Zencefilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

By | 11/07/2017

Az bilinen bir baharat olan zencefil aslında tam bir şifa kaynağı. Zencefil düzenli kullanıldığında pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Bu yazımızda toz ve taze zencefilin faydaları nelerdir ve  zencefil nasıl kullanılır konularında bilgi vereceğiz.

Zencefil bitkisinin kökü taze zencefil ya da kurutulmuş toz zencefil olarak yemeklerde, salatalarda ya da çay olarak kullanılmaktadır. Zencefil bitkisi her ne kadar bir baharat olarak bilinse de özellikle çinde geçmiş çağlardan bu yana şifa kaynağı olarak pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefilin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Zencefilin faydaları nelerdir

Halen toz ya da taze zencefilin faydaları nelerdir bulmak için çeşitli araştırmalar devam etmektedir. Herhangi bir alerjik durum ya da rahatsızlığa karşı zencefil nasıl kullanılır öğrenmek için doktora danışılmalıdır.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefilin faydaları nelerdir:

İltihap gidericidir: Zencefilin içerisindeki bazı maddelerin iltihap giderici özelliği vardır. Bu maddeler aynı zamanda iltihapla birlikte gelen şişme, kaşıntı, acı ve ateş gibi rahatsızlıklıkların etkinliğini de azaltır. Taze zencefilin faydalarından biri de alerjilere iyi gelmesidir.

Astım: Hava yollarının iltihaplanmasından kaynaklanan astım hastalığına karşı iltihap giderici özelliği olan zencefili kullanabilirsiniz. Zencefil aynı zamanda astım belirtilerinin hafifletilmesine de yardımcı olur. Herhangi bir yan etki ihtimali ve zencefili ne şekilde kullanmanız gerektiği ile ilgili doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Kanseri önleyicidir: Zencefilde gingerol, şogaol ve zingeron adları verilen kansere karşı koruma sağlayan maddeler bulunur. Aynı zamanda zencefilde bol miktarda antioksidan vardır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak zencefil kullanımı vücutta kanser hücresi oluşma riskini azaltmaktadır. Bununla birlikte zencefil var olan kanser hücrelerinin de çoğalarak yayılmasını engelliyor.

Zencefilin en etkili olduğu kanser türlerinden biri de mide ve bağırsak kanseridir.

Ağızdan alınan zencefil direkt mideye ulaştığından etkin bir şekilde mide ve bağırsaklara nüfuz edebilir. Maksimum bir şekilde faydalanmak için zencefil nasıl kullanılır çok iyi bilmek gerekir.

Zayıflamaya yardımcı olur: Zencefil metabolizma hızlandırıcı özelliğiyle daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Yağ yakıcı olarak toz zencefilin faydaları kullanılabilir. Zencefil aynı zamanda sindirimi de düzenler. Bu özelliğiyle toz zencefil, zayıflamak için ideal bir bitkidir.

Bulantıya iyi gelir: Geçmişten günümüze zencefilin en yaygın olarak kullanıldığı rahatsızlık mide bulantısıdır. Taze zencefilin faydaları arasında mide bulantısına iyi gelmesi de bulunur.

Araç tutması ya da deniz tutması gibi durumlarda oluşan mide bulantısına karşı zencefil kullanabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre de zencefil kanser hastalarının kemoterapi aldıkları dönemde yaşadığı mide bulantısına iyi gelmektedir.

Sindirime yardımcı olur: Zencefilin midede sindirimi iyileştirici ve düzenleyici etkisi bulunur. Sindirim sorunları olanlar zencefili düzenli olarak kullanabilirler.

Sindirim için taze zencefilin faydaları nelerdir; bağırsak hareketlerini hızlandırır, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, midede yanma ve kabızlığa iyi gelir.

Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir: Özellikle soğuk havalarda karşılaşılan boğaz ağrısı ve öksürük gibi rahatsızlıklara karşı şifa kaynağı olarak toz zencefil kullanılabilir.

Zencefil iltihap giderici özelliğiyle boğaz ağrısı ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gün içinde zencefil çayı içebilir ya da zencefil bal karışımı tüketebilirsiniz.

Boğaz ağrısına karşı zencefil nasıl kullanılır; iki ya da üç küçük parça zencefilin üzerine bir bardak sıcak su ekleyip demlenmesini bekleyin. Süzerek çayınızı ılık olarak için.

Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefilin birçok farklı kullanım yolu vardır. Örneğin taze zencefilin faydaları için kabuklarını soyup dilimleyerek üzerine bal ilave edip tüketebilirsiniz.

Eğer elinizde toz zencefil bulunuyorsa aynı şekilde balla karıştırılarak kullanılabilir.

Bununla beraber zencefili yemeklerinizin içine ekleyebilir, salatalarınıza katabilir ya da zencefil çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda hazırlayacağınız zencefilli limonatayı içebilirsiniz.

Zencefil nasıl kullanılır, zencefilin faydaları nelerdir ve ne sıklıkta, ne kadar tüketilmelidir konularında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Zencefil nasıl kullanılır:

  • Öncelikle tüm bitkilerde olduğu gibi zencefilin kullanımı konusunda da dikkatli davranmanız gerekir. Vücudun zencefile vereceği tepki her insanda farklıdır ve herkesin farklı hastalığı ve farklı maddelere karşı alerjisi vardır. Bu yüzden zencefili kullanmadan doktorunuza danışmanız gerekir.
  • Zencefili sürekli olarak değil belirli periyotlar halinde kullanın. Çocuklarınıza zencefil içeren yiyecek ya da içecek vermeden önce mutlaka doktora danışın. Bebeklere kesinlikle zencefil vermeyin.
  • Günlük kullandığınız zencefil miktarına dikkat edin. 4 gramı aşmamasına özen gösterin.
  • Özellikle şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ya da hemofili gibi rahatsızlıklara sahipseniz zencefil tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil zayıflatır mı?

Zencefil zayıflatır mı kilo vermek isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre zencefilin kilo vermeye yardımcı olabileceği bazı faydalı özellikleri bulunmaktadır.

Bunlardan ilki taze zencefilin faydaları ve sindirime yardımcı olmasıdır. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışması zayıflamaya büyük katkı sağlayan bir etkendir.

Bununla birlikte zencefilin metabolizmayı hızlandırma özelliği ise vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlayarak zayıflamaya yardım eder. Ancak şu unutulmamalıdır ki yağ yakımı ve zayıflama amacıyla tek başına bir bitkinin ya da yiyeceğin tüketilmesi hiçbir zaman yeterli değildir.

Zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve düzenli egzersize devam edilmelidir. Bunun yanında yağ yakıcı özelliği olan zencefil gibi bitkilerden yardım alınarak zayıflama süreci hızlandırılabilir.

Taze ve toz zencefilin faydaları arasında zayıflamak vardır. Ancak her yiyecek ve bitkide olduğu gibi dikkatli kullanılması gerekir. Özellikle kan şekeri problemi olanlar zencefili kullanırken mutlaka doktora danışmalıdırlar. Ayrıca zencefil nasıl kullanır başlığı altındaki uyarılar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

En etkili 10 yağ yakıcı