Yeşil Biberin Kalorisi ve Sağlığa Faydaları

By | 07/06/2017

Ülkemizde hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılan, kahvaltıda bile tek başına tüketilebilen bir sebze olan yeşil biberin faydaları saymakla bitmiyor. Yeşil biber tam bir sağlık dostu.

Özellikle mevsimi geldiğinde yeşil biber neredeyse her yemeğin içinde yerini alır. Kahvaltılarda domates salatalığın yanına dizilmiş yeşil biberleri çıtır çıtır tüketmeyi seviyorsanız şanslısınız.

yeşil biberin kalorisi ve sağlığa faydaları

Yeşil Biberin Kalorisi ve Sağlığa Faydaları

Yüksek oranda C vitamini, pek çok değerli vitamin ve mineralle bol miktarda antioksidan alarak güne başlıyorsunuz demektir. Ancak yeşil biber tüketme alışkanlığım yok diyorsanız yeşil biberin faydalarına bir göz atın.

Genel olarak yeşil biber olarak adlandırılsa da bu sebzenin birçok çeşidi vardır. Acı yeşil biber, tatlı yeşil biber, dolmalık biber, sivri biber, çarliston biber, köy biberi ve daha birçok yeşil biber çeşidi ayrı ayrı birer sağlık deposu olarak alış veriş tezgahlarında yer almaktadır.

Yeşil biberin her çeşidinin tadı ve özellikleri farklıdır. Aynı şekilde yeşil biberin kalorisi ve yeşil biberin faydaları da bir çeşitten diğerine farklılık gösterir.

Ancak en genel haliyle yeşil biber, oldukça besleyici, kilo aldırmayan, yüksek besin değeri sebebiyle sağlığa birçok faydası olan bir sebzedir. Bu bakımdan yeşil biber şifa kaynağı olarak her sofrada bulunması gerekir.

Yeşil biberin kalorisi

Hem ucuz hem de kolay bulunan bir sebze olan yeşil biberin kalorisi oldukça düşüktür. Buna rağmen besin değeri yüksek olan yeşil biberde bol miktarda C vitamini, A vitamini, sodyum, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Diyet yapan kişilerin kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek gıdalarla beslenmeleri gerekir. Böylece az kalori alarak uzun süre tok kalabilirler. Ayrıca yüksek besin değeri ile hücrelere ihtiyaçları olan besin maddelerini de temin edebilirler.

Yeşil biberin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. Bu bakımdan kilo vermek isteyen kişiler ya da formunu korumak isteyenler yeşil biberi rahatlıkla tüketebilirler.

    • Küçük boy bir yeşil biber yaklaşık 9 kcal’dir.
  • Orta boy bir yeşil biber ise yaklaşık 11 kcal kadardır.

Yeşil biberin faydaları

1. Hafızayı korur

Yeşil biberde bulunan bir tür madde beynin daha iyi çalışmasında etkilidir. Hafızayı güçlendirir. Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülen unutkanlık ve parkinson gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Buna ek olarak daha olumlu bir ruh haline sahip olmayı da sağlar. Yeşil biberin faydalarından yararlanmak için mutlaka günlük bir öğünde yeşil biber tüketmek gerekir.

Zihni geliştiren yiyecekler

2. Antioksidan deposudur

Yeşil biberin faydalarından en önemlisi bol miktarda antioksidan madde içermesidir. Vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sonucu serbest radikaller adı verilen sağlıklı hücrelere zarar veren maddeler ortaya çıkar.

Serbest radikaller hücrelerin anormalleşmesine ve tümör gibi yapıların oluşmasına yol açarlar. Serbest radikallerin doku ve organlarda birikmesi çeşitli hastalıkların oluşumuna sebep olur.

Vücutta serbest radikaller ne kadar fazlaysa yaşlanma süreci de o kadar hızlanır. Ancak antioksidan dediğimiz maddeler vücuttaki serbest radikalleri bularak etkisiz hale getirir. Bol miktarda antioksidan alımı vücuttaki zararlı bileşiklerin etkisiz hale getirilmesi açısından önemlidir.

Yeşil biber antioksidan açısından zengin bir sebzedir. Bu yüzden yeşil biberin faydaları arasında yaşlanma sürecini geciktirmesi de yer alır. Yaşlanma sürecini geciktirmek ve hastalık risklerini azaltmak amacıyla sık sık yeşil biber tüketin.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yeşil biber vücudu hastalıklara karşı daha güçlü kılar. Vücut direncini artırır, bünyeyi kuvvetlendirir. Tüm bu özellikler yeşil biberin antioksidan kaynağı bir sebze ve vitamin ve mineral açısından besin değerinin yüksek olmasından kaynaklanır.

Özellikle soğuk havalarda sık sık nezle, grip, soğuk algınlığı, gibi hastalıklara yakalanıyorsanız yeşil biber tüketmenizi tavsiye ederiz. Yeşil biberin kalorisi çok az olduğundan kilo alma korkusu yaşamadan bolca tüketerek yeşil biberin faydalarından yararlanabilirsiniz.

4. Kanser riskini azaltır

Yeşil biberin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirdiğini belirttik.

Ayrıca yeşil biber antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki ileride kansere sebep olabilecek zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Buna ek olarak yapılan bilimsel araştırmalarda biberin içerisindeki birtakım maddelerin kanser tedavisinde iyileştirme amaçlı kullanılabileceği tespit edilmiştir.

5. Sindirime yardımcı olur

Yeşil biberin kalorisi oldukça düşüktür. Buna rağmen besin değeri yüksektir ve doygunluk hissi veren lif içerir. Bu özelliğiyle yeşil biber uzun süre tok kalmayı hedefleyenlerin öğünlerinde sıkça tükettiği bir sebzedir. Ancak yeşil biberin faydalarından biri de sindirime yardımcı olmasıdır.

Yeşil biber hazmı kolaylaştırır. Lifli içeriği ile bağırsak hareketlerine yardım eder. Her türlü gaz problemi, mide bulantısı ve kabızlık gibi rahatsızlığa karşı yeşil biber tüketin. Eğer gastrit ya da ülser hastalığınız varsa yeşil biber tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

6. C vitamini eksikliğine iyi gelir

Yeşil biberin faydaları arasında C vitamini eksikliğine iyi gelmesi de vardır. C vitamini vücutta kolajen üretimi ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi için elzemdir.

C vitamini eksikliği sonucu çeşitli kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Cilt yapısı bozulur, yaralar daha geç iyileşir, diş eti problemleri ortaya çıkar, saçlar sağlıklı görünümünü kaybeder. C vitamini eksikliği oluşmaması için C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmek gerekir.

Uzmanlara göre C vitamini eksikliği için vitamin takviyesi alımının yerine C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek daha iyidir. Bu yüzden eğer C vitamini eksikliğiniz varsa bol bol yeşil biber tüketerek doku ve organlarınızı eski sağlıklarına kavuşturabilirsiniz.

7. Kilo vermeye yardımcıdır

Yeşil biberin faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yeşil biberin kalorisi oldukça düşüktür. Bununla beraber yeşil biber içerisinde diyet lifi bulundurur. Yeşil biber lifli yapısı sayesinde çok az kalori alarak uzun süre tok kalmayı sağlar.

Bu özelliği ile yeşil biber diyet listelerinde sıkça yer alması gereken zayıflatıcı gıdalardan biridir. Kilo vermek için öğünlerinizde bol yeşil biber tüketebilirsiniz.

One thought on “Yeşil Biberin Kalorisi ve Sağlığa Faydaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *