Yeşil Çayın Faydaları

By | 13/10/2017

Bu yazımızda yeşil çay nedir, yeşil çayın faydaları, yeşil çayı kimler içemez, yeşil çay neye iyi gelir, yeşil çay günde ne kadar içilmeli konularında bilgi vereceğiz.

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay nedir, siyah çayın üretildiği bitkiden üretilen bir başka çay türüdür. Yeşil çay siyah çaya göre daha fazla antioksidan içerir. Bu yüzden yeşil çayın faydaları siyah çaya göre daha fazladır. Esasında yeşil çay da siyah çay da aynı bitkinin yaprakları kullanılarak üretilir.

Ancak bu iki çayın üretim aşamasında gördüğü işlemler tamamen farklıdır. Siyah çay daha uzun süre kavrulur ve fermante edilir. Bundan dolayı siyah çay başlangıçta sahip olduğu antioksidanların büyük bölümünü kaybeder.

Yeşil çayın faydaları

Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay nedir, daha kısa süreli işleme tabi tutulmuş, daha az oksidasyona uğramış ve antioksidan içeriğini kaybetmemiş çay türüdür. Günümüzde yeşil çayın adı sıklıkla zayıflama ve yağ yakma konularıyla birlikte anılır oldu. Ancak yeşil çayın faydaları bundan çok daha fazladır.

Yeşil çay nedir:

 • Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlem görmüştür ve bundan dolayı yeşil çayda daha fazla antioksidan bulunur.
 • Yeşil çay içeriğindeki tüm faydalı maddelerin yanında bol miktarda E vitamini içerir.
 • Yeşil çay günde ne kadar içilmeli, uzmanların tavsiyesine göre günlük 3 fincandan fazla tüketilmemelidir. Daha fazlası sağlık açısından sakıncalı olabilir.
 • Yeşil çayın çok sıcak tüketilmesi yemek borusunu tahriş eder ve bu nedenle kanser oluşumuna sebep olabilir.
 • Yeşil çayı kimler içemez, kalp hastalığı olan kişiler, yüksek tansiyonu olanlar, çeşitli böbrek ve karaciğer rahatsızlığına sahip olanların yeşil çay tüketmesi sakıncalı olabilir. Bu konuda mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Buna ek olarak yeşil çayı hamile ve emzikli kadınlar da tüketmemelidir.

Yeşil çayın faydaları

Yeşil çayın faydaları özellikle asya ülkelerinde geçmişten bu yana iyi bilinmektedir ve yeşil çay şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte yeşil çay nedir, yeşil çayın faydaları nelerdir konularında günüzde de araşırmalar giderek artmaktadır.

Her ne kadar yeşil çay metabolizma hızlandırıcı özelliği ve zayıflamaya yardımcı olması bakımından bir zayıflama çayı gibi algılansa da yeşil çayın faydaları bundan çok daha fazladır. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa yeşil çay gün içinde siyah çayın ve kahvenin yerini alabilecek sağlıklı bir alternatiftir.

Yeşil çay günde ne kadar içilmeli, çeşitli yan etkilerine maruz kalmamak için üç fincandan fazla tüketilmemelidir.

Yeşil çayın faydaları:

 • Kolesterol: Yeşil çay damar tıkanıklığının sebebi olan LDL yani kötü kolesterol seviyesini düşürür. Buna ek olarak yeşil çayın kolesterole benzer şekilde damar tıkanıklığı yapan pıhtı oluşumunu da engelleyici özelliği vardır.
 • Kalp hastalıkları: Yapılan araştırmalarda düzenli yeşil çay içmenin kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 • Antioksidan: Antioksidanlar yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi, vücuttaki hastalık yapıcı zararlı serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi gibi önemli görevleri olan yapılardır. Yeşil çay tam bir antioksidan deposudur. Yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan kansere yol açan DNA hasarının onarılmasında ve diğer pek çok ciddi hastalığın önlenmesinde etkilidir. Düzenli yeşil çay içerek hem genç kalabilir, hem de hastalık risklerini en aza indirebilirsiniz.
 • Kanser: Antioksidan deposu olan yeşil çay düzenli içildiğinde pek çok kanser türüne yakalanma riskini en aza indirir. Yemek borusunun tahriş olmaması ve gırtlak kanserinden korunmak için yeşil çay aşırı sıcak içilmemelidir.
 • Bağışıklığı güçlendirir: Yediklerimiz ve içtiklerimizde bulunan maddeler bizi hasta da yapabilir, sağlığımıza sağlık da katabilir. Yeşil çay ömrü uzatan bir içecektir. İçerisindeki maddelerin insan sağlığına müthiş faydaları vardır. Yeşil çay vücuda sağladığı pek çok faydanın yanında vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Enfeksiyon: Yeşil çayın faydalarından biri de her türlü iltihap ve enfeksiyona iyi gelmesidir. Yeşil çay aynı zamanda ödem atmaya yardımcı olur.
 • Sağlıklı dişler: Yeşil çay içmenin diş çürümesine neden olan bakteri ve plak oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir. Yeşil çay diş ve diş eti hastalıklarını önler. Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise ağız kokusunu önlemesidir. Yeşil çayın bakteri öldürücü özelliği sayesinde ağızda kötü kokuya yol açan bakteriler yok olur.
 • Diyabet: Yapılan araştırmalarda yeşil çayın diyabete yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 • Zayıflama: Yeşil çayın faydalarından en bilineni zayıflama üzerine olan etkisidir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır bu sayede daha fazla kalori yakılır. Aynı zamanda yeşil çayın içerisindeki güçlü antioksidanlar yağ yakımını artırır. Özellikle vücudun orta bölgesinde karın ve belde yağlanma problemi olanlar yeşil çayın faydalarından yararlanabilir. Ancak yeşil çay tek başına zayıflamak için yeteri değildir. Zayıflamak için mutlaka sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Zinde bir vücut: Yeşil çay nedir, az işlem görmüş içerisinde vücut için son derece faydalı antioksidanlar içeren bir içecektir. Yeşil çayın bu içeriği vücudunuzdaki hastalık yapıcı serbest radikallerin yok olmasını sağlarken aynı zamanda enerjinizi kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Daha zinde bir vücut için gün içinde içecek olarak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Yeşil kahvenin faydaları

Yeşil çay günde ne kadar içilmeli?

Yeşil çay günde ne kadar içilmeli, uzmanların uyarısına göre yeşil çay günde en fazla üç fincan kadar tüketilmelidir. Bu şekilde yeşil çayın faydalarından maksimum derecede istifade edilebilir. Yeşil çayı fazla içmek birtakım yan etkilerin oluşumuna yol açabilir.

Yeşil çayın günde beş fincandan fazla tüketilmesi sonucu çeşitli sağlık sorunları olabilir. Yeşil çayı kimler içemez, hamile ve emzikli kadınlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, kalp hastalıkları olanlar ve yüksek tansiyonu olanlar yeşil çay içmemelidir.

Yukarıdaki yazımızda yeşil çay nedir, yeşil çayın faydaları, yeşil çayı kimler içemez, yeşil çay neye iyi gelir, yeşil çay günde ne kadar içilmeli konularından bahsettik. Herhangi bir sağlık problemi ya da alerji sorununuz varsa yeşil çayı içmeden önce mutlaka doktora danışın.