Yumurtanın kanıtlanmış 7 faydası

By | 30/01/2015

Yumurtanın faydaları nelerdir, yumurta yemenin sağlığa inanılmaz katkıları…

Yumurta besleyici içeriği ile tüm vücuda inanılmaz faydalar sağlayan doğal bir yiyecektir. Vitamin, mineral, protein ve pek çok vücuda faydalı yapı maddesi içeren yumurta hem gelişim çağındaki çocuklar hem de yetişkinler için vazgeçilmez besinler arasında yer alır.

yumurta yemenin faydaları

yumurta yemenin faydaları

Yumurta, süper besin olarak sınıflandırılan birkaç yiyecekten biridir. Zengin içeriği ile insan vücudunun ihtiyacı olan neredeyse tüm besin maddelerini barındırır. Bu özelliğiyle yumurta uzmanlar tarafından anne sütüne en yakın gıda olarak gösterilmiştir.

Yumurta yemenin faydaları

İşte yumurtanın bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış, sağlık için 7 faydası :

1. Yumurta inanılmaz derecede besleyicidir

Yumurta yeryüzünde en besleyici yiyecekler arasındadır.

Tek bir kaynamış yumurtada:
A vitamini: Günlük tüketim miktarının %6’sı
Folik Asit: Günlük tüketim miktarının %5’i
B5 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %7’si
B12 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %9’u
B2 Vitamini: Günlük tüketim miktarının %15’i
Fosfor: Günlük tüketim miktarının %9’u
Selenyum: Günlük tüketim miktarının %22’si
ve yeterli miktardsa D, K, B6, E vitamini ile kalsiyum ve çinko bulunur.

Bir yumurtada 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram kadar sağlıklı yağ bulunmaktadır. Bunun yanısıra yumurta sağlık için önemli çok çeşitli başka besleyici maddeleri de barındırmaktadır.

Yumurtanın bütün bu zengin içeriğine takviye olarak, omega-3 ve selenyum açısından zenginleştirilmiş türleri de bulunmaktadır.

Besin değeri açısından en zengin yumurtalar gezen ve otlayan tavukların yumurtalarıdır. Yumurta yemenin faydaları en çok bu tavukların yumurtaları tüketildiğinde görülür.

2. Yumurtadaki yüksek kolesterol oranı sizin kolesterolünüzü etkilemez

Yumurtada yüksek oranda kolesterol olduğu bir gerçek. Bu değer günlük almanız gereken kolesterol(300 mg) miktarının yarısından daha fazladır(212 mg) .

Yumurtayla alınan kolesterol kandaki kolesterol düzeyini aşırı derecede etkilemez. Karaciğer günlük olarak yüksek miktarda kolesterol üretir. Yumurta tükettiğiniz takdirde yumurtadan gelen kolesterol karaciğerin daha az kolesterol üretmesine sebep olacaktır.

İnsanların %70lik kısmında yumurta kolesterolü yükseltmez. Fakat geri kalan %30luk kısım yumurtaya karşı aşırı duyarlıdır ve hafif düzeyde LDL düzeyleri yükselir.

Genetik bozukluklara ve hastalıklara bağlı olarak bazı insanların vücudunda kontrolsüz kolestereol üretimi olabilir. Bu tip durumlarda yumurta yemek kolesterolü yükseltebilir. Bu yüzden benzer rahatsızlıklara sahip kişiler yumurta tüketimini kısıtlamalı ve kontrollü yapmalıdır.

Kolesterol nasıl düşürülür?

3. Yumurta iyi kolesterolü (HDL) yükseltir

İyi kolesterol veya yüksek yoğunluklu lipoprotein(HDL) birçok hastalığın riskini azaltmaktadır. İyi kolesterol seviyesi yüksek kişilerde kalp krizi, inme ve damar hastalıklarına yakalanma riski daha düşüktür.

Yumurta yemenin faydaları arasında iyi kolesterol düzeyini yükseltmek de bulunur. İyi kolesterol düzeyini yükseltmenin en iyi yollarından biri yumurta yemektir.

Bilimsel bir araştırmada, 6 hafta boyunca günde 2 yumurta tüketen kişilerin iyi kolesterol düzeylerinde %10 artış olduğunu göstermiştir.

Yumurta tüketmek iyi kolesterolünüzü artırır, iyi kolesterol hastalık riskini azaltır.

4. Yumurta birçok insanın yeterli miktarda alamadığı önemli bir besin olan kolini içerir

Kolin, birçok insanın varlığından haberi olmadığı bir besin. İnanılmaz derecede önemli olan bu madde B grubu vitaminleriyle birlikte sınıflandırılmakta.

Kolin insan vücudunda, başta hücre zarı yapımında, beyindeki sinyal ileten moleküllerin üretiminde olmak üzere birçok yapıda bulunur.

Bilimsel araştırmalar insanların %90 gibi büyük bir kesiminin yeterli miktarda kolin almadığını tespit etmiştir.

Yumurta mükemmel bir kolin kaynağıdır. Tek bir yumurtada 100 mg’dan fazla kolin bulunur.

5. Yumurta, göz sağlığı için önemli olan Lutein, Zeaksantin antioksidanlarını içerir

Yaşlandıkça görme yetisi zayıflar.

Gözlerinizi etkileyen bu dejenerasyona karşı koyan birkaç yapı maddesi vardır.

Bunlardan ikisi göz retinasını kuvvetlendiren iki güçlü antioksidan olan Lutein ve Zeaksantindir.

Bilimsel araştırmalar bu iki antioksidanın yeteri kadar tüketilmesi halinde çok yaygın iki göz hastalığı olan katarakt ve yaşlılığa bağlı görme kaybı riskinin azaldığını tespit etmiştir.

Yumurta sarısı yüksek oranda Lutein ve Zeaksantin içerir.

Bir çalışmada, 4-5 hafta boyunca günde 1.3 yumurta sarısı tüketmenin kandaki Lutein seviyesini %28-50, Zeaksantin seviyesini ise %114-142 artırdığı görülmüştür.

Ayrıca yumurta, A vitamini bakımından da zengindir. A vitamini eksikliği körlüğün en yaygın sebebidir. Yıllar boyunca güçlü ve sağlıklı gözlere sahip olmak için düzenli olarak yumurta tüketmelisiniz.

Göz sağlığı için ne yapmalıyız?

6. Yumurta protein kaynağıdır

Proteinler insan vücudunun temel yapıtaşıdır.

Hem yapısal hem fonksiyonel olarak kullanılan her çeşit doku ve molekülün yapımında kullanılırlar.

Yumurta harika bir protein kaynağıdır. Yeterli büyüklükte tek bir yumurtada 6 gram kadar protein bulunur. Kahvaltılarda protein ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu en az bir adet yumurta tüketmektir.

Yeterli protein alımı kilo vermeye yardımcı olur, kas kütlesini artırır, kan basıncını düşürür ve kemik sağlığını korur.

7. Yumurta kilo vermenize yardım eder

İnanılmaz derecede besleyici bir gıda olmasına rağmen yumurtanın kalorisi oldukça düşüktür. Bu yüzden yumurta yemenin faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olmak da bulunur.

Yumurta yiyerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız ana ve ara öğünlerde sağlıklı bir seçenek olarak yumurtayı tercih etmelisiniz.

Yapılan araştırmalar sabah kahvaltısında yumurta tüketen kişilerin, günün geri kalan kısmında daha az kalori aldığını tespit etmiştir.

Yumurta yemek kilo vermenize yardımcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *