Zihni Geliştiren Yiyecekler

By | 23/09/2015

İyi beslenmenin kalp sağlığınızı koruduğunu, diabet, yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttığını biliyorsunuz. Peki zihin sağlığınızı korumak ve zihninizin daha iyi çalışmasını sağlamak için hangi gıdalarla beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Tıpkı iç organlar gibi beyin de çalışmak için enerjiye, nöronlar arası iletimin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi gibi çeşitli işlevler için bir takım yararlı maddelere ihtiyaç duyar. Eğer beynin sorunsuz çalışması için gerekli gıda maddeleri sağlıklı beslenme aracılığıyla vücuda alınmazsa beynin çalışma performansı düşer.

Bununla birlikte yetersiz beslenme sonucu beyin hücreleri kendilerini onarıp yenileyemezler ve malesef uzun vadede vücuttaki diğer organlarda olduğu gibi beyinde de çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Zihni geliştiren yiyecekler

Zihni geliştiren yiyecekler

Zihni geliştiren yiyecekler

Günlük beslenmenizde doğru gıdaları seçerek yapacağınız birkaç küçük değişiklikle beyninizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli olarak zihni geliştiren yiyecekler tüketmek uzun vadede size pek çok fayda sağlar. Bilişsel fonksiyonlarınızı geliştirebilir, depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık problemlerine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

İşte zihni geliştiren yiyecekler:

1. Yağlı balıklar

Uzmanlar yüksek oranda trans yağ ve doymuş yağ içeren buna karşın omega 3 yağ asitleri bakımından fakir yiyeceklerle beslenmenin beyne olumsuz etkileri olduğunu belirtiyor. Özellikle kızartmalar ve fast food tarzı olarak bilinen hazır yiyeceklerde yüksek oranda trans yağ bulunur.

Bu yüzden beyninizin sağlığını uzun yıllar korumak, keskin bir zekaya sahip olmak için bu tür yiyeceklerden her zaman uzak durmalısınız. Bu tür zararlı yağlar yerine sağlıklı yağ asitleri içeren omega3 deposu yiyecekler tüketmelisiniz.

Beynin daha iyi çalışması için omega 3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaların günlük beslenme listenizde bulunması gerekiyor.

Somon gibi yağlı balıklar bol miktarda omega 3 içeriyor. Buna ek olarak keten tohumu, fındık, ceviz, badem ve semiz otu gibi gıdalarda da belirli bir miktarda omega 3 yağ asidi bulunmakta.

Balık yemek için 10 önemli neden

2. Tam tahıllar

Beynin başlıca enerji kaynağı, karbonhidratlardan elde edilen glikoz. Beyaz undan ve şekerden yapılmış basit karbonhidrat içeren gıdalar kan şekeri seviyesinde ani dalgalanmalar yaratmakta ve beyin üzerinde kötü bir etki yaratmakta.

Tam tahıllı gıdalar kompleks karbonhidrat içerdiğinden sindirimi daha yavaş olmakta ve glikoz kana birden değil daha uzun zaman aralığında karışmakta. Bu da beyne çalışması için daha uzun süreli ve stabil enerji kaynağı sunmakta.

Zihninizin daha iyi çalışması için esmer pirinç, yulaf, bulgur gibi tam tahıllı gıdalarla hazırlanmış yiyecekleri tercih edin.

Beyaz un ve aşırı şeker kullanılarak hazırlanmış unlu mamüller, şerbetli tatlılar, kraker ve kek gibi gıdalardan olabildiğince uzak durmaya gayret edin. Bu tür gıdalardan uzak durmak aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacak ve genel sağlığınızın daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Eğer hamurlu gıdalar, tatlılar, kekler gibi yiyeceklere çok düşkünseniz bunların sağlıklı malzemelerden yapılmış alternatiflerini denemelisiniz.

Artık günümüzde beslenme bilinci arttıkça unsuz, şekersiz kekler ve tatlılar yapılmaya başlandı. Bu tarifleri deneyerek uzun yıllar sağlığınızı ve zihninizi koruma yolunda güzel bir adım atabilirsiniz.

Ekmek yerine ne yemeliyiz?

3. Protein içeren gıdalar

Beyniniz yalnız nöronlardan oluşmaz, aynı zamanda bir nörondan diğerine beyin sinyallerini iletmekle görevli nörotransmitterleri barındırır. Eğer nörotransmitterler yetersiz kalırsa beyniniz iyi çalışmaz. Nörotransmitterleri oluşturan triptofan gibi bazı maddeler vücudunuzda üretilmediğinden dışarıdan besinlerle alınması gerekir.

Beyninizin sorunsuz ve yüksek performansla çalışması için günlük beslenmenizde protein içeren gıdalara yer vermelisiniz. Bu şekilde beynin ihtiyacı olan maddeler eksiksiz karşılanabilir.

Yağsız tavuk eti, yumurta, süt ürünleri, baklagiller gibi yüksek oranda protein ve diğer beyin için gerekli maddeleri içeren gıdalara her öğünde yer vererek zihin fonksiyonlarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil mercimeğin faydaları

4. Bitter çikolata

Yağ ve şeker oranı son derece az olan kaliteli bir bitter çikolata yiyerek zihninizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bitter çikolatada beyin fonksiyonlarının gelişmesi için kan akışını artıran demir, magnezyum, flavonoller gibi yararlı maddeler bol miktarda bulunur. Bu yüzden canınız tatlı istediğinde bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Bitter çikolata aynı zamanda kafeinle benzer bir işlev görerek kısa zaman aralığında zihnin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bitter çikolata en güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

Bu özelliğiyle zihin gelişmesini sağlar ve yıllar boyunca beynin sağlıklı ve iyi çalışır vaziyette kalmasına yardımcı olur. Gün içerisinde son derece sağlıklı bir atıştırmalık olarak bitter çikolatayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bitter çikolatalı yulaflı toplar

5. Antioksidan bakımından zengin yiyecekler

İnsanlar yaşlandıkça kan akışında beyin hücrelerine zarar gören serbest radikaller çoğalır. Bunun sonucunda zihinsel fonksiyonlarda gerileme ve yavaşlama, hafızanın zayıflaması gibi problemler ortaya çıkar.

Bunlarla başa çıkmanın en iyi yolu antioksidan bakımından zengin gıdalarla beslenmektir. Antioksidanlar kandaki serbest radikallerle birleşerek onları zararsız hale getirir.

Düzenli olarak yüksek oranda antioksidan içeren yiyeceklerle beslenirseniz zihninizi geliştirebilir, yıllar boyunca zihin fonksiyonlarınızın zarar görmeden çalışmasını sağlamış olursunuz. Antioksidan bakımından zengin yiyecekler:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *