Yeterince Su İçmediğinizi Gösteren 11 İşaret

By | 10/04/2017

En çok ihmal edilen konulardan biri de gün içerisinde yeterince su içmemektir. Az su içmek pek çok sağlık problemine davetiye çıkardığı gibi aynı zamanda kişinin erken yaşlanmasına da yol açar. Peki günde kaç litre su içilmeli?

Pek çok kişi su içmek için susamayı bekler. Ancak bu davranış doğru değildir. Susamanız vücudunuzun susuz kaldığının bir belirtisidir ve bu aşamaya gelmeden önce su içmeniz gerekir. Su içmek için susamayı beklememeli, aklınıza gelen her vakitte su içerek vücudunuzun susuz kalmasını önlemelisiniz. Aksi durumda az su içmenin zararları bir süre sonra vücudunuzda etkisini gösterecektir. Bu yüzden günde kaç litre su içilmeli tespit edilerek vücudun su ihtiyacı giderilmelidir.

yeterince su içmediğinizin belirtisi

Yeterince Su İçmediğinizi Gösteren 11 İşaret

Bazı durumlarda günlük yapılan işler, koşuşturmacalarla su içmek ihmal edilebilir. Terleme su kaybını daha çok artırır. Bu durumda vücutta susuz kaldığına dair bazı işaretler görülebilir.

Su İçmediğinizi Gösteren 11 İşaret

 • Susuzluk: Susamak vücudun gerçek anlamda susuz kaldığının belirtilerindendir. Ancak bu aşamaya gelindiyse yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için vücutta yeterli su bulunmuyor demektir. Bu yüzden susamayı beklemeden sıklıkla su içilmelidir.
 • Yorgunluk: Az su içmenin zararlarından biri de yorgunluk ve halsizlik hissidir. Yeterince su içilmediğinde enerji düşer, kişi kendini yorgun hisseder. Bu durum günlük yapılan aktivitelere olumsuz bir şekilde etki ederek kişinin veriminin düşmesine sebep olur. Su enerji verir. Herkes vücut ağırlığı gibi kendine özgü özellikler, bulunduğu ortam ve fiziksel aktivitelerine göre günde kaç litre su içilmeli belirleyerek buna göre su tüketimini ayarlamalıdır.
 • Ağızda kuruluk hissi: Sadece sıcak havalarda değil az su içmek her mevsimde ağızda kuruluğa sebep olur. Bunu önlemek amacıyla seyahat ederken yanınızda ya da gün içinde çalışma masanızda mutlaka su bulundurun. Gözünüzün önünde su bulunması size her fırsatta su içmeyi hatırlatacak.
 • Baş dönmesi: Vücudun susuz kalması ya da az su içmenin zararları çeşitli etkilerle kendini gösterir. Bunlardan biri de baş dönmesidir.
 • Baş ağrısı: Pek çok kişi başı ağrıdığında hemen ilaç kulllanmayı düşünür. Bu davranış birçok açıdan zararlı olabilir. Kendi başınıza ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Vücut susuz kaldığında baş ağrısı kendini gösterebilir. Böyle bir durumda büyükçe bir bardak su içerek baş ağrınızdan kurtulup rahatlayabilirsiniz.
 • Ciltte kuruluk: Günlük yeterince su içmiyorsanız bu durum vücudunuzdaki en büyük organ olan derinize de olumsuz etkilerle yansır. Az su içmek cildin nemini kaybederek kurumasına yol açar. Cilt kısa zamanda elastikiyetini de kaybeder. Bu durum malesef erken yaşlanmaya yol açar.
 • Ağız kokusu: Az su içmek ağız kokusuna sebep olur. Bu da sosyal yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aklınıza gelen her vakit su içmekten çekinmeyin. Vücudunuzun susuz kalmasını önleyin. Buna ek olarak suyunuzun içerisine limon dilimleri eklerseniz ağızda kötü kokuya sebep olan bakterilerle daha kolay baş edebilirsiniz.
 • İdrar renginde koyulaşma: Yeteri kadar su içip içmediğinizden emin değilseniz idrarınızın rengine bakarak bunu belirleyebilirsiniz. Eğer yeterli su içiyorsanız idrarınız renksiz ya da çok açık sarı ve berrak olacaktır. Ancak vücudunuz susuz kaldıysa idrarınızın renginde koyulaşma olacaktır.
 • Kabızlık: Az su içmenin zararlarından biri de kabızlıktır. Günlük yeterince su içilmiyorsa bağırsaktaki atık maddeler çok yavaş ilerler ve vücuttan kolayca atılamaz. Bu da kabızlığa yol açar. Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız bol bol su içmeli, probiyotik ve lifli gıdaları yeterince tüketmelisiniz. Bununla beraber kabızlığa karşı düzenli egzersiz yapmayı ya da düzeni olarak yürümeyi de ihmal etmeyin.
 • Yüksek kan basıncı: Az su içmek kandaki su oranının azalarak kanın koyulaşmasına sebep olur. Bu da kan basıncının yükselmesine yol açar. Yüksek kan basıncı kan damarlarına, doku ve organlara zarar verir. Bu yüzden bol bol su içerek kanın koyulaşmasına engel olunmalıdır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları doku ve organlarını korumak için yeterince su içmeye özen göstermelidir.
 • Kilo alma: Az su içmenin zararlarından biri de gereksiz kilo alımıdır. Vücut susuz kaldığında aşırı tatlı yeme isteği ya da açlık duygusu gibi kişiyi yanıltıcı uyarılar belirir. Açlık hissi yaşayanların aslında önemli bir yüzdesi susuz kalmıştır. Yeterli su içmek açlık hissini engeller. Böylece gereksiz kalori alımının da önüne geçilir. Eğer günlük yeterince su içilmiyorsa bu durum vücudun yağlanması ve kilo alımı gibi olumsuz sonuçlarla kendini gösterebilir.

Günde kaç litre su içilmeli?

Az su içmek pek çok sağlık problemini de beraberinde getirir. Kişinin erken yaşlanmasına yol açar. Bunu önlemek ve günlük yeterince su içtiğinizden emin olmak için alabileceğiniz önlemler:

 • Sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce büyük bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Spor salonunda çalışırken ya da yürüyüş yaparken yanınızda mutlaka su bulundurun ve aktiviteniz bitene kadar suyunuzun tamamını tüketmiş olun.
 • Beslenme düzeninizde katı gıdalar yerine çorbalar, bol su içeren sebzelerle hazırlanmış salatalar ve sulu yemekler gibi daha sağlıklı alternatiflere yönelerek su ihtiyacınızı karşılayın.
 • Çalışma masanızda ya da önünüzdeki sehpada her zaman su bulundurun.
 • Eğer yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir işiniz varsa ya da çok sıcak ve kurak bir iklimde yaşıyorsanız mutlaka daha fazla su içmeye özen gösterin.
 • Su içmek için susamayı beklemeyin. Aklınıza gelen her vakit su içerek vücudunuzun susuz kalmasını önleyin.

Günde kaç litre su içilmeli?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *