Yeşil Mercimeğin Faydaları

By | 07/11/2017

Yeşil mercimek sofralarımızda çok sık yer bulan bir kuru baklagil. Aslında mercimeğin birden fazla türü bulunmakta. Kırmızı mercimek, yeşil mercimekten sonra en yaygın tüketilen mercimek türlerinden. Baklagiller familyasında yer alan yeşil mercimeğin faydaları oldukça fazla.

Yeşil mercimekte çok sayıda vitamin ve bol miktarda diyet lifi bulunur. Bu bakımdan yeşil mercimeğin faydaları arasında ilk sırada besleyici olması yer alır. Bununla birlikte yeşil mercimek glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır.

Bunun yararı şu şekildedir, yeşil mercimek tükettiğinizde sindirimi daha uzun sürer. Yeşil mercimek neye iyi gelir, tüketildiğinde daha yavaş kana karışır ve bu sayede daha uzun süre tok kalmış olursunuz. Sonuç olarak burada yeşil mercimeğin faydaları kilo vermeye yardımcı olmaktır.

Yeşil mercimeğin faydaları

Yeşil mercimeğin faydaları

Yeşil mercimeğin faydaları bu derece fazla olmasının bir diğer sebebi kırmızı etle yarışacak şekilde, tam bir protein deposu olması. Yeşil mercimeğin besin değeri karşılaştırıldığında yeşil mercimeğin %24 oranında proteine sahip olduğu görülür. Bu özelliği bakımından yeşil mercimek kırmızı ete eşdeğer besleyici özelliklere sahiptir.

Protein açısından zengin bir diyet uygulamak istiyorsanız yeşil mercimeğin faydaları tam size göre. Ayrıca ‘Yüksek protein diyeti ile zayıflama‘ başlıklı yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Kırmızı etin bu kadar pahalı olduğu günümüz şartlarında yeşil mercimek hem sağlıklı hem de ucuz, temin edilmesi kolay bir gıda olarak karşımıza çıkıyor. Haftada en az bir defa tüketildiğinde, yeşil mercimeğin faydaları kısa sürede gözle görünür biçimde gerçekleşecektir.

İçerdiği vitamin ve diğer önemli gıda maddelerinin yanında yeşil mercimeğin kalorisi oldukça düşük. Bu bakımdan yeşil mercimek zayıflamak isteyenler için ideal bir yiyecek. Yeşil mercimeği gönül rahatlığıyla diyet listenize ekleyebilirsiniz.

Yeşil mercimeğin faydaları

Kasları kuvvetlendirir: Yeşil mercimekte bulunan protein vücudun kas yapısının güçlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan temel amino asitler ile kaslar daha iyi çalışır ve sağlıklı yapılarını korurlar.

Diyabete iyi gelir: Yeşil mercimekte bol miktarda diyet lifi bulunur. Bu özelliğiyle yeşil mercimeğin faydaları diyabete iyi gelmesidir. Diyet lifi kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler. Kan şekeri seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

Kolesterolü düşürür: Yeşil mercimekte bulunan diyet lifi aynı zamanda kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu sayede damarların içi temiz kalır. Damar sağlığının korunması ayrıca kalp hastalıkları ve felç gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de en aza indirir.

Kalp sağlığını korur: Yeşil mercimeğin faydaları arasında kalp sağlığının korunması da vardır. Bunu yeşil mercimekte bulunan çözünebilir lif, magnezyum ve folat sağlar. Düzenli yeşil mercimek tüketerek yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıklarından korunabilirsiniz.

Zayıflama: Yeşil mercimeğin kalorisi oldukça düşüktür. Bununla birlikte yeşil mercimeğin besin değeri yüksektir ve içerisinde bol miktarda lif vardır. Bu özellikleri bakımından yeşil mercimek içerdiği faydalı vitamin, mineral, protein ve diğer gıda maddeleri ile zayıflamak isteyenler için ideal bir yiyecektir. Yeşil mercimeğin faydaları göz önüne alındığında, diyet listesine ilk sıradan girmeyi hakediyor.

Kanser: Yeşil mercimekte kansere karşı etkili oldukları bilinen lektin bileşikleri bulunur. Lektinler yiyecekler arasında en fazla yeşil mercimek, yer fıstığı, bezelye, soya fasülyesi ve buğdayın içerisinde bulunurlar.

Antioksidan kaynağı: Yeşil mercimek içerdiği vitamin, mineral ve bol miktardaki protein ile besleyici bir bakliyat olmanın yanında antioksidan bakımından da zengin bir yiyecektir. Yeşil mercimekte bulunan antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hastalık risklerini en aza indirirler. İçerdiği antiksidanlarla yeşil mercimeğin faydaları arasında yaşlanma etkileriyle savaşması da bulunur.

Sinir sistemine iyi gelir: Yeşil mercimekte beyin fonksiyonlarının korunmasını ve düzgün çalışmasını sağlayan önemli gıda maddeleri bulunur. Bununla birlkte yeşil mercimekte bulunan folat, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarına yakalanma riskini en aza indirir.

Hamilelikte faydalıdır: Yeşil mercimek hamilelik döneminde tüketilmesi yararlı olan yiyecekler arasındadır. Mercimekte yüksek oranda bulunan folik asit hamileler için alınması önemli maddelerden biridir. Daha ayrıntılı bilgiyi ‘Hamilelikte yenmemesi gerekenler‘ başlıklı yazımızdan alabilirsiniz.

Kadın hastalıkları riskini azaltır: Magnezyum mineralinin eksikliğinde adet ağrıları, infertilite, hamilelikte erken sancılanma, serebral parsi, ani bebek ölümleri, eklampsi ve preeklampsi gibi çeşitli kadın hastalıkları riski yükselmektedir. Magnezyum açısından zengin yeşil mercimeğin faydaları arasında kadın hastalıklarını önlemesi de vardır.

Sindirime yardımcı olur: Yeşil mercimekte bol miktarda lif bulunur. Bu lifler sindirime yardımcı olduğu gibi sindirim sisteminin sağlığının korunmasını da sağlarlar. Düzenli olarak yeşil mercimek tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler. Ayrıca yeşil mercimekteki lif bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi rahatsızlıkları da önler.

B3 vitamini kaynağı: Yeşil mercimeğin besin değeri çok yüksektir. Diğer tüm faydalı vitamin, mineral ve amino asitlerin yanında yeşil mercimekte bol miktarda B3 vitamini vardır. B3 vitamini alzheimer rahatsızlığı, katarakt, kireçlenme ve diyabet ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların önlenmesinde önemli rol oynar. Düzenli tüketildiğinde yeşil mercimeğin faydaları ileri yaşlarda oluşabilecek rahatsızlıkları da önlemektir.

Yeşil mercimeğin besin değeri

Yeşil mercimeğin besin değeri oldukça yüksektir. Aynı orandaki yeşil mercimeğin içerdiği gıda maddeleri kırmızı etle eşdeğerdir. Yeşil mercimeğin içerisinde yüksek oranda protein bulunur. Bu bakımdan kansızlık, güçsüzlük, halsizlik ve yorgunluk rahatsızlıkları bulunanalara yeşil mercimek tüketmeleri tavsiye edilir.

Yeşil mercimek yemeği, içerisine kıyma ya da herhangi bir et çeşidi konulmaya gerek olmadan pişirilebilir. Bu haliyle tek başına yeşil mercimeğin faydaları yeterlidir ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar. Salatalarınıza da katarak yeşil mercimeğin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yeşil mercimeğin besin değeri:

  • A, B1, B2, C, K vitaminleri
  • Sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, kükürt, çinko, klor, bakır, iyot mineralleri
  • Karbonhidrat
  • Protein
  • Lif

Yeşil mercimeğin kalorisi

Yeşil mercimeğin kalorisi çok yüksek değildir. Özellikle az yağ konularak pişirilmiş yeşil mercimek yemeği diyet yapanlar için iyi bir alternatif olabilir. Yeşil mercimekte bulunan lif ve protein uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca içerisindeki vitamin, mineral, yağsız protein sayesinde yeşil mercimeğin faydaları da diyet yaparken vücudunuzun besin ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Yeşil mercimeğin kalorisi: 100 gram yeşil mercimek 115 kaloridir.

Düzenli tüketildiğinde yeşil mercimeğin faydaları kilo kontrolünü sağlamak olacaktır.

One thought on “Yeşil Mercimeğin Faydaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *