına neden oluyor.

Bu enzimi aktif tutmak ve yağ yakmak için kısa aralıklarla hareket etmeye özen gösterin. Mesela telefonla konuşurken ayakta durabilirsiniz. Hızlı yağ yakmanın kolay yolu hareket etmek için her fırsatı değerlendirmektir.

Soğuk su için

Bilimsel araştırmalarda günde 6 bardak soğuk su içmenin 50 kalori daha fazla yakılmasına neden olduğu görüldü. Soğuk suyu tercih etmek yağ yakmanın püf noktaları arasında yer alıyor. Vücudunuz soğuk suyu vücut ısısına getirmek için yağ yakıyor.

Tabii soğuk su içerken boğazımızın şişme ihtimalini ve diğer etkilerini de önceden düşünmek gerekiyor. Bu yüzden bu maddeyi uygulamadan önce hastalık riskini göz önünde bulundurarak doktorunuza danışabilirsiniz.

Günde kaç litre su içmeli?

Acı yiyecekler tüketin

Yemeklerinize kattığınız az miktarda acı biber metabolizmanızı hızlandırır. Acı seviyorsanız eğer hızlı yağ yakmanın kolay yolu olarak acı biberi tercih edebilirsiniz. Bunun sonucunda yağ yakarsınız. Kırmızı acı biber aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir.

Kolay yağ yakmak için çorba ve yemeklerinize biber serperek tüketebilirsiniz. Eğer acı biberle aranız iyi değilse yerine zencefil yada köri de kullanabilirsiniz.

Kahvaltısız evden çıkmayın

Hızlı yağ yakmanın kolay yolu sağlıklı yaşam alışkanlıklarından geçer. Gece uykusu sırasında metabolizmanız oldukça yavaşlar.

Sabahları erkenden yaptığınız kahvaltı tıpkı sizin alarmla uyanmanız gibi metabolizmanızı uyandırır. Araştırmalar kahvaltı yapmayanların, kahvaltı yapanlara göre 4 kat daha fazla şişman oldukları yönünde. Kahvaltı yapın böylece hızlanan metabolizmanız daha fazla yağ yaksın.

Yağlarınızı liflerle yakın

Lifli yiyeceklerle beslenmek vücudunuzda daha fazla yağ yakılmasına neden olur. Lifli gıdalar ayrıca kan şekerini dengeler, tok tutar ve vücudunuzdan toksinlerin atılmasını sağlar.

Lif en çok, sebze ve meyvelerle rafine edilmemiş tahıllarda bulunur. Hızlı yağ yakmanın kolay yolu bol bol taze sebze ve meyve tüketmektir.

Lifli gıdalar nelerdir?

Demiri bol gıdalar tüketin

Demir yağ yakmak üzere kaslarınıza oksijenin taşınması için gereklidir. En fazla demir içeren gıdalar kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurtadır.

Beslenme düzeninizde bu tür yiyeceklere daha sık yer vermek hızlı yağ yakmanın yolları arasında bulunur.

Süt için

Özellikle kadınlarda, kalsiyum eksikliğinin metabolizmayı yavaşlattığı yönünde çalışmalar mevcut. Günlük olarak yeterli miktarda kalsiyum alımı, diğer besinlerle alınan yağların emilimini azaltır.

En çok kalsiyum süt, yoğurt ve peynirde bulunur. Buna ek olarak yoğurt bel bölgesindeki yağların yakılmasını sağlar. Dolayısıyla yağ yakmanın püf noktaları arasında bol bol süt ürünü tüketmek de bulunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *