Yüksek Protein Diyeti ile Zayıflama

By | 01/01/2016

Düşük yağlı bir diyet listesine uymak yerine yüksek protein diyeti uygulayarak zayıflamak daha doğru bir seçim. Çünkü beslenme ile ilgili yapılan birçok araştırma, karbonhidrat alımını kısıp çoğunlukla tavuk ya da balık eti ile beslenen kişilerde obezite, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski ortadan kalktığını tespit etmiştir.

Yediğiniz yiyecekler ve bunları ne zaman ve ne kadar tükettiğiniz pek çok açıdan önemli. Özellikle yüksek protein diyeti yaptığınızda tükettiğiniz protein sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir, kalori yakabilir, uzun bir süre acıkmadan doygunluk hissini yaşayabilir ve kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Yüksek protein diyeti

Yüksek protein diyeti

Yüksek protein diyeti listesi

Protein bakımından zengin bir kahvaltıyla güne başlayın

Yüksek karbonhidrat içeren kahvaltılık gevrekler ya da tost yemektense yumurta, peynir, yoğurt gibi protein içeren gıdalarla güne başlamanız yüksek protein diyeti ile zayıflama için daha uygun bir seçim olacaktır. Bunun sebebi yüksek protein içeren gıdaların sizi uzun süre tok tutmasıdır. Yaşayacağınız doygunluk hissi sayesinde çabucak acıkmaktan ve aşırı şekerli sağlıksız abur cuburları atıştırmaktan uzak duracaksınız.

Yüksek protein içeren bir kahvaltı aynı zamanda gün içinde iştahınızı dengelemenize yardımcı olur. Proteinin sindirimi uzun sürdüğü için gün boyu doygunluk hissi yaşarsınız.

İştahı kontrol etmenin yolları

Akşamları daha az yemek yeyin

 • Uygulayacağınız yüksek protein diyeti ile kahvaltıda aldığınız protein miktarından daha düşük miktarlardaki proteini sırasıyla öğle ve akşam yemeklerinde tüketin.
 • Birçok kişi işe ya da okula yetişme kaygısıyla kahvaltı yapmaz ya da protein içermeyen gıdalarla kahvaltıyı geçiştirmeye çalışır. Akşam olduğunda ise mükellef bir sofrada ağır yemekler yemeyi tercih eder. Bu yaşam tarzı oldukça yanlıştır.
 • Eğer yüksek protein diyeti ile zayıflamak istiyorsanız sabah yaptığınız kahvaltıda yeterince protein tüketmeniz çok önemli. Diğer önemli nokta ise öğle ve akşam yemeklerinde sabah yediğinizden daha az miktarda protein tüketmeniz.
 • Eğer doğru yemek yeme alışkanlıkları edinirseniz kısa zamanda fazla yağlarınızı yakabilir, kolayca zayıflayabilirsiniz. Bunun için ilk yapacağınız iş öğün atlamamak. Ana öğünlerinizde mutlaka protein içeren yemekler yeyin. Sabahları yumurta, peynir ya da yoğurt tüketebilirsiniz.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde ise tavuk ya da balık eti, mercimek gibi kilo verme bakımından çok avantajlı olan baklagiller kullanılarak yapılmış yemekler tüketebilirsiniz. Ancak akşam yemeklerinde daha az protein tüketme ve daha hafif beslenme kuralını atlamayın. Bunun için mercimek ve yeşillikler kullanılarak yapılmış bir salata ya da tavuklu, balıklı salata tüketebilirsiniz.

Gece acıkınca ne yemeli?

Yüksek protein diyeti ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak için gün içinde kan şekerinizin dengede kalmasına özen gösterin. Bunun için, tükettiğiniz ara öğünlere ek olarak ana öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıklarla ara öğün yapın. Aşırı şekerli, sağlığa zararlı maddeler içeren işlenmiş gıdalar yerine ara öğün için sağlıklı ve zayıflama çabanızı destekleyecek yiyecekler tercih etmelisiniz. Yüksek protein diyeti uygularken tüketebileceğiniz sağlıklı ara öğün atıştırmalıklarından bazıları şunlar olabilir:

 • Havuç ya da salatalık dilimleri
 • Ayran ve bir avuç leblebi
 • Fındık, ceviz ya da badem
 • Fazla şekerli olmayan bir meyve
 • Yulaf ezmesi ve süt
 • İnce bir dilim tam tahıllı ekmeğe sürülmüş az yağlı krem peynir

İsveç diyeti yapanların yorumları…

Kaliteli protein tüketin

Proteinlerin hepsi eşit değerde değildir. Yüksek protein diyeti ile sağlıklı zayıflamak için az yağ içeren ancak protein oranı yüksek gıdalarla beslenmek gerekir.

En kaliteli protein kaynaklarından biri baklagillerdir. Baklagiller sadece kaliteli protein içermez aynı zamanda çok iyi bir lif kaynağıdır. Lif ve kaliteli protein haricinde baklagillerde magnezyum, çinko, demir ve potasyum bulunur. Ayrıca baklagillerin birçok türü folik asit içerir.

Bu yüzden sadece zayıflamak için değil, aynı zamanda sağlığınızı da korumak için baklagilleri öğünlerinizde mutlaka sıkça tüketmeniz gerekir. Diğer kaliteli protein kaynakları ise tavuk eti, balık eti, yumurta, fındık, fıstık gibi kuruyemişler ve yağsız kırmızı ettir.

Lifli gıdalar nelerdir?

Yüksek protein diyeti uygularken…

Yüksek protein diyeti birçok insan için güvenli olsa da bazıları için beraberinde kalp hastalığı riskini de getirebilir. Bu yüzden bu kişilerin yüksek protein diyeti uygulamadan önce mutlaka doktora danışmaları ve doktor kontrolü altında diyetlerine devam etmeleri gerekir.

Ancak kalp hastalıkları ya da diyetin amacının tam tersine kilo alma gibi sonuçlar yüksek proteinli diyet uygulamaktan kaynaklanmayabilir. Kişi zayıflamak amacıyla günlük beslenmesinde sadece çok fazla miktarda protein içeren gıda tüketebilir. Ancak bu gıdalarla birlikte yeteri kadar meyve, sebze ya da tam tahıllı gıda tüketmiyorsa diyeti sağlıksız olur. Kişi uzun vadede hastalık riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Bunun dışında her insanın farklı vücut yapısı, kan değerleri ve farklı metabolik yapısı olduğu unutulmamalıdır. Genel olarak doğru bilinen bazı kurallar istisnai olsa da bazı insanlarda ters işleyebilir. Bu yüzden özellikle zayıflamak uğruna diyet uygularken aşırıya kaçan davranışlardan kaçınılmalıdır. Vücdudu yıpratmadan, zorlamadan sağlıklı ve ölçülü seçimler yapılarak yemek yenilmeli, mutlaka düzenli egzersizle yüksek protein diyeti desteklenilmelidir.

Yüksek proteinli diyet uygularken sağlığı korumak ve güvenli bir şekilde zayıflamak için öğünleri meyve, sebze, tahıllar gibi diğer besleyici gıdalarla çeşitlendirmek ve zenginleştirmek gerekir. Ancak diyette önemli olan nokta her öğünde mutlaka belli oranda protein tüketmektir.

Karbonhidrat alımını kısarak kilo verme ile ilgili aşağıdaki yazıdan bilgi edinebilirsiniz:

Düşük karbonhidrat diyeti nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *