Yeşil Kahvenin Faydaları – Nasıl Yapılır?

By | 04/10/2018

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir, yeşil kahve nasıl yapılır, yeşil kahve nasıl içilir, nasıl kullanılır, zararları var mıdır?

Öncelikle yeşil kahve nedir, açıklayalım. Yeşil kahve işin aslı bildiğimiz kahvenin ta kendisidir. Tıpkı yeşil çayın daha fazla bilinen bir çay türü olan siyah çayın farklı bir türü olması gibi yeşil kahve de normal kahvenin farklı bir türüdür. Yeşil kahvenin faydaları içerisindeki etkin maddelerden geliyor.

Yeşil kahvenin faydaları

Yeşil kahvenin faydaları

Normal kahve elde etmek için kahve çekirdekleri bir dizi işleme tabi tutulur ve kavrulur. Karşınıza kahverengi mis gibi kokan kahve çekirdekleri çıkar. Ancak yeşil kahvede durum farklı. Yeşil kahve elde etmek için kahve çekirdekleri kavrulmaz.

Bu şekilde, ısıya maruz kalmayan kahve çekirdekleri içerisindeki yararlı maddeleri kaybetmez. Bu yüzden bildiğiniz kahveyle karşılaştırıldığında yeşil kahvenin faydaları daha fazladır. Yazının devamında yeşil kahve nasıl yapılır, yeşil kahve nasıl içilir ve yeşil kahvenin faydaları ve zararları nelerdir konularından bahsedeceğiz.

Uzun yaşamın sırrı kahvenin faydalarında gizli

Yeşil kahvenin faydaları

Yeşil kahvenin faydaları normal kahveye göre daha az işlem görmüş olmasından geliyor. Normal kahve yapılırken kavrulur. Isıya maruz kalan kahve çekirdekleri içerisindeki önemli bir antioksidan olan klorojenik asidi kaybederler.

Yeşil kahve yapımında kahve çekirdekleri kavrulmaz. Yani yeşil kahvede bol miktarda klorojenik asit bulunur. Bununla birlikte, yeşil kahvede normal kahve çeşitlerine göre daha az kafein bulunur.

Yeşil kahvenin faydaları:

Zayıflama: Yeşil kahvede bulunan klorojenik asitin metabolizmayı hızlandırıcı özelliği bulunur. Metabolizmanın hızlanması demek daha fazla kalori yakmak demektir.

Böylece yeşil kahvenin faydaları arasında kilo vermeyi hızlandırmak da bulunur. Düzenli olarak yeşil kahve içmek vücuttaki yağ yakımını artırır. Özellikle incelmesi ve forma girmesi zor olan karın yağları için yeşil kahve göbek eritme amaçlı içilebilir.

Kan şekeri: Yapılan araştırmalara göre yeşil kahve içmek kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte düzenli içilen yeşil kahve şeker hastalığı yani diyabet riskini de azaltıyor.

Yüksek tansiyon: Yeşil kahvenin kan basıncını azaltıcı etkisi bulunur. Ancak yüksek tansiyon hastaları yeşil kahve içmeden doktorlarına danışmalıdır.

Kolesterol: Yeşil kahvede bulunan etken maddeler iyi kolesterol (HDL) seviyesinin yükselmesini sağlarken, kötü kolesterol (LDL) seviyesinin de düşmesine yardımcı oluyor.

Enerji: Yeşil kahvenin faydaları arasında enerjik hissetmenizi sağlamak da vardır. Yeşil kahve zihninizi açar. Yaptığınız işe daha iyi konsantre olmanızı sağlar.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Kalp-damar sağlığı: Yüksek kan basıncı ve kötü kolesterol damar çeperine zarar verir. Yeşil kahvenin kan basıncını azaltması ve kolesterolü düşürmesi gibi özellikleri sayesinde kalp damar sağlığı korunur.

Yaşlanma etkileri: Kahve antioksidan özelliği ile bilinen bir içecek. Yeşil kahve az işlem görmüş olduğundan daha fazla antioksidan içerir. Yeşil kahve içerek vücutta hastalık oluşumuna ve yaşlanmaya neden olan zararlı serbest radikallerle savaşabilirsiniz.

Yeşil kahve nasıl yapılır?

Yeşil kahve nasıl yapılır, aslında yeşil kahvenin yapılış aşamaları bildiğimiz Türk kahvesi tarifine çok benziyor. Öncelikle yeşil kahve çekirdekleri öğütülüp toz haline getirilmelidir. Yeşil kahve hazırlamak için herhangi bir cezve ya da Türk kahvesi makinasından yararlanabilirsiniz.

1 kişi için yeşil kahve nasıl yapılır: 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı yeşil kahve atın. Karıştırıp ocağın üzerine alın ve kısık ateşte pişmeye bırakın. Kabarmaya başlayan kahveyi ocaktan alarak servis yapın. Afiyet olsun.

Bu yönteme ek olarak yeşil kahve hazırlamak için deneyebileceğiniz farklı bir yol daha var. Damak tadınıza göre yukarıdaki tarifi ve bu tarifi deneyerek kendi seçiminizi yapabilirsiniz.

1 kişi için yeşil kahve nasıl yapılır: 1 su bardağı kaynar suya bir yemek kaşığı kadar yeşil kahve çekirdeğini atıp 5-6 dakika kadar demlenmesi için bırakın. Demlenen yeşil kahvenizi süzerek sıcak olarak içebilirsiniz.

Yeşil kahve nasıl içilir?

Metabolizma hızlandırıcı etkisi, kilo vermeye yardımcı olması, kolesterole, kalp-damar sağlığına iyi gelmesi gibi özellikleri ile yeşil kahvenin faydaları oldukça fazla. Yeşil kahve özellikle son dönemde zayıflatıcı etkisi ile de revaçta olan bir içecek.

Ancak yeşil kahve nasıl içilir merak edenler için ilk uyarı, belirli bir miktarda kafein ve diğer etken maddeleri içeren yeşil kahvenin aşırı tüketilmesi birtakım sorunlara yol açabilir.

Yeşil kahve nasıl içilir, günde en fazla iki defa tüketmek sağlık açısından uygundur. Yeşil kahveyi peş peşe iki fincan içmek yerine ilk fincanı sabah, ikinci fincanı ise ikindi vakti içmeniz gün boyu zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Yeşil kahveyi bu şekilde düzenli tüketirseniz sağladığı yararları da kısa sürede gözlemlemeye başlayacaksınız.

Yeşil kahvenin zararları nelerdir?

Yeşil kahvenin zararları nelerdir, gereğinden fazla tüketilen yeşil kahve bir süre sonra vücutta bazı yan etkiler gösterebilir. Bu durumda yeşil kahve içimi azaltılmalı ya da bırakılmalıdır. Çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin yeşil kahvenin zararları konusunda doktora danışmaları gerekmektedir.

Yeşil kahvenin faydaları ve zararları konusunda bilinçli olursanız yan etkilerin oluşumuna da engel olabilirsiniz.

Kahve ve sigarayı beraber tüketmemek için 4 sebep

Yeşil kahvenin zararları arasında en bilineni içerdiği kafeine bağlı olarak uykusuzluk, huzursuzluk ve gerginlik, sinirlilik halidir. Buna ek olarak yeşil kahvenin zararları baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, depresyon, kalp atış hızında artış, sürekli kaygı hali, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, magnezyum ve kalsiyum eksikliğidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *