Zayıflamak için Diyet mi Yoksa Egzersiz mi Yapmalı?

By | 04/09/2015

Şüphesiz diyet yapmak ve egzersizin her ikisi de sağlığınız ve formunuz için iki vazgeçilmez aktivite. Düzenli egzersiz yapmak, ağırlık çalışmak, kondisyonunuzu artırmak, tabağınızı sebze, meyve ve yağsız proteinle doldurmak genel sağlığınızı korumanın en iyi yolu.

Fakat ya başarmak istediğiniz daha özelleşmiş bir hedefiniz varsa -bir beden küçülmek, hastalıklara karşı kalbinizi güçlendirmek, enerjinizi maksimuma çıkarmak gibi?

Araştırmalar bu şekilde belirli bir amacınız varsa diyet yada egzersizden birine yoğunlaşmanın daha hızlı sonuçlar verdiğini göstermekte.

diyet mi egzersiz mi

diyet mi egzersiz mi

Zayıflamak için diyet mi, egzersiz mi yapılmalı?

Bir beden incelmek istiyorsanız

Diyet yapın: Kilo vermek için aldığınız kalori miktarını sınırlamalı, ulaştığınız kiloyu korumak için ise egzersiz yapmalısınız. Kio vermek için sadece egzersiz yapan, günlük tükettiği kalori miktarında herhangi bir sınırlama yapmayan kişiler 6-12 ay süresince ağırlıklarının ancak yüzde iki yada üçünü kaybetmekte.

Yalnızca egzersiz yaparak hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün değil. Daha etkili bir çözüm istiyorsanız kilo vermek için günlük aldığınız kalori miktarını azaltmalısınız.

Aldığınız kalori miktarını kısıtlamak için ilk etapta tam tahıllar, baklagiller, meyve, sebze ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları içeren bir diyet uygulayın. Buna ek olarak gereğinden fazla şeker içeren, yüksek kalorili, sağlığınıza zararlı olan işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Lif açısından zengin, bol su içeren gıdaları tüketin. Bu şekilde bir beslenme alışkanlığı edindiğiniz takdirde otomatik olarak aldığınız kalori miktarı azalacaktır. Bunun sonucu olarak kısa zamanda kilo verecek ve istediğiniz inceliğe kavuşmuş olacaksınız.

Enerjinizi artırmak istiyorsanız

Diyet yapın: Egzersizin enerjinizde direk olarak bir yükselme sağladığı doğrudur. Ancak daha bilinçli beslenerek tün gün istikrarlı bir şekilde enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Uygun bir beslenme ve doğru zamanlarda yediğiniz yemeklerle kan şekerinizi dengede tutmanız mümkün.

Kan şekeri enerjinizde ani yükselme ve düşmelerle doğrudan bağlantılı olduğundan dengede kalması son derece önemlidir.

Kan şekeri neden düşer?

Kan şekeri seviyesini dengede tutmak için her gün 5-6 öğün yemek yemeye özen gösterin. Ana öğünlerinizin arasında 200 kaloriyi aşmayacak şekilde iki ya da üç ara öğün tüketin. En uygun atıştırmalıklar yoğurt, elma, muz, düşük yağlı peynir ve fıstık ezmesi gibi yağsız protein, sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidrat içeren gıdalardır.

Kan şekerinin düşük olması stres hormonu olan kortizol seviyesinin yüselmesine sebep olur. Bu yüzden sık yemek yemek kan şekerinin düşmesine engel olarak aynı zamanda anksiyete ve depresyon hislerinin azalmasına yardımcı olur.

Enerji azlığı ve yorgunlukla başa çıkmanın diğer bir yolu da böğürtlen, yaban mersini gibi flavonoid içeren gıdalar tüketmektir. Flavonoid beyni korur. Beyindeki reseptörlerle etkileşime girerek yorgunluk algısını azaltır.

Buna ek olarak gün boyu bol su içmek enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Su içmek için susamayı beklemeyin. Gün boyu yanınızda su bulundurarak sık sık su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Kalp hastalıklarından korunmak istiyorsanız

Egzersiz yapın: Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre fiziksel olarak formda olan kadınlarda kalp-damar hastalıkları sebebiyle ölüm oranının son derece az olduğu tespit edilmiştir.

Formda olmak kilonuzdan ziyade kalp sağlığınız için önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak stresi azaltır, kolesterolü düşürür, kan akışını artırır. Bu sayede kalbiniz daha sağlıklı olur. Sadece diyet yapmak kalp sağlığınıza bu faydayı sağlamaz.

Kalp sağlığı için egzersiz

Haftada en az 150 dakika koşmak ya da bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizi yapın. Vücudunuza aşırı yüklenmemek için egzersizin yoğunluğunu dayanıklılığınıza ve kapasitenize göre ayarlayın. Aynı zamanda haftada iki kere 20 dakikalık ağırlık kaldırmak gibi direnç egzersizleri yapın.

Bu çalışmalar kalbinizin daha fazla kan pompalamasını sağlayacak ve kalbinizi güçlendirecektir. Eğer egzersiz yapmayı sevmiyorsanız yürüyüş de aynı etkiyi sağlayacaktır. Her gün en az 8 kilometre yürüyün. Yürüyüş sırasında kollarınızda 2 kiloluk ağırlık taşıyarak direnç egzersizi yapabilirsiniz.

Kalp sağlığınızı korumak için gün içerisinde hareketsiz kalmamaya, uzun süre oturmamaya gayret etmelisiniz. Çok uzun süre hareketsiz kalmanın kalp hastalıklarına davetiye çıkardığı bilimsel araştırmalarda tespit edilmiştir.

Eğer oturarak çalışıyorsanız her saat başı yerinizden kalkıp hareket etmeli vücudunuzu esnetmelisiniz. Kalp sağlığınız için iş yerinde verdiğiniz molaları yürüyerek değerlendirin.

Zihninizi dinç tutmak istiyorsanız

Egzersiz yapın: Uzmanlar keskin bir zeka için fiziksel aktiviteyi öneriyor. Araştırmalara göre orta yaşlarda düzenli egzersiz yapıp fit kalanaların ilerleyen yaşlarda bunama riski egzersiz yapmayanlara göre %36 daha az.

Egzersiz beynin hafızayı kontrol eden, düşünmeyi ve dikkati sağlayan kısımları için faydalı. Zihnin dinç kalması için diyet yapmak da belli bir oranda işe yarıyor.

Beyni korumak için balık ve ceviz gibi omega-3 içeren gıdalar, antioksidan bakımından zengin sebze ve meyvelerden bolca tüketilmeli. Fazla şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı.

Zihni geliştiren yiyecekler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *