Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler

By | 03/05/2015

Bazı bitkiler yağ yakıcı özelliğinden dolayı zayıflama sürecinizi hızlandırmaktadır. Eğer yağ yakarak zayıflamakta zorluk çekiyorsanız, yağ yakıcı özelliği bulunan bitkileri kullanarak daha kolay zayıflayabilirsiniz.

Zayıflamak amacıyla alınan kalorilerde kısıtlama yapıyor, çeşitli diyetleri uyguluyor ve bol bol egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Ancak ilk etapta elde ettiğiniz sonuçlar sizi pek de memnun etmeyebilir. Zayıflama süreci uzun ve çaba gösterilmesi, fedakarlık yapılması gereken bir süreçtir.

Zayıflamak için bitkiler

Zayıflamak için bitkiler

Sürekli açlık duygusuyla ve hiç bitmeyen bir iştahla baş ederek uzun zaman geçirmek, üstüne üstlük de henüz elle tutulur bir sonuç alamamak moral ve motivasyonunuzda düşmeye neden olabilir. Acele etmemeli ve sabırlı davranmalısınız.

Aynı zamanda vücudunuzu yıpratmadan ve sağlığınızı koruyarak kilo vermek için en doğru zayıflama yöntemlerini uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Yediğiniz bazı yiyeceklerin ya da baharatların, içerdiği maddelerden dolayı sindirimi kolaylaştırıcı, bazı yiyeceklerin ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Bazı bitkiler de yine aynı şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir hastalık, alerji yada yan etki durumuyla karşılaşmamak için bu bitkileri doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

En etkili 5 zayıflama çayı

Zayıflamak için bitkiler

İşte diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olabilecek, yemeklerinizin içine ekleyebileceğiniz ya da demleyerek içebileceğiniz bitkiler…

Arnavut biberi: Dolaşım ve sindirim sistemini düzenler. Yağ yakıcı özelliği vardır.

Tarçın: Yağ yakmaya yardımcı ve enerji veren bitkidir. Genellikle tüm mutfaklarda her vakit bulunan bir baharat olan tarçını sıcak içeceklerinize serperek gün içinde gayet pratik bir şekilde tüketebilir ve metabolizmanızı hızlandırarak  tarçın sayesinde daha kolay yağ yakabilirsiniz.

Yeşil çay: Diyet listelerinin vazgeçilmez içeceği yeşil çay, yağ yakma hızını artırır. Zindelik verir. Yağ yakmak için siyah çay ya da kahve yerine limon ile birlikte yeşil çay tüketebilirsiniz.

Guar Sakızı: Açlık hissini bastıran bu bitki ile daha az ama daha sık yemek yiyebilirsiniz.

Rezene: Demlenerek içilen rezene çayı kan dolaşımını düzenler, sakinleştirici etkisi vardır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır.

Biberiye: Yağ yakıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı ve idrar söktürücü etkisi ile zayıflamayı sağlamaktadır. Biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağının, dıştan sürüldüğü zaman bağ dokularını kuvvetlendirdiği, ölü hücreleri temizleyerek zayıflamaya ve güzelliğe katkıda bulunduğu tespit edildi.

Karahindiba: Kökü Vücudu toksinlerden arındıran ve yağ yakmayı sağlayan karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Enginar: Enginarda bulunan “cynarin” isimli madde vücuttaki toksinlerin atımını kolaylaştırıyor. Karaciğerin dostu olarak bilinen bu sebze bol magnezyum içeriyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Ayrıca bağırsakların çalışmasınıda düzene sokuyor. Yağ yakmak ve sağlığa olumlu etkilerinden faydalanmak için enginarı mevsiminde sıkça tüketmelisiniz.

Elma: Elmanın sağlımıza pek çok faydası olduğunu artık herkes biliyor. Bu faydaların arasında özellikle bir tanesi kilo vermenize yardımcı olabilir. Hangisi mi? Tabii ki iştah kapatması. Elmadaki pektin sizi uzun süre tok tutar ve gereksiz atıştırmaları önler. Üstelik bir tanesi ile doymazsanız birikincisini yemekte hiç sakınca yok.

Keten tohumu: Dolaşım ve sindirim sistemini güçlendiren keten tohumu aynı zamanda tokluk hissi de verir. Yoğurt ve ya salataların üzerine dökerek tüketebilirsiniz.

Maydanoz: İdrar yollarının sağlıklı çalışması için faydalıdır. Maydanoz mideyi ferahlatır ve kilo vermenize yardımcı olur. Taze olarak tüketebilir ya da demleyerek çay gibi içebilirsiniz.

Ananas: Ananastaki bazı enzimler, balık ve kırmızı etteki proteinin daha kolay parçalanmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde protein, hücreler içinde daha kolay emilebiliyor, vücut emilen proteinlerden daha fazla yarar sağlıyor. Aynı zamanda ananas vücudun enerjisini artırarak daha fazla yağ yakılmasını da sağlıyor.

Kırmızı acı biber: Bibere acı tadın veren “capsaicin” maddesi metabolizmayı hızlandırıyor ve vücut ısısını artırıyor. Vücut yükselen ısıyı düşürmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve böylece yağ yakımı kolaylaşıyor. Zerdeçal da, vücutta kırmızı bibere benzer etkiye sahiptir.

Yabanmersini: C vitamini bombası yabanmersini aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan. Ona koyu rengini veren madde serbest radikalleri yok ederek, toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırıyor. Yabanmersini yağ hücrelerinin çözülmesine de yardımcı oluyor.

Sinameki: Dolaşım ve boşaltım sistemini tamamen doğal destekleyen bitkidir.

Ardıç tohumu: Fazla kilolardan kurtulmak için ardıç tohumunun idrar söktürücü etkisinden yararlanılır. Ancak, ardıç tohumu fazla kullandığı zaman böbrekte tahribata sebep olabilir.

Limon yağı: Limon yağı, limon kabuklarının sıkılması ya da su buharı distilasyonu ile elde edilir. Terlemeyi sağlayan limon yağı, idrar söktürücü ve kurt düşürücü olarak da kullanılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *